2019. július 9., kedd

KIHAGYHATATLAN FOKHAGYMA-PRAKTIKÁK FILLÉREKBŐL: EZT SOKAN NEM GONDOLNÁK

KIHAGYHATATLAN FOKHAGYMA-PRAKTIKÁK FILLÉREKBŐL: EZT SOKAN NEM GONDOLNÁK


A legtöbben nyersen, a gerezdeket felaprítva használják fel a fokhagymát a konyhában, pedig más formában is ízesíthetünk vele. Készíthetünk a fokhagymából például fokhagymakrémet, vagy akár fokhagymaport is, és hiába mindkettő megvásárolható a boltokban is, nagyon egyszerűen megcsinálhatjuk őket mi magunk is.



A fokhagymát szinte minden ember nyersen, gerezdekre aprítva használja fel a konyhában az ételekhez, pedig másképpen is ízesíthetünk vele. Egyik ilyen módja a fokhagyma felhasználásának a fokhagymakrém, amely nagyon egyszerűen elkészíthető: először mindenképpen pucoljuk meg a fokhagymákat, majd 1 kilogramm fokhagymapéphez 20 dekagramm sót keverjünk hozzá, hagyjuk kicsit állni, és készen is vagyunk. A só nagyon jól tartósítja majd a krémet, így az akár a 30 fokban is eláll majd.

A másik felhasználási módszer, a fokhagymapor készítése. Pucoljuk meg a fokhagymkat, majd vágjuk a gerezdeket 3-5 részre. Szárítsuk meg az így kapott darabokat szétterítve, ha kiszáradtak, akkor pedig őröljük porrá az egészet. A legjobb aszalógépben szárítani, de a szabad levegő is tökéletes erre a feladatra, csak figyeljünk arra, hogy ne a tűző napon szárítsuk a kis fokhagyma darabokat, hanem az árnyékban egy szúnyoghálón szétterítve. A két felhasználási módszer között az egyetlen különbség a só, így ha nincs szükségünk sómentes fokhagymára, akkor inkább krémet készítsünk,mert az sokkal egyszerűbb.

2019. július 8., hétfő

Amikor a macska ivarérett lesz.


Amikor a macska ivarérett lesz.



Ma már nem kérdés:a felelős állattartó ivartalanítattja kedvencét,hacsak nem tenyésztési céllal tartja.



Rég meghaladott,és káros nézet,hogy egyszer szülnie kell a nőstény cicának.Az állatorvosok ma már azt javasolják,hogy az ivartalanítás még az ivarérettség előtt történjen meg.És ezt a véleményt számtalan külföldi tanulmány támasztja alá.
Az viszont nem mindegy,hogy milyen fajta a kis kedvenc.Ugyanis egyes fajták korábban,mások később érnek.A sziámi cicák akár 4 hónaposan ivaréretté válnak,a perzsák viszont csak 10 hónapos koruk után,sőt nem ritka,hogy csak másfél évesen.Az átlagos házi macskáknál viszont az ivarérés 8-10 hónapos korban következik be.
Azt is jó tudni,hogy míg a kint élő macskáknál a párzás tavaszra,őszre esik,a lakásban élő macska a természetnek erre a törvényére ,,nincs tekintettel" és akár karácsonykor is elkezdhet tüzelni.
A legcélszerűbb az állatorvost felkeresni,és megbeszélni vele,hogy mikor lenne legoptimálisabb a műtét elvégzése.Nőstény cicáknál kalkuláljon be egy-két nap ápolási időt is.

https://www.haziallat.hu/macska/viselkedes/macska-szaporodas/5290/

Forrás: Kiskegyed 2017.November 14.  26. évfolyam,46.szám (1318 )




                            Ha hullik a höri szőre...



Nyáron,ősszel ez normális.Máskor nem.
A kutyához és macskához hasonlóan a hörcsögök is vedlenek.Általában nyáron,és ősszel,de kóros ok miatt bármikor.Ilyenkor ritkásabbá válhat a bunda,akár kopasz területek is megjelenhetnek.Télre rendszerint újra dús bundája lesz az állatkának.A szőrhullás ezenkívül előfordul még  szoptató nőstényen,illetve idős állaton.Előzőnél a hasi tájékon,utóbbinál a hátsó lábakon és csípő területén is megfigyelhető a szőrhullás.Ezekben az esetekben nincs igazán teendő.Ha azonban a hörcsög szőre bőrfertőzés,allergia,atka,rüh,nem megfelelő étrend,pajzsmirigy probléma miatt kezd hullani,terápiára is szükség lehet.Bőrhámlás,hegek,bőrgyulladás,bőrirritáció,túlzott vakaródzás hívja fel ezen kóros szőrhullásra a figyelmet.Ilyenkor állatorvoshoz kell vinni a hörit.A szőrnövekedést elő lehet segíteni élesztő tabletta adásával,melyet az eleséghez kell morzsolni.Állatorvos tudja megmondani,hány szemet és milyen gyakran érdemes az állatnak adni.

Forrás: Kiskegyed 2018.Február 27.  27.évfolyam,9.szám (1332 )




A MÉRGEZŐ DIÓFA ALATT IS VAN ÉLET: MUTATJUK, MIKET ÜLTETHETSZ ALÁ

A MÉRGEZŐ DIÓFA ALATT IS VAN ÉLET: MUTATJUK, MIKET ÜLTETHETSZ ALÁ


Szinte minden kertész tudja, hogy a dió egy olyan vegyületet állít elő, amely gyakorlatilag mindegyik részében megtalálható, és az erre érzékeny növényekre mérgező, így gátolja azoknak a fejlődését. Van azonban rengeteg olyan cserje, zöldség, gyümölcs, illetve dísznövény, amelyik ellenáll ennek a juglonnak, és megfelelően fejlődnek a fa alatt. Egyébként a komposztált diófalevélben elbomlik a veszélyes vegyület.

A juglon nevű vegyületet a dió védekezésképpen, túlélése biztosításá érdekében termeli, ezzel ugyanakkor elnyomja, valamint gátolja a környező növények fejlődését - írja a hobbikert.hu. A kerti növények esetében a juglon-érzékenység leggyakoribb tünetei a levelek sárgulása, lankadása, hervadása a vegetációs időszak alatt, különösen forró, száraz időben. Mindez végül a mérgezést elszenvedő növény pusztulását okozhatja.


A juglon okozta hervadást és a vízhiány miatti sresszhatás okozta hervadást gyakran összetévesztik. A juglon kiváltotta hervadás gyakran akkor is bekövetkezik, ha a talajnedvességtartalma meglehetősen magas. A hervadás korai tünetei plusz víz kijuttatásával orvosolhatók, a vegetációs időszak későbbi szakaszában azonban a hervadás már nem állítható meg extra mennyiségű vízzel, a levelek barnulni kezdenek, majd a növény menthetetlenül elhal. A diófa lombkoronája alá ültetett érzékeny növényekre leginkább a közvetlenül érintkező gyökérzetükön keresztül hat a juglon, illetve a lehullott diólevelekben nagy mennyiségben felhalmozódó toxin által, elsősorban kevéssé levegős, nyirkos talajban. Előfordulhat, hogy egy már eltávolított diófa korhadó gyökérmaradványaiból felszabaduló juglonra válik érzékennyé egy, a közelbe ültetett növény, a juglon-toxicitás ugyanis évekig fennmaradhat a diófa kivágása után. Ennek megfelelően nem ajánlott elsietni a megüresedett terület növényekkel való beültetését.

Növények telepítése a diófa közelébe
  • Az ágyásokat a diófától a lehető legtávolabbra tervezzük.
  • Magaságyás kialakításával csökkenthetjük a közvetlen gyökérkapcsolat esélyét.
  • A talaj vízelvezető képességét szerves anyagok hozzáadásával javítsuk.
  • Ne hagyjuk a diófa leveleit, a termések külső, bőrnemű héját, illetve ágait a beültetett ágyások közelében a talajon lebomlani.
  • Ne használjunk talajtakarónak diófakérget, illetve -leveleket tartalmazó mulcsot.
Több olyan növény is van, amely tolerálja a dióban található vegyületet, az érzékenységüket azonban sok tényező befolyásolhatja, például az adott növény általános kondíciója, vagy a környező talaj adottságai. 


A juglonnal szemben ellenálló cserjék
  • Cserjés hortenzia 
  • Örökzöld orbáncfű 
  • Boróka 
  • Ribiszke 
A juglonnal szemben ellenálló zöldségfélék
  • Hagyma
  • Cékla
  • Tök, dinnye
  • Sárgarépa
  • Pasztinák
  • Bab
  • Kukorica
A juglonnal szemben ellenálló gyümölcsfák
  • Cseresznye, nektarin, szilva, őszibarack
  • Birs
A juglonnal szemben ellenálló lágyszárú növények
  • Cickafark
  • Nárcisz
  • Krizantém
  • Tulipán
  • Árvácska és ibolya

2019. július 7., vasárnap

Almaszeletek a sütő olajban.

A szomszédasszonyom mindig almaszeleteket tesz a sütőolajba használat előtt.


Ha édes,ha sós az étel,ő beleteszi.Pedig nem bolond,hanem csak tud valamit...
Ha ön sem szereti,ha az után,hogy valamit serpenyőben sütött,égett olajfelhő száll fel és borítja be a konyháját,majd a lakás többi részét is,akkor most elárulunk egy egyszerű,és mégis hatékony trükköt,ami megakadályozza a fent leírt problémát.
Lássuk mit kell tennie!
-Ha végzett a sütéssel,tegyen  fel a tűzre egy vízzel teli edényt,amelybe töltsön  némi ecetet.
-Csukja be az ablakot,hogy az ecetes vízpárlat ellepje a konyhát,majd utána szellőztessen egy jót.
-Ha teljesen nem ment ki a szag,ecetes vízbe mártson bele egy törülközőt,majd keverje fel ezzel a levegőt,hogy a füstrészecskék beleragadjanak a törülközőbe.Ezután újra nyissa ki az ablakot,hogy kiszellőzzön a helyiség.
És még néhány hasznos tanács.
1 Sütés előtt a hideg olajba tegyen bele pár szelet almát vagy petrezselyemzöldet,ami megakadályozza,hogy az égett olajszag betöltse a lakás légterét.
2 Az olajos serpenyő mellé tegyen egy edénybe vizet melegedni majd keverjen bele némi ecetet.Az ecetes vízpárlat megakadályozza az olajfelhő szétterjedését.
3 Aki nem bírja az ecet szagát,az tegyen a forró vízbe szegfűszeget.
4 Facsarjon az olajba citromlevet,ez különös ízt ad majd az ételnek,és nem büdösít.

                                 Segítő fűszerek.
Ha halat sütött,annak a szagától nem egyszerű megszabadulni.De tegyen oda egy edénybe némi vizet,majd hámozzon meg egy citromot,egy narancsot,és a héjukat tegye bele a vízbe,mehet bele még gyömbér és fahéj rúd is.Majd hagyja,hogy az illatos gőzfelhő beterítse a lakást és elnyomja a sült hal illatát.

Forrás: Kiskegyed 2017.November 14.   26. évfolyam 46. szám (1318 )




2019. július 1., hétfő

TÍZ ÖTLET A TOJÁSHÉJ FELHASZNÁLÁSÁRA

TÍZ ÖTLET A TOJÁSHÉJ FELHASZNÁLÁSÁRA




Ha legközelebb tojást eszel, ne dobd ki a héját a kukába. Ha van kerted, és kertészkedsz, nagy hasznát veheted, és igazi kincs lehet számodra. Összeszedtünk tíz érdekes tippet, mire is használhatod a tojáshéjat a kertben.
1. A csigák elrettentése
A hideg, nedves idő hatására általában megjelennek a csigák a kertekben. Sok esetben pont akkor jönnek, mikor növényeink már kicsíráztak, így gyakran megrágcsálják a leveleket. A durvára őrölt tojáshéjjal jól tudunk harcolni ellenük, mert irritálják a csigák puha testét. Csak szórjuk meg a talajt a tojáshéjjal a veszélyeztett növények körül, és ismételjük ezt meg az esőzések után is.
2. A szarvasok elriasztása
A tojásnak van egy tipikus, különleges szaga. A kertészek szerencséjére a szarvasok azonban nem szeretik ezt jellegzetes szagot. Távoltartásuk érdekében érdemes a kert körül zúzott tojáshéjat szétszórnunk.
3. Az egészséges paradicsomtermesztés elősegítéséhez
A virágzás végi rothadás, amit a kalcium egyensúlyhiány okoz, gyakori a paradicsomban, a paprikában, és a tojásgyümölcsben is. Mivel a tojáshéj elegendő mennyiségű kalciumot tartalmaz, akár műtrágyaként is szolgálhat ezeknek a növényeknek. Az ültetés idején szórjuk a növény köré a talajra a felaprított tojáshéjat, és amint lebomlik, a növény majd elkezdi felvenni a kalciumot a talajból.


4. Ásványokkal látja el a talajt
A tojáshéj nemcsak a paradicsom, paprika és tojásgyümölcs növények körüli talajon lehet hasznos. A tojáshéj magasabb ásványi anyag tartalma miatt nagyszerű adalék lehet a talaj számára. Az elegendő kalciumszint a talajban, biztosítja az egészséges növényi sejteket. A tojáshéj kalciummal, magnéziummal, és más ásványi anyagokkal látja el a talajt. Az egyensúly a kulcsa mindennek.
5. Komposzt
A tojáshéj egy nagyon jó összetevője lehet a komposztnak. Érdemes megtisztítani, kiszárítani, és összetörni használat előtt, mert így gyorsabban lebomlik majd.
6. A talaj pH-értékének növelése
A tojáshéj nagyszerű módja lehet annak, hogy javítsa a savanyú talaj pH-értékét. Habár nem túl gyors hatású, de bizonyították, hogy növeli a talaj Ph értékét. Mielőtt azonban bármit tennénk, érdemes tesztelni a talaj pH-ját.
7.Javítsuk a talajvízelvezetést az ültetvényünkben
A tojáshéj nagyszerű módja annak, hogy javítsuk a talajvízelvezetést a konténeres ültetvényeinkben. Kavicsok helyett, összetört tojáshéjat szórjunk a gyökér alá, a növény aljára, ezzel lehetővé tesszük a jó vízelvezetést. Így nem csak könnyebben kezelhető lesz a konténer, de a légáramlás is sokkal jobb lesz benne. Ráadásul a tojáshéjak lebomlanak, így tápanyagokkal látják majd el a növényt. A talajt és a tojáshéjat minden szezonban cserélni kell.

8. Tartsuk távol a macskákat
Van a szomszédban egy macska, amelyik alomnak használja a kertünket? A tojáshéj a megoldás a helyzetre! Ha beszórjuk a kertet tojáshéjjal, a macskának biztos nem lesz kedve majd ezen lépkedni.
9. Madarak takarmánya
A madarak segítik elpusztítani a rovar kártevőket a kertben, ezért jó ötlet odacsalogatni őket. A tiszta, szárított tojáshéjakat szórjuk szét az udvaron. Keverhetjük madaraknak való magkeverékkel is. A madarak, különösen a nőstények, miután lerakták a tojásaikat, igénylik a kalciumellátást.
10. Csíráztassuk benne növényeinket
Ne dobjuk ki a tojástartót és a tojáshéjakat sem. Tisztítsuk meg a tojáshéjat, majd forrázzuk le. A feltört tojáshéj ép alján szurjunk egy lyukat, ez segít majd nekünk a vízelvezetésben. Rakjuk a tojáshéjakat a tartóba, szórjunk beléjük földet, és ültessük el bennük a vetőmagokat. Ha már elég nagyok a növényeink, és átültetésre készen állnak, óvatosan törjük fel a tojáshéjat a gyökerek körül, és ültessük el növényeinket végleges helyükre. Az összetört tojáshéjat érdemes az elültetett növény köré szólni, hogy tápanyaggal lássa majd el.