le írom élményeimet-kudarcaimat-az esetleges sikereimet,és más egyebet. ígérem nem sűrűn untatom a látogatót.
2016. március 14., hétfő
Sóska és spenót.
Sóska és spenót.
A gasztronómiában akad néhány alapanyag,amit az ember vagy nagyon szeret vagy nagyon utál.Ilyen többek között a sóska és a legvadabb ellenérzéseket is kiváltani képes spenót.
Mellesleg ezek a húsvét előtti nagycsütörtök slágerei.
A perzsa ősöktől származó spenót karrierje nagyjából a 7.században kezdődött,amikor a nepáli király ajándékként 647-ben Kínába megérkezett a ,,perzsa zöld".A spenót-vagy más néven paraj-Spanyolországból kiindulva hódította meg az öreg kontinenst.Angliában sokáig spanyol zöldségként tartották számon.
A spenót tele van,A-,C-és K-vitaminnal,sok benne a kalcium és a magnézium.Ezen kívül még található benne mangán,folsav,kálium,B6-és E-vitamin,szelén és foszfor.
Kiváló tisztító és méregtelenítő.
A spenótfőzelék a legtöbb háztartásban tejjel,tejszínnel gazdagítva kínálják.A spenót ízével jól harmonizál a kardamom,a feketebors,a koriander,a szerecsendió,a fokhagyma,a szezámmag vagy a bazsalikom.
Sokoldalú sóska.
Márciustól késő őszig egész Európában megterem a sóska,de ismerik Észak-Afrikában és Ázsiában is.Hihetetlen mennyiségű kiaknázatlan lehetőség rejlik a zöld levelében-az egyszerű főzeléken messze túlmenően.A sóska még több teret enged a fantáziának savanykás,friss íze miatt.
Mint a többi leveles zöldség,a sóska is nagyon egészséges:alacsony kalóriatartalma miatt fogyókúrák tökéletes kiegészítője,ugyanakkor ásványi anyagokban-különösen vasban,magnéziumban és kalciumban-rendkívül gazdag.Emellett magas C-és B vitamin-tartalma hatékonyan erősíti az immunrendszert.
Nyersen vagy rövid ideig tartó hőkezeléssel elkészítve kell fogyasztani,hogy gazdag tápanyagtartalmából ne veszítsen.A sóskaleveleket vízben főzzük vagy olajon/vajon pároljuk.Saláta,leves,főzelék is készülhet belőle,illetve a burgonyához,a lencséhez,de omlettbe is tehetjük.
Halak töltelékeként is előfordul.
Sokan szeretik spenóttal keverve.
Jól le lehet fagyasztani.
Spenótos penne.
Hozzávalók:30 dkg spenót,25 dkg penne,1 evőkanál étolaj,1 db vöröshagyma,3 gerezd fokhagyma,2 dl tejszín,fél citrom leve,1 teáskanál tárkony,1 teáskanál oregánó,szerecsendió,1 késhehynyi chilli(őrölt ),só;a tálaláshoz:trapista sajt(reszelt ).
A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk,az olajon megdinszteljük.Hozzáadjuk a spenótot és a tejszínt is.
Amikor felforr,fűszerezzük,ízlés szerint sózzuk,és a citromlevet is hozzáadjuk.Időnként megkavargatva addig főzzük,amíg besűrűsödik.Melegen reszelt sajttal tálaljuk.A főtt pennével kínáljuk.
Spenótos penne.
Sóskakrémleves.
Hozzávalók:30 dkg póréhagyma,25 dkg sóska,1 vöröshagyma,50 dkg burgonya,2 evőkanál margarin,1 liter húsleves,1 dl tejszín,metélőhagyma.
Margarinin megpirítjuk a felkarikázott póréhagymát és a finomra vágott hagymát.Sózzuk,borsozzuk.A burgonyát felkockázzuk,a hagymákhoz adjuk,és a húslevessel felöntjük.10-15 percig főzzük.A sóskát a leveshez adjuk.Egy percig együtt főzzük,majd a tűzről levéve botmixerrel pürésítjük.A tejszínnel felöntjük,ha szükséges,sózzuk,borsozzuk,majd metélőhagymával díszítve tálaljuk.
Sóskakrémleves.
Sóskás frittata.
Hozzávalók:40 dkg sóskalevél,6 tojás,200 g mozzarella,olívaolaj,só,bors.
A sóskaleveleket serpenyőben addig megpároljuk,amíg összeesik.
Hűlni hagyjuk,majd nagy késsel apróra vagdossuk.Tálkában a tojásokat kevés sóval és borssal felverjük,majd belekeverjük a sóskát.Lereszeljük a mozarellát,és a sóskához keverjük.Serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk,majd beleöntjük a keveréket.Az egyik oldalát három percig nagy lángon,majd további három percig kis lángon sütjük.Amikor összeáll,óvatosan megfordítjuk.
Forrás: TVR ÚJSÁG 2016.március 14-20. 11.Hét.
Medvehagyma,metélő fokhagyma a kertben.
Nagy divatja van a hazai medvehagymának.Piacainkon,aluljárókban,bevásárlóközpontok parkolóiban csokorba kötve árusítják.Haragos zöld színű széles leveleinek fokhagymaíze van.Márciustól május végéig gyepszerű nagy foltokban megtalálható a Mecsekben,a Zselicben,gyertyános tölgyes,bükkös ligetekben.A medvehagyma (Allium ursinum ) a medvék és a vaddisznók kedvelt elesége.Hagymája fehér,vékony,4-5 cm hosszú megnyúlt buzogány alakú,virágzata pedig fehér.Magyarországon nem védett,ám csak saját célra volna szabad gyűjteni,legfeljebb napi kétkilónyit.
A medvehagymát magról és tőröl is lehet és szabad vetni,illetve ültetni,mert azzal a természetet nem károsítjuk.Akár kertből,akár erdőből származik,a medvehagymát kizárólag tavasszal ültessük.Gumója évente 1-1 mellékgumót nevel.Elvirágzás után magot szedhetünk róla.Ezeket érdemes elvetni sűrű sorokba,1-2 cm mélyre,hogy néhány éven belül saját kerti medvehagymánk legyen.Ha hagymás növényt ültetünk,ajánlatos minél korábban,márciusban,legalább 15 cm mélyen elföldelni.Szedéskor csak 2-2 szélső levelet húzzunk ( vágjunk ) le a medvehagymákról,hogy a mélyen gyökerező gumó ne sérüljön.
Létezik egy másik,szintén fokhagymaízű rokona,a metélő fokhagyma.Levelei a snidlingéhez hasonlóak,hengeres alakú,ám nem csövesek,hanem tömörek,és enyhén fokhagymaillatúak.Tudományos neve Allium tuberosum.Díszkertben is szépen virít,mert nyár végén nyíló szép fehér dús virágzata van.A termesztett metélőfokhagyma abban különbözik a hagyományos fokhagymától,hogy az egész szára zöld színű,a hagymája pedig nem gömbölyödik ki,hanem buzogány alakú marad.
Forrás TVR ÚJSÁG 2016.március 21-27. 12.Hét.
2016. március 5., szombat
Kalács nélkül nincs húsvét.
Kalács nélkül nincs húsvét.
A lágy kalács igazán ünnepi eledel,húsvétkor elmaradhatatlan.Sőt,ha nem fogyott el,tepsiben sült desszert alapanyagként is kiváló.A kalács finom búzalisztből tejjel,vajjal és tojással dagasztott,kelt,foszlós bélű,édes ízű sült tésztaféle,amelyet a magyar hagyományok szerint elsősorban ünnepekre készítenek.
Formája szerint a kalács lehet kerek és hosszúkás,telt,lyukas közepű,vagyis kuglóf és rácsosan alakított,fonott vagy sima.A 19.század végéig elkészítése azonos volt a házi kenyérével,csak formájában különbözött:kenyértésztából lyukasra alakították.
Újabban a kalács finomabb tésztából készül:a dagasztáshoz tejet használnak,a tésztát tojással gazdagítják.
A kalács szó szláv eredetű,és a név a kerek formára utal.Hasonló tésztaféleség Bulgáriában a kozunak.Franciaországban a brios. Lengyelországban a chalka.Olaszországban a panettone. Romániában a cozonac,az erdélyi szászoknál a Klotsch,a szerbeknél a kolac. Egyes elméletek szerint a kalács az ősi áldozati ételek maradványa.
Néhány fogás.
Sokféle kalácsot készíthetünk,Húsvétkor a főtt sonka mellé remek az édeskés,puha foszlós kalács.Egyre nagyobb divat mostanában sós változatban,ízesítve elkészíteni-ilyen például tavasszal a medvehagymás változata.Desszertnek,a vendégek kínálásához pedig jöhetnek az édes,mindenféle finomsággal töltött változatok.Vagy desszert alapjául is felhasználhatjuk.
A kelt tésztás édességek tárháza igen gazdag.Alapvetően egy jó állagú,rugalmas,talán leginkább a kalácstésztára emlékeztető alapokból igen sokféle módon készíthetünk desszertet.Az sem mindegy,milyen alapanyagokat teszünk bele-ha igazán finom tésztát szeretnénk,több tojássárgájával,vajjal és tejszínnel dolgozzunk,és egy kis cukrot is tegyünk a tésztába.Lágyítja a sütitésztáját,és később szárad ki,ha túrót teszünk bele.
A liszt egy részét kiválthatjuk darált dióval,mogyoróval vagy mandulával,és kerülhet bele kakaó is.Jót tesz az édes kelt tésztának egy csipetnyi őrölt fahéj,szegfűszeg,szerecsendió.
Sajtos-medvehagymás kalács.
Hozzávalók:25 dkg liszt,2-2 kávéskanál só és cukor,4 dkg vaj,1,2 dl tej,fél csomag száraz élesztő;a töltelékhez 6 dkg olvasztott vaj,2 maréknyi apróra vágott medvehagyma,5 dkg reszelt sajt,1 kávéskanál só.
A tészta hozzávalóiból tésztát gyúrunk.A tésztát lisztezett deszkán téglalap alakúra nyújtjuk az olvasztott vajjal és megszórjuk az összekevert hagymával és sajttal.Feltekerjük,a végeit befordítjuk.A tekercset az egyik végétől 3 cm-re hosszában kettévágjuk,a két szálat összefonjuk.Fél órát kelesztjük,és megsütjük.
Kalácspuding.
Hozzávalók:150 g kalács,3 dl tej,fél dl habtejszín ( nem felverve ),1 db tojás,1 narancs reszelt héja,5-8 dkg étcsokoládé,fél rúd vanília kikapart magja,2 evőkanál cukor.
Előkészítünk egy sütőtálat.A kalácsot felkockázzuk,az étcsokoládét durvára vágjuk.A tejet,a habtejszínt,a narancs reszelt héját,a tojást,a cukrot,és a vaníliát tálban jól összekeverjük.A kalácsot beleszórjuk a tejes keverékbe,megforgatjuk,hogy mindenhol érje,majd az egészet átöntjük a sütőtálba.Beleszórjuk a durvára vágott étcsokit is,és a sütőbe toljuk 25 percre.
Kakaós tekercs.
Hozzávalók:30 dkg liszt,25 dkg túró,10 dkg porcukor,csipetnyi só,fél csomag sütőpor,6 dl tej,5 evőkanál olaj;a töltelékhez:4 evőkanál porcukor,2 csapott evőkanál kakaópor;a tészta kenéséhez:2 evőkanál olaj.
A túrót összekeverjük a porcukorral,sózzuk,beleöntjük a tejet,az olajat,jól kikeverjük,végül beledolgozzuk a sütőporos lisztet.Fél cm vastagságú téglalap alakúra nyújtjuk.Megkenjük az olajjal,meghintjük a cukros kakaóval,majd a hosszabbik oldalától feltekerjük.Egy centis szeletekre vágjuk,a csigákat tepsibe ültetjük.Sütőben világosra sütjük.
Forrás: TVR ÚJSÁG 2016.március 7-13. 10.Hét
Főtt sonka nélkül nincs húsvét.
A húsvét elengedhetetlen kelléke a sonka.Bár a boltokban kapható eleve főtt sonka is,érdemes hagyományosan érlelt,csak füstölt ( nyers ) változatot venni,amit azonban magunknak kell megfőzni.Fontos az időzítés,hiszen áztatással együtt akár egy napot is igénybe vehet a sonka elkészítése.A húsvéti sonkát általában nagyszombaton szokták megfőzni,de maximum a fogyasztás előtt pár nappal érdemes megfőzni.
Először hagyjuk állni a vízben a sonkát,hogy a só nagy része kiázzon belőle:ha nagyon száraz és sós a hús akkor egy éjszakára,különben elég egy-két óra.Öntsük le az áztatólevet,és friss vízben lassan főzzük puhára a sonkát,majd hagyjuk saját levében kihűlni.Ha ugyanis a levegőn hűl,kiszárad és megkeményedik.Csak akkor szeleteljük,ha már teljesen lehűlt és megdermedt.A sonka főzőlevének egy részében a húsvéti tojásokat is megfőzhetjük.Nem kell aggódni,ha az ünnep után is marad a sonkából,hiszen könnyen változatos ételeket készíthetünk belőle.
Miért épp a nyúl?
Tudta,hogy évszázadokon át több állat is versenyben állt a húsvéti tojás szállításának jogáért?
Európában a gólyát,a darut és a rókát megelőzve a 17.század óta a nyúlé a poszt.Így aztán húsvétkor nyúl osztja szét a tojásokat,hogy húsvétvasárnap reggelén a csillogó szemű gyerekeknek legyen mit kosárba gyűjteniük.
A nyúl teljes joggal lett az első tavaszi ünnep jelképe:az első állat ugyanis,amely tavasszal kicsinyeket hoz a világra.A feltámadás és a termékenység szimbóluma,akárcsak a tojás.A mezei nyúluraság súlya eléri a hét kilót.Megrögzött agglegény,aki januártól októberig gondoskodik róla,hogy nőstények négyszer is fiadzanak egy évben.A két-négy kisnyúl fogakkal és nyitott szemmel jön a világra.Három hétig csak éjjelente szopnak,mert napközben a kismama már az újabb hódolóval flörtöl.És persze harapnivaló után néz:a papvirág,a pongyolapitypang és a cickafark a kedvence.Szüksége is van a jó kondícióra mindkét nem képviselőjének.Ugyanis van ellensége elég a rókától az emberig.
Kalácsban sütve.
Hozzávalók:30 dkg füstölt,főtt sonka,2 dkg élesztő,3 dkg cukor,1,5 dl tej,40 dkg liszt,2 db tojássárgája,5 dkg vaj+ a formához,só.
Az élesztőt langyos tejben kevés cukorral felfuttatjuk.A lisztet,a cukrot,a csipetnyi sót,a tojássárgáját és a vajat beletesszük egy tálba,ráöntjük az élesztőt,és a maradék langyos tejet,megdagasztjuk.Duplájára kelesztjük.Egy kuglófformát kivajazunk,ki lisztezünk.A megkelt tésztát átgyúrjuk,három cipót készítünk,mindegyiket kinyújtjuk a sütőforma méretére.A sonkát apró kis kockákra szeleteljük.Az alsó lapot bele helyezzük a formába,erre kerül a sonka fele,majd egy újabb lap,a sonka másik fele,és betakarjuk egy lappal.Kissé lenyomkodjuk a széleit.Kelesztjük,majd sütőben 30-35 percig sütjük.
Rántott sajt.
Hozzávalók:8 szelet trappista,4 db főtt tojás,4 szelet főtt sonka;a panírozáshoz:liszt,tojás,zsemlemorzsa,étolaj.
A főtt tojásokat felkarikázzuk,2-2 szelet sajt közé teszünk 1-1 szelet sonkát és pár tojáskarikát.A sajtokat duplán bepanírozzuk,majd bő olajban kisütjük.
Töltött karaj.
Hozzávalók:8 szelet karaj,1 kg főtt füstölt csülök;a tormakrémhez:kis üveg ecetes torma,5 dkg margarin,2 evőkanál liszt,2 dl tej,1 tojássárgája,fél citrom leve,só,bors,cukor;a panírhoz:liszt,tojás,zsemlemorzsa;a sütéshez:olaj.
A tormakrémhez besamelt készítünk,ízesítjük.Ha kihűlt hozzákeverjük a tojássárgáját,a fél citrom levét,az üveg ecetes tormát.A húst felkockázzuk,nyolcfelé osztjuk.A karajszeleteket kiverjük,sózzuk,elősütjük.A hússzeletekre tormakrémet teszünk,a csülökkel betakarjuk,feltekerjük.Panírozzuk,és kisütjük.
Forrás:TVR ÚJSÁG 2016.március 21-27. 12.Hét.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)