2019. június 5., szerda

Kevesen tudják, pedig így tudhatod meg a leggyorsabban, hogy friss-e még a tojás

Kevesen tudják, pedig így tudhatod meg a leggyorsabban, hogy friss-e még a tojás



Nem kell hozzá feltörnöd!

Ha elbizonytalanodtál abban, hogy frissek-e még a hűtődben vagy kamrádban tárolt tojások, bizonyosodj meg róla egy tál víz segítségével. Ha a tojás a tál aljára süllyed, úgy biztos, hogy még friss. Ha megáll félúton vagy esetleg függőleges helyzetbe kerül, az azt jelenti, hogy már csak félig jó és érdemes mielőbb elfogyasztani. Ha teljesen fent marad és lebeg a víz tetején, akkor azt már nem érdemes feltörni, biztos, hogy záptojás - írja aFemcafe.
Ez azért működik, mert a tojáshéjak lehetővé teszik a levegő átjutását. A tojás, ha megfelelően vannak tárolva a hűtőszekrényben, akár négy-öt hétig is friss maradhat.


2019. június 4., kedd

Könnyű gyógyitalok.


                        Könnyű gyógyitalok.



Cékla lé.


Ha gyógyitalok,akkor mindenki a különféle gyógyteákra gondol,pedig a finom,friss zöldség-és gyümölcsitalok is roppant egészségesek.
A zöldséglevek között vannak kifejezetten gyógyhatásúak is,hiszen számtalan különleges növényi vegyületet tartalmaznak.Szinte vitaminbombának számítanak,és az sem hátrány,hogy kalóriát alig tartalmaznak.
Cékla lé:
Vérnyomás csökkentő,méregtelenítő,emésztést javító,vércukor csökkentő hatású.
Sárgarépa lé:
Máj tisztító,bél tisztító,segíti a hasnyálmirigy működését,csökkenti az ízületi gyulladás tüneteit.

http://ceklale.hu/

Uborka lé:
Lúgosító,gyulladás csökkentő,emésztést javító hatású,védi a vesét és jó a szívnek.
Narancs lé:
Koleszterin csökkentő,szív barát,vírus ellenes hatású.Segíti az emésztő nedvek termelődését.

https://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/az_uborka_meglepo_hatasai/20170517135128

Sárgarépa lé:
Máj tisztító,bél tisztító,segíti a hasnyál mirigy működését,csökkenti az ízületi gyulladás tüneteit.

http://blog.egeszsegeletmod.hu/taplalkozas/miert-olyan-egeszseges-a-sargarepale/

Narancs lé:
Koleszterin csökkentő,szív barát,vírus ellenes.Segíti az emésztő nedvek termelődését.

https://www.nosalty.hu/recept/hazi-narancsle




Forrás: Kiskegyed 2018.Május 29.,27. évfolyam 22.szám (1345)












2019. június 2., vasárnap

HP szappan készítése - szappanfőzés [+ ENG SUB]




Közzététel: 2019. máj. 7.
Csokis-rizsolajos szappan készítése meleg eljárással. Ebben a videóban a HP szappan készítésével ismerkedhettek meg. Szappanrecept a videóban.
#szappanfőzés #szappankészítés #hp_soap #soapmaking

Szappankészítés otthon - Sószappan [+ ENG SUB]




Közzététel: 2018. febr. 17.
Ezúttal sószappant készítettem, amely kifejezetten az ekcémás bőrre is ajánlott.
#szappankészítés #soapmaking #hand_made_soap

CP alapszappan készítése [+ ENG SUB]



Közzététel: 2018. júl. 27.
Ebben a videóban egy CP alapszappan receptjét és elkészítésének módját mutatom be. A szappanrecept lényege, hogy a szilárd- és a folyékony olajok egyenlő arányban vannak az összetevők között.
#szappankészítés #soapmaking #hand_made_soap #háziszappan

2019. június 1., szombat

Hódító henna.


                      Hódító henna.


Miközben egyre többen keresik a természetes kozmetikumokat,egyre népszerűbbek a természetes hajszínezési technikák,így a henna is.Érdemes minden rejtett titkát felfedezni!

Tévhitek nyomában.
Egyre nagyobb az igény a növényi alapanyagú termékek iránt.De nem csak a bőrünket ápolhatjuk úgy,hogy minél jobban megóvjuk a káros összetevőktől,hanem a tincseinket is.Sokan érdeklődnek a kémiai hajfestés mellett más alternatívák iránt is.Ezek közül a legismertebb és legnépszerűbb a henna.
De mielőtt elhatároznánk,hogy ezzel az eljárással színezzük a hajunkat,nem árt,ha utánajárunk annak,mire érdemes odafigyelni,és hogyan működik pontosan.

Figyeljünk az összetevőkre!
,,Akik a hennára szavaznak,automatikusan azt gondolják,hogy teljesen természetes anyaggal van dolgunk,ami semmiféle káros vagy mérgező anyagot nem tartalmaz-mondja  Franyó Eszter.-Pedig nagyon oda kell figyelni a különböző összetevőkre!Ha a címkén azt látjuk,hogy van benne fémsó vagy PPD-ez a parafenilén-diamin rövidítése-,amely erősen allergén vegyület.és a festék tartósságáért felel,akkor legyünk óvatosak!Amennyiben korábban kémiai hajfestéket használtunk,akkor a fémsó akár reakcióba is léphet a festék maradványaival,és nem várt színt,például zöldes fényt is adhat,rosszabb esetben leégetheti a szálakat.A PPD -t korábban fekete festékekben használták,de a mostani szabályozásokban már nem is engedélyezett!"

Jöhet a váltás?
,,Ha eldöntöttük,hogy a megszokott,vegyi hajfestés helyett hennára váltunk,mindenképpen ajánlott némi szünetet tartani-javasolja a szakértő.-Legalább 2-3 hónapig hagyjuk pihenni a tincseket,és csak utána vágjunk bele bele a kísérletezésbe.Ha pedig esetleg a hennázásról szeretnénk visszaváltani,akkor minimum 4-6 hónap kihagyás ajánlott"

Milyen színre számítsunk?
A legfontosabb tudnivaló a hennával kapcsolatban,hogy alapvetően  rézvörösre festi a hajat.Más tónusokat különböző növényi adalékanyagokkal lehet elérni..,,Ha indigót kevernek bele,akkor lehet sötétbarna és fekete,a színtelen hozzávalók,például a cassia a világosabb színekhez szükségesek-magyarázza a fodrász-Lényeges,hogy a henna leginkább színez:ha sötét az alap hajszínünk,akkor sötétebb,enyhén bronzos vagy  mélybarna lehet.Ha alapvetően világosak a tincseink,esetleg őszek vagyunk,akkor leginkább élénkvörös vagy barna tónusra számítsunk."

Csak megfontoltan!
A vegyi hajfestéknél megszokhattuk,hogy már néhány hét után elkezd kopni a színe,emiatt a lenövés is látványosabb,a henna viszont másképp működik.Mivel nagyon tartós,csupán 3-4 hónap után kezd el halványodni a színe,és emiatt a lenövés sem olyan feltűnő.Vagyis mielőtt emellett döntenénk,alaposan gondoljuk át,hogy hosszú távon szeretnénk-e megtartani a választott árnyalatot.Ráadásul elsőre nem is biztos,hogy megkapjuk azt a színt amelyet elképzeltünk,hiszen nem tudjuk,hogy az alapszínünk,esetleg az előzőleg felvitt kémiai festék együtt milyen  eredményt adnak.De ha túl vagyunk a kezdeti nehézségeken,másodikra már magabiztosabban tudjuk használni,és mindenki megtalálja a maga egyedi árnyalatát.

Hogyan kell használni?
A hennaport keverjük össze meleg,de nem forró vízzel,és facsarjuk bele fél citrom levét vagy egy kevés ecetet-mondja a szakértő.-A masszának olyan sűrűnek kell lennie,hogy megtapadjon a hajon,vagyis ne legyen se túl folyós,se túl pépes az állaga.Hagyjuk néhány órát állni,akár előző este is előkészíthetjük.Előzetesen megmosott,száraz hajra vigyük fel,egyenletesen oszlassuk el a tincseken,és masszírozzuk is bele a hajba.Használjunk a művelethez kesztyűt,hiszen erősen színez.Miután felkentük,csavarjuk be a hajunkat folpackkal,majd törülközőt is rátehetünk turbánként,hiszen a meleg hatására jobban beszívódik a festék.Minimum 2-4 órán keresztül hagyjuk fent a masszát,végül sima vízzel mossuk ki a festéket.A végleges szín körülbelül két nap múlva látszódik teljesen,mert az elején kicsit élénkebb a szín,és utána kezd el besötétedni".

Szakértói tapasztalatok.
,,A vendégeim között is találkozom olyanokkal akik otthon,hennával festik a hajukat-mondja Franyó Eszter-Az a tapasztalatom,hogy nagyon szép fényt és egészséges csillogást ad a tincseknek,és az ősz szálakat is szépen befedi.De tényleg csak azoknak ajánlom,akik biztosak abban,hogy nem szeretnék gyakran változtatni a hajszínüket."



Forrás: Meglepetés 2018.Július 19.  XXIII. évfolyam,29.szám



Egyszerű,de nagyszerű:a paradicsom csodát tesz velünk!



            Egyszerű,de nagyszerű:a paradicsom csodát tesz velünk!


Egy piros gömbbe zárt csoda,amely sokat tesz az egészségünkért,és a szépségünkért,ezért érdemes rendszeresen ennünk,vagy pakolásként használnunk.Zöldség,vagy gyümölcs?Leginkább gyógynövény!

Mi van benne?
A paradicsomnak magas a víztartalma,emellett cukortartalma is jelentős.Sok benne a C-vitamin és a karotin,ásványi anyagai közül kiemelkedő a kálium-,magnézium-,kalcium,és nátrium tartalma.

Szépségünkre!
A paradicsomban lévő enyhe savak miatt fantasztikus arcpakolást készíthetünk belőle,vagy akár arctisztítóként is felhasználhatjuk.A pattanások ellen is bevethetjük,még a gyulladt,gennyes,aknés bőrt is képes meggyógyítani.Nemcsak a gyulladást csökkenti nagyon hamar,de fertőtleníti is a beteg bőrterületet.Akár csípésekre is tehetünk paradicsomot,mert hamar megnyugtatja a bőrt,csökkenti a fájdalmat,és a viszketést,lehúzza a duzzanatot.

Passzírozva is jó?
De még mennyire!Kutatásokkal bizonyították,hogy ha nyersen,passzírozva fogyasztjuk a paradicsomot,sokkal könnyebben szívódnak fel szervezetünkben a benne található értékes anyagok.

Mindenre képes!
A paradicsom kiváló vértisztító,a vérömlenyek felszívódását is elősegíti.Törekedjünk arra,hogy mindig érett paradicsomot válasszunk,amit,ha lehet nyersen használjunk fel.Így jóval hatékonyabb a gyulladáscsökkentő,keringést serkentő,érelmeszesedést gátló és koleszterincsökkentő hatása.A paradicsom gátolja a daganatos sejtek képződését és azok növekedését.Rendszeres fogyasztásával megelőzhetjük a máj betegségek kialakulását,és az immunrendszerünket is ellenállóbbá teszi.A változókorban is nagy hasznát vehetjük,mivel jó hatással van a hormonokra,így csökkenti a menopauza kellemetlen tüneteit.Ha veseproblémákkal küzdünk,akkor mindenképpen igyunk minél több frissen elkészített paradicsomlevet,mert kiváló vesetisztító.Ha szeretnénk leadni néhány kilót,együnk minél több paradicsomot,mert a diéták elengedhetetlen kelléke.Serkenti az emésztést,és a zsírégetést is elősegíti.

Zölden is ehetjük!
Egy kísérlet során megállapították,hogy a még éretlen zöld paradicsom tartalmaz egy olyan anyagot-a tomatint és annak származékát,a tomatidint-,amely fokozza az izomsejtekben a fehérjetermelődést.A vizsgálatok során kiderült,hogy ez az anyag képes lassítani az öregedés miatt bekövetkező sorvadást,vagy akár a fekvőbetegek esetében történő izomelhalást.Az érelmeszesedés folyamatának csökkentésében is jelentős szerepe van,éppen ezért ilyen esetekben érdemes minél több nyers zöld paradicsomot fogyasztani,akár zöld turmixalkotórészeként is,vagy más,ízesebb,édesebb gyümölcslevekkel összekeverve.

Zöldség vagy gyümölcs?
Erre a kérdésre a mai napig nem született egyértelmű és mindenki által elfogadott magyarázat.A paradicsom a burgonyafélék családjába tartozó növény,mely Közép-és Dél Amerikában őshonos.Amerikában például hivatalosan is  a zöldségek közé kell sorolni,hiszen furcsa lenne,ha az arrafelé oly közkedvelt ketchupról kiderülne,hogy az valójában gyümölcs szósz,és azt teszik a hamburgerükbe.A paradicsom valójában olyan termés,amely termesztéstechnológiai és felhasználási szempontból inkább zöldség,termése fejlődése szempontjából pedig inkább gyümölcs.De teljesen mindegy,hogy hová soroljuk,a lényegen ez nem változtat:nagyon egészséges,számtalan jótékony hatással bír,ezért együnk belőle minél többet!

Rosszkedvűző finomság.
Egy japán kutatás során 986 idős embert vizsgáltak.Megállapították,hogy azoknál,akik hetente legalább két alkalommal fogyasztottak paradicsomot vagy paradicsomos ételt,italt,46 százalékkal kisebb eséllyel jelentkeztek depressziós tünetek.Minél több alkalommal ettek belőle hetente,annál kevesebbszer kínozta őket rossz hangulatingadozás,vagy depresszió.

Ezt meg honnan vettük?
Cseppet sem mindegy,hogy milyen paradicsom kerül az asztalunkra.Óriási különbség van közöttük.Találunk ízes,zamatos,lédús,édes paradicsomot is,de sokszor vízízű,halvány színű termésbe futunk bele.Utóbbit genetikai beavatkozásokkal termesztik,és még éretlenül szedik le,majd gyakran olyan vegyszerekkel kezelik,amelyek-legalábbis kinézetre-éretté varázsolják a paradicsomot.Ennek a mutációnak azonban jelentősen alacsony a cukor-,vitamin-,és likopintartalma,így nem csak az élvezeti értéke elhanyagolható,de a szervezetre gyakorolt jótékony hatása is.Éppen ezért törekedjünk arra,hogy hazai kistermelők áruját vásároljuk meg,vagy ha van rá lehetőségünk,akkor mi magunk termeljük meg a zamatos finomságot.

Tudta?
A paradicsom allergiát is kiválthat,mivel-csakúgy,mint a mogyorónak,a zabnak,a kakaónak,a diónak és a mandulának-igen magas a nikkeltartalma,amely a tápcsatornában felszívódva sokunknál allergiás reakciókat idézhet elő.Egyes vizsgálatok arra is rámutattak,hogy köszvényes betegeknek nem javasolt a fogyasztása,mert fokozza a tüneteket,de ezt hivatalosan egyelőre nem sikerült bizonyítani..

http://www.mindmegette.hu/kereses/paradicsomos/

Forrás: Meglepetés 2018.Július 19.  XXIII. évfolyam,29.szám