2020. szeptember 14., hétfő

PÉNZTÁRCABARÁT MEGOLDÁSOK A KERTBE: ÍGY TURBÓZZÁK FEL A NÖVÉNYEKET AZ ÉLELMES GAZDÁK

PÉNZTÁRCABARÁT MEGOLDÁSOK A KERTBE: ÍGY TURBÓZZÁK FEL A NÖVÉNYEKET AZ ÉLELMES GAZDÁK

Nem feltétlenül kell azonnal a boltba vagy a kertészetbe rohanni, amikor műtrágyára, permetszerre van szükségünk, rengeteg problémára akad ugyanis megoldás a háztartásban is. Sokan nem is gondolnák, de számtalan olyan hulladék keletkezik az otthonokban, amelyeket a kertben könnyedén hasznossá tehetünk, akár talajjavításra, akár a növények tápanyagutánpótlására. Összegyűjtöttünk 7 olyan házi praktikát, amely alkalmazásával kevesebb szemetünk keletkezik majd, ráadásul a növényeink is jól járnak, és garantáltan egészségesek lesznek.

A növények növekedéshez két alapvető dologra van szükség, az egyik a napfény, a másik a víz, nem szabad azonban megfeledkezni a szükséges tápanyagok biztosításáról sem - írja a balconygardenweb.com. Sokan nem is gondolnák, de nem kell azonnal a boltba rohanni, ha permetszerre vagy műtrágyára van szükségünk, számtalan megoldásra találunk megoldást ugyanis a háztartásban is. Összegyűjtöttünk 7 olyan házi praktikát, amivel garantáltan egészségesebbé és termékenyebbé tehetjük a növényeinket. 

1. Fahamu

A kandallóban keletkezett hamut nem kell feltétlenül hulladékként kezelnünk, támogathatjuk vele ugyanis a növények egészséges növekedését. A fahamu kiváló semlegesítő a lúgos és savas talajok számára, mindig várjuk meg azonban míg kihűl a hamu, ha ugyanis forrón használjuk fel, akkor elpusztíthatja a talajban lévő mikroorganizmusokat. Használat előtt minden esetben ellenőrizzük a talajunk pH-értékét. 

2. Maradék zöldségek és gyümölcsök

A megmaradt gyümölcsöt és zöldséget, illetve ezek héját legközelebb ne dobjuk ki a kukába, használjuk fel inkább a kertben, hiszen rengeteg tápanyagot tartalmaznak. A banán héja például rendkívül gazdag káliumban és foszforban, ezért érdemes paprika, paradicsom vagy rózsa talajába keverni. 

3. Kávézacc

A kávézacc tökéletesen működik műtrágyaként, számtalan jótékony hatása van ugyanis a növények számára, ráadásul javítja a talaj vízelvezetését és szellőzését is. A kávézaccban sok a foszfor, a kálium, a magnézium és a réz is, emellett bomlása közben nitrogént juttat a talajba. Mivel enyhén savas, ezért inkább semleges, vagy lúgos talajoknál használjuk.


4. Tojáshéj

A tojáshéjat a legtöbben kidobják, pedig a kertben igazi csodaszerként használhatjuk. Mivel gazdag kalciumban, és magától lebomlik, érdemes a talajra szórva alkalmazni, jót tesz a termőföldnek is, a növényeink pedig sokkal termékenyebbek lesznek tőle. Egyszerűen csak törjük össze a tojáshéjat, és keverjük bele a talajba azokon a helyeken, ahova növényeket szeretnénk ültetni.

5. Használt teafilter, tealevelek

Az emberek többsége a használt teafiltert, illetve tealeveleket kidobja a szemétbe, pedig a kertben is felhasználhatjuk őket. A tealevelek sok olyan hasznos tápanyagot - nitrogén, kálium, foszfor, magnézium és kalcium - tartalmaznak, amelyek javítják a talaj minőségét, és annak vízelvezető képességét. FIgyeljünk arra, hogy a teában lévő csersav kissé megváltoztathatja a talaj pH-ját, ezért inkább lúgos talajoknál használjuk. 

6. Tej 

A tej nemcsak a csontok számára jó kalciumforrás, de a növények számára is jó tápanyagforrás.Használhatjuk gombaölő szerként vízzel hígítva, de talajjavítóként, kártevő irtóként és fertőtlenítőszerként is jól működik. Készítsünk oldatot 1:1 arányban tejből és vízből, és permetezzük a növényekre az elegyet. 

7. Fahéj

A fahéjat a legtöbben fűszerként ismerik és használják, pedig a kertben is hasznát vehetjük, alkalmazhatjuk ugyanis gyökereztető hormonként, számtalan betegségtől megvédhetjük vele a palántáinkat, de a növények sebeit is gyógyíthatjuk vele. Tegyünk néhány fahéjrudat meleg vízbe, és hagyjuk benne őket egy egész éjszakán át, majd szűrjük le, tegyük az így keletkezett oldatot egy palackba, és permetezzük rá a növényekre a szükséges részekre.

2020. szeptember 13., vasárnap

Paradicsom befőzése a leg egyszerűbb módon

Szépségápolási tippek a konyhából

Szépségápolási tippek a konyhából

Mindenki már tudja, hogy az uborka szeletek jót tesznek a bőrnek. De vannak még érdekes - és olcsóbb - szépségápolók a konyhából! Bevezetünk néhányat.

Arcra: búzacsíra olaj

Ha igazán jót akar tenni a bőrének, akkor keverje össze az egyszerű Nivea krémet búzacsíraolajjal, és kenje be ezt a keveréket az arcára - az expozíciós idő tetszése szerint.Ez a fiatalság igazi szökőkútja, különösen a nyári vakáció után, vagy ősszel és télen, amikor a bőrt hideg tél és meleg fűtő levegő terheli!

Nyakra: olívaolaj

Hajtson be egy keskeny törülközőt, hogy a nyakába helyezhesse. Helyezzen a tetejére egy darab olívaolajjal leöntött konyhai tekercset. Ezután rakja össze mindent a nyakába tekerve, lehetőleg fekve. Ezután a nyak ismét sima és puha! Találat a lábnak is!


Szennyeződések esetén: tökmag hámozás



















Ehhez két evőkanál őrölt tökmagra és három evőkanál joghurtra van szükség. Ne őrölje túl finomra a tökmagot a lisztmalomban, és keverje össze a joghurttal. Ezután fedje le az edényt, és hagyja, hogy a keverék rövid ideig megduzzadjon. Ha a hámlás több mint egy órán át duzzad, a hámozás hatása gyengébb. Ezután vigye fel a bőrre és gyengéden masszírozza, majd öblítse le.

Sötét karikákkal szemben: Quark

A normál kvark csodaszer: nemcsak a száraz és irritált bőrt képes megnyugtatni és felfrissíteni, hanem a sötét karikák ellen is! Jelentkezz, hagyd dolgozni - kész!

A haj számára: ásványvíz

Régi trükk a modell jelenetből: A fotózások során a hajat jéghideg ásványvízzel mossák, hogy a haj ragyogjon. Ennek oka: A hideg ásványvíz jobb vérkeringést biztosít a fejbőrben, és eltávolítja a vízkő maradványait.



2020. szeptember 10., csütörtök

26 DIY 3D PEN IDEAS || COOL CRAFTS YOU CAN MAKE IN 5 MINUTES



MIRE JÓ EGY 3D-S TOLL? – EBBŐL A VIDEÓBÓL KIDERÜL!

Története nem is olyan régen, még 2012-ben kezdődött, azóta pedig töretlen a népszerűsége. Fontos szerepet kapott a tudományos és a hétköznapi életben is a 3 D-s toll. A videóban érdekes felhasználását, alkalmazását láthatjuk ennek a szuper kis eszköznek.

Egyszerű, hétköznapi dolgokat is könnyedén kijavíthatunk vele, de apró dísztárgyak is készülhetnek a 3 D-s toll segítségével.

2020. szeptember 3., csütörtök

Mit kell tudni a pajzsmirigyről?


                    Mit kell tudni a pajzsmirigyről?


A pajzsmirigy az anyagcserénk szempontjából létfontosságú hormonokat termel,nem meglepő tehát,hogy problémái elterjedtnek számítanak:átlagosan húszból egy embert érinthet.A legfontosabb tudnivalók erről a szervünkről-dióhéjban.
Ez a pici szervünk-tömege mindössze 20-40 gramm között mozog-a legfontosabb hormontermelő mirigyeink egyike.A két lebenyből álló pillangó szerv a nyakunk területén,a torok alatt,a gége és a légcső előtt található,a lebenyei oldalra és felfelé nyúlnak.
Úgynevezett belső elválasztású mirigy,tehát az itt termelődő hormonok közvetlenül a véráramba kerülnek.Három hormont termel:a tiroxin(tetrajód-tironin,T4) és a trijód-trionin(T3) mellett kalcitonint.Míg az előző kettő általános hatású hormon,a szervezet számos folyamatában szerepet játszik(például növelik a sejtek oxigénfelhasználását és a fehérjék képződését),az utóbbi a kalcium beépülését segíti a csontokba.
A pajzsmirigy normál esetben szinte észrevehetetlen,nem látható és csak gyakorlott kéz tudja kitapintani.Problémás esetben azonban megnagyobbodhat,ezt az orvosok már korai stádiumban könnyen észreveszik,később viszont akár avatatlan szemnek is feltűnő lehet a méret változás.A pajzsmirigy alul-vagy túlműködése esetén testsúlyváltozást,hajhullást,magas vérnyomást,pulzus problémákat,vagy akár depressziót is tapasztalhatunk magunkon.
Magyarország teljes területe jódhiányosnak számít,és mivel ez az ásványi anyag elengedhetetlen a pajzsmirigy megfelelő működéséhez,hazánkban sokan küzdenek a pajzsmirigy nem megfelelő működésével.

Tudta-e?
-A pajzsmirigy mérete és súlya egészséges esetekben nem változik az életkorral.
-A nők pajzsmirigye általában nagyobbak,mint a férfiaké.
-Az egyik legjobb vérellátású szervünk,a vért két artériából kapja.
-A pajzsmirigy által termelt hormonok az idegrendszer működésétől kezdve a haj vagy a bőr állapotáig nagyon sok mindenben szerepet játszanak.
-Betegségek esetén megváltozhat a pajzsmirigy mérete, általában nagyobb lesz.Ez azonban nem feltétlenül jelenti,hogy több hormont is termel,sőt akár ennek az ellenkezője is igaz lehet.

https://elektivmedical.hu/tudastar/pajzsmirigy-vizsgalat

Forrás: Gyöngy patika 2020.szeptember.


2020. szeptember 2., szerda

Égetés helyett válaszd ezt: így szabadulhatsz meg a konyhai hulladéktól gazdaságosan

Égetés helyett válaszd ezt: így szabadulhatsz meg a konyhai hulladéktól gazdaságosan

A tiszta levegőért és a komposztálás népszerűsítéséért ismét Ne égess, komposztálj! őszi kampányt hirdet a környezetvédelmi küldetésű Jövő Öko-Nemzedéke (JÖN) Alapítvány. Az őszi kampány kiemelt elemei a III. Komposztáló szépségverseny és a JÖN Faültetési Nagykövet program lesznek.
Az ősz beálltával a lehulló levelek és kerti zöldhulladék problémáját sokan komposztálás helyett égetéssel oldják meg, amivel nem csak a saját, de a környezetükben élők egészségét is veszélyeztethetik. A Jövő Öko-Nemzedéke (JÖN) Alapítvány kampánya kimondottan az avarégetés súlyosan egészségkárosító országos problémájára hívja fel a figyelmet, illetve a komposztálás népszerűsítését tűzte ki célul, tudhattuk meg az alapítvány közleményéből.
Egy, az ebben az évben elfogadott törvénymódosítás szerint 2021. január 1-jétől országosan tilos lesz az avar és a kerti hulladék égetése. A JÖN edukációs kampányának kiemelt célja, hogy felkészítse a lakosságot a komposztálás gyors és eredményes elsajátítására. Mindemellett az alapítvány a Faültetési Nagykövet programja alkalmával a lakosság bevonásával faültetési eseményeket szervez országszerte a tiszta levegő és a zöld környezet megőrzésére.


A JÖN minden évben megrendezésre kerülő kampányának programjába folyamatosan új és/vagy egyedi események, elemek kerülnek bevezetésre. Az idei Ne égess, komposztálj! kampány elemei a következők lesznek:
A kampány több különböző eseményeiről a hulladekvadasz.hu oldalán és akomPOSZTolok Facebook-oldalon lehet első ízben értesülni. A JÖN Alapítvány több, a témában érdekelt társadalmi szervezet csatlakozását is várja a kampányához, hogy minél szélesebb körben lehessen orvosolni ezt az országos problémát. Az országos kampány szeptember elsejével indul és egészen november végéig fog tartani.
A III. Komposztáló-szépségversenyre a JÖN Alapítvány szeptember 1-jétől október 31-ig várja a beérkező nevezéseket, ami után november 1-jével megkezdődik a verseny, Magyarország legszebb, leghasznosabb, legnagyobb, legtermékenyebb lakossági komposztáló díjáért. A beküldött nevezések, akkor válnak elfogadottá, ha a résztvevő a fenti linken megtalálható űrlapon minden mezőt megfelelően kitöltött. Az eredményhirdetés december 1-én az online felületen kerül kihirdetésre.
Címlapkép: Getty Images

2020. szeptember 1., kedd

Lábápolás.


                         Lábápolás.



Az ősz beköszöntével egyre zártabb cipőkbe bújtatjuk a lábainkat,és ha meg akarjuk óvni az egészségüket,akkor érdemes minden nap foglalkozni velük egy kicsit.
Ismerős a nap végére elfáradó,el nehezülő láb problémája?Ha igen akkor érdemes napközben pár percet rászánnia a talp,a boka és az alsó végtag átmozgatására.Nem kell nagy dolgokra gondolni,már az is elég lehet,ha öt percig tornáztatja a bokáját,például mozgatja a lábujjait,felváltva be-és kifelé fordítja a talpát vagy lábkörözéseket végez.Így akár ülés közben is felfrissítheti a lábát,de ugyanilyen hatásos,ha a talpa alatt valamilyen hengeres tárgyat,mondjuk egy palackot görget.Este jöhet egy pár perces lábfürdő is.
Ha izzadásra hajlamos a lába,akkor langyos vízzel,a melegebb őszi napokon inkább hűvös,vagy hideg vízzel frissítheti fel.Ahogy hűlnek majd a napok,úgy térjen át a meleg lábfürdőre.A víz hőmérséklete azonban ekkor is maradjon 37-38 fok körül.
A lábfürdőhöz  használhat aromaterápiás illó olajokat,például teafa olajat,mentát vagy rozmaringot is,de számos speciális készítmény közül is választhat.A 3-5 perces fürdő után gondosan törölje szárazra a lábát,ügyelve a lábujjai közötti részre is (így csökkentheti a gombás fertőzések esélyét),és végül jöhet egy gyógynövényes,hidratáló hatású krém,amit finom mozdulatokkal a bőrébe masszíroz.
A láb körmeit másként kell vágni mint a kezünkön lévőket,hogy elkerülhessük a benövéseket,deformálódásokat.A lábkörmöket vágja egyenesre,inkább szögletesre,mint ívesre.A sarkokat ne vágja ki,hanem csak körömreszelővel igazítsa meg,hogy ne maradjon hegyes vége,amely benövést vagy fájdalmat okozhat.A lábfürdő és a vágás után speciális eszközzel érdemes visszatolni a köröm ágy bőrét,majd pedig be is krémezheti a körmeit,és a körömágyat.

Tipp! 
Mindenkinek legyen saját láb-és körömápoló készlete,így megelőzhető az esetleges gombás fertőzések családon belüli átvitele.A saját köröm-és bőrvágó olló,esetleg körömcsipesz mellett legyen a készletben körömreszelő,illetve a bőrkeményedések eltávolításához hab kő is.

https://hu.avon-brochure.com/katalogus/?fbclid=IwAR2J0ZPWVCkYvDdozBmpLlewUT7w2lCT-AeF_9yotEQeFf4HV8vTx_iTG0g#page/I

Forrás: Gyöngy patika 2020.szeptember.