2014. szeptember 23., kedd

Gyógynövénylexikon


                                               Kamilla

Az orvosi székfű,ismertebb nevén kamilla ( Matricaria recutita ) a fészkesvirágzatúak
(Compositae ) családjába tartozó,széles körben ismert gyógynövény.Elsősorban szikes legelőkön,száraz réteken találkozhatunk vele az ország egész területén.A nép gyógyászat bubulyka,szüzekanyja,pipitér,anyaméhfű és piperefű néven is ismeri.

                             Kamilla.

Fejlett virágát június-július környékén gyűjtik,jellemzően szedőfésűvel.Ránézésre könnyen összetéveszthető egyéb margarétafélékkel,ezért hagyatkozzunk bátran az orrunkra.

Sokrétű felhasználhatósága miatt a kamilla a legismertebb gyógynövények közé tartozik.Illóolajai kiváló gyulladáscsökkentő,úgy borogatás,szájöblögetés formájában,mint belsőleg alkalmazva.Serkenti az immunrendszert,míg teája enyhíti a gyomorpanaszokat,a hányingert és a bélgyulladást.Külsőleg remek sebgyógyító,de a pattanásokat,tályogokat,nehezen gyógyuló sebeket és egyéb bőrbetegségek tüneteit is kezelhetjük vele.Gyermekek is élhetnek a kamilla jótékony hatásaival,enyhíti a babák hasgörcseit és a fogzási fájdalmakat,enyhe nyugtatószerként pedig a hiperaktív kicsiken is segít.A szépségápolásban is elismert gyógynövény csökkenti a bőr szárazságát,viszketését,fényesebbé teszi a hajat,valamint nyugtatja a fejbőrt.




   
Az ókori Egyiptomban a kamillát szent növénynek tartották és gyakran áldozták fel az istenek tiszteletére.

A kamillás inhalálás hatásosan csökkenti a hörghurut tüneteit,ehhez 2 teáskanál virágzatot forrázzunk le egy nagy tál vízzel,majd óvatosan felé hajolva,fejünkön egy törölközővel mélyen lélegezzük be a felszálló párát.Ülőfürdő formájában mérsékli a menstruációs görcsöket és az altesti gyulladásokat ( például hüvelygyulladást,aranyeret ) is.Az esti fűrdővízhez adjunk 4-5 csepp kamillaolajat,és áztassuk magunkat 15-20 percig.

Ellenjavallatok:! Bár sok panaszra használható,a kamilla az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki.Ha alkalmazás közben vagy után bőrünk kipirosodik és viszketni kezd,a kúrát azonnal függesszük fel!

Gyógyteához 2 púpozott teáskanál kamillavirágot forrázzunk le másfél deci vízzel,hagyjuk állni pár percig-gyomorbántalmak és álmatlanság esetén is hatásos,naponta 2-3 csészével fogyasszuk.


Forrás: Nők Lapja egészség 2014.szeptember   9.szám.




  

 

2014. szeptember 4., csütörtök

Vagyon nincs,vizsgálat van.



                      Vagyon,nincs vizsgálat van.

Nem kell ahhoz gazdagnak lenni,hogy vagyonvizsgálat alá essen,mikor mire költünk.
Tippjeinkkel segítünk megtalálni a jogi kiskapukat.

Sokan azt gondolják,hogy ha nem gazdagok,nem kapnak vagyonosodási vizsgálatot.A szakemberek viszont olyan esetekkel találkoztak,amikor a kisember pénzügyi helyzete volt a vizsgálódás tártya
,,Ha minimálbéren élünk,akkor már adott a lehetőség,hogy egy vizsgálat során adóhiányt,illetve eltitkolt jövedelmet állapítsanak meg-egészen egyszerűen attól a ténytől,hogy a KSH-féle létminimumot számítják megélhetési költségnek,amely több,mint a minimálbér,nettója-mondja Angyal József okleveles adószakértő.-De pont ebben a helyzetbe kerülhetnek azok,akik például háztájiból vagy gyesből élnek."


                   A szakértő tippjei.

Mit tehetünk,hogy ne érintsen kellemetlenül az esetleges vagyonosodási vizsgálat? Szakértőnk 5 pontban foglalta össze a válaszokat.

1.A nagyobb kiadásaink és bevételeink legyenek az elévülésig,vagyis 5 évig dokumentálva,illetve őrizzük is meg ezeket a papírokat.
2.Ha pénzadományozásról szóbeli szerződést kötöttünk-mert például a gyermeküknek adtunk lakásvásárlásra pénzt-,azt hitelt érdemlően igazolnunk kell.Igaz,az új polgári törvénykönyv sem zárja ki a szóbeli szerződést,mégis,a NAV azt nem fogadja el.Ennek ismeretében az igazunkat hivatalos okirattal alá kell támasztani.Közjegyző a korábban kötött szóbeli szerződést bármikor írásban rögzítheti.
3.Az szja-bevallás nem tesz külömbséget az átutalás és a készpénzforgalom között.A NAV viszont egy ilyen vizsgálat során a készpénzre koncentrál.Pont ezért fontos,hogy minél többet mellőzzük a bankkártya használatát.Mert akkor nyomon követhetetlen,mikor mire költöttünk.
4.Ha van egy kis spórolt pénzünk,amit otthon tartunk,csak akkor  tegyük be a folyószámlára,ha igazolni tudjuk,honnan van ( például: összegyűjtött nyugdíjak )-különben forráshiányt állapítanak meg,amire 16 % szja-t, 27% egészségügyi hozzájárulást és büntetést számítanak fel.
5.Óvatosan halmozzuk a különféle üzletek hűségkártyáira is a pontokat,pláne,ha hivatalosan minimálbérből élünk.Hiszen az adóhatóság keze messzire elér:megkérdezhetik,honnan van ilyen sok pontunk,tehát ennyicske fizetésből hogyan is költhettünk rengeteget a boltban-nekünk pedig igazolni kell tudni,különben eltitkolt jövedelmet állapíthatnak meg.

              60 napunk van a válaszra.

Először is tisztázzuk a fogalmakat:olyan,mint vagyonosodási vizsgálat,nem is létezik.A személyi jövedelemadó-bevallás utólagos ellenőrzése alakulhat át becslési vizsgálattá-amelyek csak és kizárólag akkor lehet egyébként lefolytatni,ha az adózó magánszemélynek a bevallott és a nem adózás köteles,tehát adómentes jövedelmei nem fedezték a kiadásait.Például,ha valaki vásárol 3 millió forintért egy autót,amit 1 év múlva elad kettőért,akkor azt nem is kell bevallani,hiszen nem származik belőle jövedelme.Viszont egy esetleges vagyonosodási vizsgálatkor már igazolnia kell,mi biztosított hátteret a vásárláskor,illetve honnan is lett az a kétmillió forint bevétele.
De hogyan is zajlik egy ilyen eljárás?Egyszerűen csak érkezik egy értesítés arról,hogy adóellenőrzés tárgyai lettünk,és kérnek minket,valamennyi adózással kapcsolatos dokumentumunkkal egy adott időpontban fáradjunk be az adóhivatalba.Ott kapni fogunk egy,a bevételeinkre és a kiadásainkra vonatkozó kérdéssort,amire felszólítanak,hogy válaszoljunk.
,,Igen ám,csakhogy az ügyfélnek nyilatkozattételi joga van,nem pedig kötelessége-állítja Angyal József okleveles adószakértő.-Persze,a nyilatkozat végleges megtagadása nem célszerű,de az teljesen valószerűtlen,hogy valaki azonnal tételesen emlékezni fog például a 2008-as pézforgalmára,hiszen az az év még nem évült el.Pont ezért azt szoktuk javasolni,hogy mondja azt:"A törvény szerint 60 napom van arra,hogy a kérdésekre utólag,írásban válaszoljak." Ha az iránt érdeklődnek,mennyi volt a rezsink,és azt miből fizettük,jogilag elég azzal érvelnünk,hogy erről nyílvántartást nem vezetünk,hiszen erre a törvény nem is kötelez."

                Börtön nem fenyeget

Vgyonosodási vizsgálat két ok miatt nem zárulhat úgy,hogy büntető eljárást indítanak az adózó ellen.Egyrészt,mert a szakértők csak valószínűsíteni tudják az adóalapot,másrészt azt bizonyítani kell,hogy szándékosan csalták el az adót,márpedig az ebben az esetben kivitelezhetetlen.


Forrás: Meglepetés 2014.augusztus 28.   35.szám