2018. június 25., hétfő

Új zöldségekkel könnyebben megy..



               Új zöldségekkel könnyebben megy...


Új répa,harsogó karalábé,aprószemű hónapos retek,selymes szárú újhagyma,hajszálvékony héjú krumpli gyerekfejnyi saláta.Úgy csábítanak a standokon,hogy az ember legszívesebben nyersen is megenné.
Ön is így van vele?Akkor ne tartóztassa magát-vegye és egye!
Naponta ötször étkezzen a napi étrendet saját maga állíthatja össze az alábbi kínálatból.Ha betartja,nem fog 1000-1300 kalóriánál többet fogyasztani.
Szabad a választás!
Reggeli.
-Kenjen meg 1 szelet igazi rozskenyeret vékonyan mustárral,karikázzon rá egy keménytojást.Szórja meg friss,vágott snidlinggel.
vagy
-Keverjen ki 15 dkg natúr túrót 2 evőkanál ásványi vízzel,majd tegyen bele kockákra vágott körtét.Csipetnyi fahéjjal,pár csepp cirtomlével és kávéskanálnyi mézzel ízesítse.
10 órai/Uzsonna.
15-15 dkg friss gyümölcs vagy 1-1 pohár ivójoghurt.
Ebéd.
Csőben sült répa.
Melegítse elő a sütőt 180 fokra.Pucoljon meg és karikázzon fel 20 dkg újrépát.Öntsön kevés olajat egy serpenyőbe,s párolja meg benne a répát.Ha kell,adjon hozzá kevés húslét.Vegye le a tűzről,s keverjen bele evőkanálnyi vágott diót és 1/2 maréknyi petrezselymet.Sózza,borsozza.Kenjen ki vékonyan 1 kisebb sütőformát,simítsa bele a répát.Szórja meg a tetejét reszelt sajttal.Tólja jó 5 percre a forró sütőbe.Közben mosson meg és töröljön szárazra 15 dkg csirkemellet.Fűszerezze kedvére,majd 1 kikent serpenyőben fedő alatt párolja meg (körülbelül 10-12 perc ).A répával körítse.
Karalábés csirkesült.
Pucoljon meg 30 dkg fehér karalábét,és enyhén sós vízben párolja meg.Mosson meg és töröljön szárazra 15 dkg csirkemellfilét,ízlés szerint fűszerezze be.Kikent serpenyőben süsse mindkét oldalát szép pirosra.Szűrje  le a zöldséget,hagyja jól lecsurogni,majd dobja a hús szaftjába.Adjon hozzá evőkanálnyi vágott petrezselymet.Enyhén sózza,borsozza.
Sonkás-túrós krumpli.
Sikáljon meg jól egy 20 dekás nagy újkrumplit,és főzze meg héjában.Közben keverjen ki 15 dkg túrót 2 evőkanál joghurttal,ugyan ennyi vágott zöldfűszerrel,sóval,borssal.Szűrje le a krumplit,szedje le a héját,majd tegye tányérra a túróval együtt.Szeleteljen hajszálvékonyra 5 dkg sonkát,és azt is tegye a krumpli mellé.
Paradicsomos-pórés tészta.
Enyhén sóz vízben főzzön ki 6 dkg durumtésztát.Pucoljon meg 1 gerezd fokhagymát és 1 szál kisebb pórét,aprítsa össze.Dobja mindkettőt teáskanálnyi olajra s párolja össze teáskanálnyi sűrített paradicsommal.Öntse fel 1 dl húslével s forralja ki.Szúrje le a tésztát s adja a raguhoz.Vegye le a tűzről,hagyja kicsit állni.Ha kell,sózza,borsozza.Szórja meg a tetejét két teáskanálnyi reszelt sajttal.
Káposztás egytál.
Kockázzon fel 1 fej hagymát és 1 gerezd fokhagymát,majd párolja meg teáskanálnyi olívaolajon.Dobjon rá 15 dkg sovány darált húst,és süsse fehéredésig.Adjon hozzá teáskanálnyi paradicsompürét,párolja további 5 percig.Közben vágjon össze 2 kisebb újrépát,35 dkg új kelkáposzta levelét,és tegye az edénybe.Öntse fel decinyi húslével.Fedő alatt további 10 percig főzze.Közben ízlése szerint sózza,borsozza.
Pulykás-gombás saláta.
Pucoljon meg 1 nagy édes újhagymát,és vágja apró kockákra.Keverje el 2 evőkanálnyi joghurttal,pár csepp citromlével,sóval,borssal és fél teáskanálnyi mustárral.Kavarás közben csepegtessen rá teáskanálnyi olívaolajat is.Mosson meg,és töröljön szárazra 10 dkg fejes salátát,kockázzon fel 1 paradicsomot és szeletelje fel 15 dkg csiperke gombát.Mosson meg és töröljön szárazra 10 dkg pulykamellfilét,vágja csíkokra és süsse meg teáskanálnyi olajon.Enyhén fűszerezze.Pár perc után dobja rá a gombát is,és süsse együtt 4-5 percig.Közben keverje össze a saláta hozzávalóit a dresszinggel,és azzal  körítse a gombás ragut.
Céklás-sajtos szendvics.
Pirítson meg 2 szelet barna tósztkenyeret,majd hagyja kihűlni.Fektessen rá 3-3 dkg trappista sajtot.Tegyen rá 5-5 dkg jól lecsurgatott ecetes tormás-köményes céklaszeletet.
Tavaszi sajtos saláta.
Pucoljon meg és daraboljon fel 3 nagyobb újrépát,1/4 kígyóuborkát és 1 csomag piros retket.Mosson meg és töröljön szárazra 1/2 fej salátát.Zúzon össze 1 gerezd fokhagymát,keverje el 1 pohár joghurttal,sóval,borssal és 2 evőkanál friss zöldfűszerrel.Kockázzon fel 10 dkg sajtot.Egy mélyebb salátástálba forgassa össze a hozzávalókat.
Tükörtojás hallal.
Kenjen ki vékonyan egy serpenyőt,és süssön két tojásból tükörtojást.A tetejét szórja meg vágott lila újhagymával.10 dkg natúr füstölt hallal tálalja.
Sonkás-almás magos szendvics.
Hámozzon meg 1 almát,szedje ki a magházát,majd vágja vékony cikkekre.Vágjon ketté egy barna magos zsömlét,kenje vékonyan vajjal,majd tegyen bele 5 dkg sovány sonkát.Végül rakja bele az almaszeleteket.

Forrás: Kiskegyed 2017.Június 13.  26.évfolyam,24.szám (1296)



2018. június 3., vasárnap

Hölgyeknek!


          Tudta? 9 ok,amiért késhet a menstruáció.



Gondolt már a jetlagre is?!
Itt most nem arról a bizonyos okról van szó,hiszen a legtöbben attól ijednek meg.De sok más ok miatt is késhet a menzesz.
Előfordult már,hogy késett a havi vérzése?Nem szabad rögzön pánikba esni,mert a késésnek sokféle oka lehet.Mielőtt terhességi tesztért rohanna,előbb fussa át az alábbi listát:
1;-Fogyás.
A túl sok fogyás befolyásolhatja a ciklust.Egy komoly diéta és mellette a megerőltető edzések késleltethetik az érkezését.
2;-Fölszedett pár kilót.
Ugyanezen logika mentén:ha jelentős változás következik be a testsúlyban vagy a táplálkozásban,az megzavarhatja a szervezet működését.
3;-Edzés.
A túlzásba vitt testmozgás (főleg,ha nincs hozzászokva ) okozhatja a természetes ciklus megváltozását.
4;-Jet Lag.
Ha túl sok időzónát repül át,az megzavarhatja a szervezet normális ritmusát,ezáltal a menstruációt is.
5;-Kiesés a napi rutinból.
Bármilyen fontos változás ( költözés,új munkahely ) érintheti a havi vérzést is.Az ilyen változások ugyanis sok stresszel és súlyváltozással járhatnak,így megterhelők a szervezet számára.
6;-Stressz.
Bizony a stressz rengeteg dolgot  befolyásolhat:az étvágyat,az alvást,de akár a ciklust is.
7;-Betegség.
A nőgyógyászati problémák nyilvánvalóan vezethetnek a menzesz késéséhez.Más betegségek,és nem csak a komolyabbak,akár egy influenza is! A test ugyanis energiát akar spórolni a gyógyuláshoz,így kihagyja a szokásos vérzést.
8;-Tabletta.
A fogamzásgátló hormonjaival nem  könnyű megbirkóznia a szervezetnek.Ha nemrég kezdte el szedni,vagy nemrég állt le vele,időbe telik,míg visszaáll a természetes ritmus.
9;-Mindenkinél más.
Van,akinek 28 napos,és van,akinek 32.Könnyen lehet,hogy fölöslegesen aggódik:valójában nem is késik.

Forrás: Kiskegyed 2017.Március 14.  26.évfolyam,11.szám (1283)






Ezzel a módszerrel másodpercek alatt megszabadulhat a kullancstól!


Ennél egyszerűbben és fájdalommentesebb kullancseltávolító módszer nincs is!Önként fog menekülni a rovar.
Mindenkit csípett már meg kullancs.A szerencsésebbek megúszták egy kellemetlen élménnyel,mások komoly betegséget kaptak egy  ilyen kis kullancstól,hiszen ma már tudjuk,hogy számos egyed fertőzött Lyme-kórral,és ha ezt a betegséget elkapjuk tőle,annak egészen komoly következményei is lehetnek.Ezért fontos tudni,hogy van egy remek módszer,amivel másodpercek alatt megszabadulhat a kullancstól.Ehhez nincs is másra szükség,csupán borsmenta illóolajra,amit ma már szinte bárhol be lehet szerezni.És ha megtörténik a baj,elég csak rácsepegtetni a borsmenta olajból arra a területre,ahol a kullancs befúrta magát a bőrbe,és a kis vérszívó már menekülésre is fogja.Nem kell csipesszel bíbelődni,cérnával huzigálni,ami ráadásul veszélyes is,mert így  a bőrbe beleszakadhat a rovar legfertőzőbb része a feje.

Forrás: Kiskegyed 2017.Június 13. 26.évfolyam,24.szám(1296)




2018. június 2., szombat

Vegye komolyan....


                     Vegye komolyan az izomgyengeséget.



Zsibbadás,végtaggyengeség,izomgyengeség,légzészavar,izomsorvadás,kerülgeti?
Vegye komolyan a tüneteket,mert van esélye,hogy krónikus gyulladásos demielinizációs polineeuropátiában (CIDP) szenved,ami ritka,idült betegség,amely a perifériás idegrendszert érinti.Nagyon fontos,hogy időben felismerjék,mert kezelés nélkül a betegek végül tolószékbe kényszerülnek,és a károsodás visszafordíthatatlan.
Mint minden betegségnél a CIDP-nél is a korai felismerés életet menthet.A krónikus gyulladásos demielinizációs polineuropátiában (CIDP) a károsodás visszafordíthatatlan folyamat,kezelés nélkül az izomgyengeség akár a légző izmok bénulásához,és légzési elégtelenséghez,halálhoz vezet.Ezért rendkívül fontos a korai diagnózis és kezelés,amellyel a további idegi károsodás megelőzhető.
Ha zsibbadást,végtaggyengeséget,izomgyengeséget,izomsorvadást észlel,esetleg bizonytalanná válik a járása és fáradékony,mindenképpen vizsgáltassa ki magát.A CIDP betegség lefolyása lehet folyamatosan romló,vagy többszöri súlyosbodással és átmeneti javulással járó.
Az évek alatt folyamatosan romló gyulladásos polineuropátia több ideget érintő károsodás,amit típusosan szimmetrikus végtaggyengeség és zsibbadás jellemez.Az izom gyengeség,izomsorvadás és zsibbadás jellemzően a végtagok végén (kézizomzat,lábszárizomzat )a legkifejezettebb,ami a kézhasználatot ( például:írást,fogást ),és a járást rontja,kezelés nélkül a betegek tolószékbe kényszerülnek.
Egy nemzetközi felmérés szerint ma Magyarországon mintegy  700-900 CIDP-s beteg élhet,de csupán 100-150 van nyilvántartva.

A diagnózis felállítását az ideggyógyász az érzészavar és izomgyengeség klinikai tünetei alapján végzi,és laboratóriumi tesztekkel igazolja:a gerincvíz vizsgálata emelkedett összfehérje szintet,gyulladást mutat,az EMG és ENG  vizsgálatok pedig képesek kimutatni az idegek károsodását.Az ENG-n észlelt görbe jelzi az idegsejtek pusztulásának mértékét és ebből következtetni lehet a betegség kimenetelére.Ami a legfontosabb,hogy az időben felismert betegség jól kezelhető.
A kórházak jelenleg a CIDP betegeknek csak nagyon szűk körénél tudják alkalmazni az Európában általánosan alkalmazott immunglobulin kezelést,tekintve,hogy a kórháznak nincs erre megfelelő pénzügyi fedezete.Pár évvel ezelőtt hasonlóan problémás helyzet volt a Primer Immunhiányos betegek ellátásában is,akiknél mára példamutatóan és megnyugtató módon rendeződött a szintén életmentő immunglobulin kezelés finanszírozása és ma minden arra alkalmas beteg hozzájut a neki megfelelő kezeléshez.

Forrás: Kiskegyed 2017.Március 14.  26.évfolyam 11.szám (1283 )



2018. június 1., péntek

Itt a nyár,nyugodtan egyen koszt a gyerek!


    Itt a nyár,nyugodtan egyen koszt a gyerek!


Ha azt gondoljuk,hogy akkor teszünk jót a gyerekünkkel,ha állandóan olyan mintha skatulyából húzták volna ki,akkor nagyon tévedünk!
A tisztaság megbetegíti a gyermekeket.
Akadnak olyan szülők,akik őrületbe kergetik gyereküket az állandó féltéssel,túlzásba vitt tisztasággal.Számos betegség van,amitől rettegni lehet,mint az autoimmun betegségek,ekcéma,asztma,tej allergia,az olyan viselkedési rendellenességek,mint az ADHD.De mi van,ha meg tudjuk akadályozni ezeket egy végtelenül egyszerű módszerrel?
Dr.Maya Shetre-at-Klein új könyvében arról ír,hogy ha azt akarjuk,hogy a gyerek egészséges maradjon,akkor a legfontosabb szempont,hogy egészséges élelmiszereket egyen,és ne óvjuk a piszoktól.Hajlamosak vagyunk az otthonunkban is mindent fertőtleníteni,amihez vegyszereket használunk,a kertünkben növényvédő szereket szórunk ki,a gyereknek pedig antibiotikumot adunk.A legújabb kutatások,azt mutatják ki,hogy ha rendszeresen fertőtlenítőt használunk,akkor a gyerekek nemhogy kevesebb fertőzést kapnak el,hanem 20%-kal többet,és nagyobb az esélye annak,hogy elkapják az influenzát.
A természet erősít.
A gyerek szervezetének szüksége van friss élelmiszerre,zöldségre,gyümölcsre,amely egészséges,vegyszermentes talajban fejlődött,és fontos,hogy minél többet legyen a friss levegőn.Ez az,amit tényleg mérhetetlenül javíthatja az egészségét.Nincs olyan tabletta,aminek olyan hatalmas gyógyereje van,mint egy erdei sétának.Egy kiadós túra alkalmával több millió féle mikroba kerül a szervezetünkbe,és ez jó!Ez ugyanis nagyban hozzájárul az immunrendszerünk erősítéséhez,mivel edzésben tartják a szervezetünket.Ha viszont nem kap a testünk bacikat,akkor az immunrendszerünk talál magának más elfoglaltságot,és ellenségesen kezd viselkedni bizonyos élelmiszerfajtákkal vagy más külső behatásokkal szemben.Ezért leszünk allergiások különböző dolgokra,és ezért leszünk sokkal érzékenyebbek és betegesebbek-állítja Dr.Shetreat-Klein gyermekneurológus,gyógynövényszakértő,természettudós,orvos és anya.A kutatások azt mutatják ki,hogy azoknál a gyerekeknél akik farmokon,vidéken,gazdaságokban nőnek fel,kevésbé valószínű,hogy kialakul allergia vagy asztma.Nemcsak azért mert nagyobb mennyiségben van baktérium  a környezetükben,hanem azért is,mert rengetegféle,és éppen ez a biológiai  sokféleséget teszi őket sokkal ellenállóbbá.A doktornő azt javasolja,hogy ne csak a táplálkozásra összpontosítsunk,ha allergiás a gyerek,hanem arra is,hogy minél többet találkozzon a természetben fellelhető szennyeződésekkel.Ezért a nyári szünetben nemhogy ne tiltsuk el a gyereket az olyan játékoktól,amitől piszkosak lehetnek,de kifejezetten bátorítsuk őket erre.Sőt,álljunk be mi is,ne féljünk attól,hogy koszosak leszünk!Ezzel nem csak együtt mókázhatunk,de a saját egészségünkért is sokat teszünk.Ha leesik a pite a földre,ne dobjuk ki,együk meg bátran!Higgyük el,a világon semmi bajunk nem lesz tőle!Töltsünk családostul minél több időt az erdőben,akár verjünk sátrat,és aludjunk is ott,menjünk gyakran kirándulni,sétáljunk a parkokban,és sportoljunk a szabadban.
Saját gyereke tanította.
A gyerekneurológus saját bevallása szerint,pályafutása elején vajmi keveset tudott arról,hogy a táplálkozás hogyan befolyásolja a különböző betegségek kialakulását.Akkor kezdett el komolyan foglalkozni a témával,amikor a fia elkezdett betegeskedni.A gyerek az első születésnapján súlyos asztmás rohamot kapott,és ezután sorra jelentkeztek nála a különböző bajok.Légzési problémákkal küzdött,folyt az orra,és ez így ment 10 hónapon át.Kapott szteroidokat és különböző gyógyszeres kezeléseket,amelyek a tüneteket valamelyest csökkentették,de a problémát nem oldották meg.Aztán egy egyszerű allergiateszt kimutatta,hogy a kisfiú olyan súlyosan szójaallergiás,hogy az már az agyműködését is gátolta.Eltávolított a konyhából és a gyerek környezetéből mindent,aminek köze lehet a szójához,és nagyokat sétáltak vele a friss levegőn.A kicsi légzése rohamosan javulni kezdett.Ez a történet teljesen megváltoztatta a doktornő és családja életét.Férjével és 3 gyerekével minden hétvégén túrázni mennek,és annyi időt töltenek a szabadban,amennyit csak lehet.Rengetegféle zöldséget,gyümölcsöt termelnek saját kertjükben,és nagyrészt azt eszik.Bár a gyerek meggyógyult,a szójaféléket mai napig kerülnie kell.A doktornő azonban éppen emiatt értette és tanulta meg,hogy az egészségünkre milyen nagy hatással van az amit eszünk. Dr.Shetreat-Klein nem írja elő,hogy drámai módon változtassuk meg az életmódunkat,nem híve a vegetáriánus étrendnek,de úgy véli,hogy az egészséges talajban termesztett élelmiszerek,maga a föld és a rengeteg szabadban töltött idő sokkal ellenállóbbá teszi mindannyiunk szervezetét,ne tegyük tehát sterillé a gyerekeink környezetét.

                               5 immunerősítő tipp:
1;-Természet.
A természetben megkapja a gyerek azt a rengetegféle baktériumot,ami képes arra,hogy erősítse szervezete ellenálló képességét.
2;Leves.
A húsleves olyan egészséges zsírokat tartalmaz,amelyek támogatják az immunitást.Fontos,hogy nagyon lassan,a csirkét 6-8 órán keresztül,a marhát akár 12 órán keresztül főzzük.Tegyünk bele sok friss zöldséget,gombát és gyömbért is.
3;-Tojás.
A tojássárgája és fehérje is olyan anyagokban gazdag,amelyek erősítik az immunrendszert.Olyan tojást vásároljunk,amely szabadtartású,házi tyúktól származik.
4;-Keserű íz.
A gyümölcs és zöldség héja,a leveles zöldségek,a kamillatea és az étcsokoládé keserű vegyületeket tartalmaznak,amelyek erősítik az immunrendszert,normalizálja,és beállítja az ideális vércukorszintet.
5;-Erjesztett finomságok.
Az erjesztett savanyúságok és az élő joghurt probiotikumokban gazdakok,így helyreállítják a gyerek bélbaktérium-flóráját,ami elengedhetetlenül szükséges az erős immunrendszerhez.

Forrás: Meglepetés 2016.Június 23.  XXI. Évfolyam,25.szám