A fehér fűzből és libapimpóból készült tea jótékonyan csillapítja a fejfájást. |
Szemproblémák: Szemünk igen érzékeny érzékszerv,rendszerint számtalan környezeti ártalom éri.A munkahelyen lévő por,a klimatizált levegő |
A fáradt szem pihentetése jótékony hatású,tegyen például egy kiadós sétát a friss levegőn.A szempanaszok természetes házi szerként alkalmazza a különféle öblítéseket,borogatásokat és pakolásokat.
Frissítő borogatás:
Ez a borogatás felfrissíti a fáradt és érzékeny szemet.A szem ápolásához csapvíz helyett használjon inkább forrásvizet vagy desztillált vizet.
0,3 liter víz,
10 gramm búzavirág,
10 gramm lóherevirág,
20 gramm lándzsásútifű-levél.
A vizet fölforraljuk.A gyógynövényeket beleszórjuk,10 percig áztatjuk,majd leszűrjük,és a folyadékot hagyjuk kihűlni.Ezután két vattacsomót átitatunk vele,és a csukott szemhéjra helyezzük.Használhatunk gézt is vatta helyett.A forrázatot nyugodtan tárolhatjuk steril,lezárt üvegben.
Zsályaborogatás:
A zsálya konyhai gyógynövényként vált ismertté.Azt azonban már kevesen tudják,hogy levelében gyulladás csökkentő hatóanyagok vannak.Ráadásul a kamillával ellentétben nem szárítja ki a bőrt.Különösen ajánlott a zsályaborogatás a szem túlerőltetése és kötőhártya-gyulladás esetén.
1/4 liter víz,
1 evőkanál zsályalevél.
A vizet fölforraljuk.A zsályát leforrázzuk és 10 percig állni hagyjuk,majd gondosan leszűrjük.Vattacsomót vagy gézt mártogatunk bele,majd a csukott szemhéjra helyezzük.Az ilyen szemborogatások egyébként a szem környéki szarkalábak kialakulását is késleltetik.
Szemvidítófű-borogatás:
A szemvidítófű hazánkban is közismert,régóta használt gyógynövény,hegy-és dombvidékeink nyirkosabb rétjein terem.Forrázatát kötőszövet-gyulladás,árpa és különféle szemsérülések esetén használják fájdalomcsillapító és gyógyító borogatásként.Teaként fogyasztva növeli az ellenálló képességet.
1-2 teáskanál szemvidítófű,
1/4 hideg víz.
A gyógynövényt felaprítjuk,a vízzel leöntjük,majd felforraljuk.Egy-két percig állni hagyjuk,majd leszűrjük.Belemártunk egy vattapamacsot,és a csukott szemhéjra helyezzük.Szemfürdőként is eredményesen alkalmazhatjuk.
Krumplipüré-pakolás:
A szem sarkában fellépő gyulladások fájdalmasak.Jól bevált ősi házi gyógymód a krumplipüré-pakolás.
Kevés tej,
1 héjában főtt krumpli,
1 tojássárgája.
A tejet meglangyosítjuk.A hájában főtt krumplit villával szétnyomjuk,majd a tojássárgájával és a tejjel péppé keverjük.Hagyjuk kihűlni,végül a masszát egy kötésre tesszük és az egészet 20 percre a csukott szemhéjra helyezzük.A művelet kétszer-háromszor megismételhető.
Hideg túrópakolás:
A túrópakolás is fájdalomcsillapító hatást fejt ki a szem sarkában keletkező gyulladások esetében,valamint segít lehúzni a duzzanatot.
3 evőkanál túró,
1 citrom leve,
1 evőkanál tej.
A hozzávalókat összekeverjük,és egy kendőre helyezzük.A kötést 20 percen át a csukott szemen tartjuk.A műveletet kétszer is megismételhetjük.
A csodálatos kék búzavirág júniustól szeptemberig virít,virágja kedvelt házi szer szembántalmak kezelésére.A borogatáshoz forraljunk fel 1 liter vizet,szórjunk bele 40 gramm kék búzavirágot.Hagyjuk ázni 10 percig,majd gondosan szűrjük le.és várjuk meg,amíg kihűl.Itassunk át vele vattapamacsot vagy gézlapot,és helyezzük a csukott szemünkre.
Érzékeny szerv az:orr.
Légzőszervünk"kapujának"belsejét és az orrüregbe torkolló orrmelléküregeket érzékeny nyálkahártya borítja,amelynek feladata a levegő megszűrése,nedvesítése és felmelegítése.Az orr tehát egy légkondicionáló berendezés.Mivel az orrnyálkahártya hajszálerei rendkívül finomak,könnyen megpattanhatnak,vagyis elered az orrunk vére.Az orrmelléküregek nyálkahártyájának gyulladása igen fájdalmas lehet.Tavasszal és nyáron sok ember szenved a szénanáthától.
Az orrüregek és melléküregek különösen érzékenyek,ezért nincs mit csodálkoznia azon,mennyi hasznos és egyszerű házi készítmény áll rendelkezésünkre nagyanyáink idejéből.Legyen az orrvérzés,orrmelléküreg-gyulladás vagy szénanátha,a természet számos növényt tartogat számunkra,amelyek nem okoznak semmilyen mellékhatást.
Vérfűtea:
A vérfű vérzéscsillapító hatása ősidők óta ismert.A tea a növény gyökeréből készül.
1-2 teáskanál vérfűgyökér,
1/4 liter víz.
A gyökeret a vízzel felforraljuk,10 percig állni hagyjuk,majd leszűrjük.A teából naponta két csészével fogyasszunk.
Gyömbérborogatás:
A gyömbér nem csupán fűszernövény,hanem sokoldalú orvosság is
:szíverősítő,segíti a vérkeringést,és gyógyítja az orrmelléküreg-gyulladást.
2-3 evőkanál reszelt gyömbérgyökér,
kevés víz.
Nyomjuk ki egy kendőben a gyömbér levét a vízzel.Az oldatot rövid ideig melegítsük,majd nedvesítsünk be vele egy másik kendőt,és tegyük a homlokunkra és az orrunkra.Hagyjuk kihűlni.A folyamatot addig ismételjük,amíg bőrünk ki nem pirosodik.
Olajos inhalálás:
A belélegzett illóolajok enyhítik az orrnyálkahártya-és az orrmelléküreg-gyulladás tüneteit.
1-2 csepp eukaliptuszolaj,
1-2 csepp bergamott-vagy
levendulaolaj.
Csepegtessük az olajokat egy kendőre,és mélyen lélegezzük be az illatukat.Jótékony hatásukat forró fürdő közben,a vízbe cseppentve is kifejtik.
Szénanátha tea:
Az érintettek számára igazi sorcsapás a szénanátha.Rajtuk hazai növényekből készített teakeverék segít.
1 liter víz,
1 evőkanál pásztortáskafű,
1 evőkanál cickafarkfű,
1 evőkanál szemvidítófű,
1teáskanál őrölt tölgyfakéreg.
A vizet felforraljuk,és a gyógynövényeket leforrázzuk.tizenöt percig ázni hagyjuk,majd leszűrjük.A nap folyamán,több adagban,lassan kortyolva igyuk meg.Legalább 3 héten át rendszeresen fogyasszuk.
Mindig kellemetlen:
fülfájás.
Nemcsak gyermekek,hanem felnőttek is szenvednek fülfájásban,amely rendszerint gyulladás okoz.Legtöbbször már a fájdalom intenzitása miatt is orvoshoz kell fordulnunk,de a súlyos következményekkel járó fertőzésveszély lehetőségét sem szabad figyelmen kívül hagyni ennek az érzékeny szervnek az esetében.Számos régi,bevált házi gyógymód létezik a fájdalom enyhítésére,esetenként akár a betegség gyógyítására.
Királyolaj:
Krónikus fülfájás és középfülgyulladás esetén a molyhos ökörfarkkóró virágából nyert kivonat.
1 marok ökörfarkkóró,
100 gramm olívaolaj.
Az olívaolajat a gyógynövényre öntjük.A készítményt 3-4 hétre a szabadba állítjuk,ahol jól éri a nap.Naponta egyszer alaposan összerázzuk.Végül átszűrjük.Ebből csepegtessünk naponta 3 cseppet a fájós fülbe.
A kemény fülzsírt néhány csepp olívaolaj,citromlé és víz keverékével lazíthatja fel.Csepegtessen a fülébe naponta legalább háromszor néhány langyos cseppet egy pipettával.
A fülzúgás egyebek mellett a magas vérnyomás és a különféle szorongásos állapotok is előidézhetik.Az észlelt zörejek rendszerint csökkenthetők,ha a vér cseppfolyósságát javítják.Ilyen hatásúak a páfrányfenyő( gingkó ) levéből készített különféle preparátum.
Hagymapakolás:
A vöröshagyma gyógyító ereje igen széles körű a népi gyógyászat hagyományos csodaszere.A fülfájást is csillapítja.
1 fej hagyma,
1 muszlinkendő.
A hagymát felaprítjuk,egy muszlinkendőre tesszük,majd a kendőt összehajtjuk.A kötést a fájó fülre helyezzük,és egy sapkával rögzítjük.
Citromfűtea-főzet:
A citromfű virágos-leveles hajtása illóolajokat és más olyan anyagokat tartalmaz,amelyek fülzúgás esetén nyugtatják és erősítik az idegrendszert.
1 liter víz,
60 gramm citromfű.
A vizet felforraljuk,és a gyógynövényre öntjük.Alaposan elkeverjük.A forrázatot 10 percig állni hagyjuk,majd leszűrjük.Napjában háromszor,étkezés után egy csészével fogyasszunk belőle.
Télen gyakori panasz:a torokfájás.
Az ember először rendszerint kellemetlen kaparást érez a torkában,majd nehezére esik a nyelés,végül pedig elmegy a hangja.A torok-és garatgyulladás tüneteinek enyhítésére számos házi gyógymód létezik.A természet jó néhány hatóanyagot tartogat számunkra,amely csökkentik a nyelési nehézségeket,és hatékonyan mérsékli a gyulladást.Nagyanyáink házipatikájában gyógyírt talál bajára-legyen az toroköblítő,borogatás vagy tea.
Bízzon a természet gyógyító erejében,és idejében kezdje meg a házi szerek alkalmazását.Orvoshoz akkor kell fordulnia,ha panasza mellé láz vagy mandulagyulladás társul,ami különösen gyermekek és fiatalok esetében gyakori.
Hagymás tej kakukkfűvel és szegfűszeggel:
E recept hozzávalóinak hatóanyagai remekül harmonizálnak egymással.
3 nagy fej hagyma,
1 db: szegfűszeg,
1 teáskanál barnacukor,
1 db:kakukkfűág,
víz.
A hagymát héjastul apróra vágjuk,majd a szegfűszeggel,cukorral,kakukkfűvel,kevés vízzel egy fazékban alaposan elkeverjük.Az egészet kb: 2 órán át lassú tűzön főzzük,közben időnként kis vizet öntünk hozzá.A masszát egy szűrőn átnyomjuk,a tejet pedig felforrósítjuk.A hagymalevet a tejjel azonos arányban összekeverjük,és napi három adagra osztva fogyasztjuk el.A teljes C-vitamin-tartalom megőrzéséhez készítsük el a keveréket hidegen Ehhez a hagymát keverjük össze a cukorral,és 12 órán keresztül hagyjuk állni.Ezután kevés vizet adjunk hozzá,majd egy szűrőn passzírozzuk át.A továbbiakban a fentiek szerint járunk el.
Édesköményes tej:
Az édeskömény sokoldalú gyógyhatású szer.Különösen annak ajánljuk,akiknek torokgyulladás következtében megy el a hangja.
1 csésze tej,
5 gramm édesköménymag,
méz az édesítéshez.
A tejet felforraljuk.A köményt összezúzzuk,majd a tejbe szórjuk,és 10 percig állni hagyjuk.Az italt ízlés szerint édesítjük,és lehetőleg forrón,napi három adagra osztva fogyasztjuk..
Kankalingyökeres tea:
Az alábbi keverék forrázata kiválóan alkalmas a felső légúti
betegségek,hurut,köhögés,rekedtség gyógyítására.
20 gramm bodzavirág,
20 gramm hársfavirág,
20 gramm kamillavirág,
20 gramm ökörfarkkóró-virág,
20 gramm kankalingyökér,
1,5 liter víz.
A gyógynövényeket összekeverjük és leforrázzuk.10-20 percig állni hagyjuk,majd leszűrjük.Naponta többször,melegen fogyasszuk;célszerű este egy csészével az ágyban is meginni belőle.
Szelídgesztenye öblögető:
Gyakori használatával hatékonyan kezelhetők a garat környéki gyulladások.
2 teáskanál gesztenyelevél,
1/4 liter víz.
A leveleket vízzel gyorsan felforraljuk,majd leszűrjük.A teával naponta háromszor öblögessünk.
A torokfájás természetes ellenszerei:
-Igen hatásos az illóolajos gargarizálás. Keverjen össze kevés vízzel 3 csepp eukaliptuszolajat,2 csepp szantálfaolajat,valamint 1 csepp teacserjeolajat.Naponta legalább háromszor öblögessen vele.
-Az inhalálás is csökkenti az irritációt és a gyulladást. Keverjen össze kamillát,oregánót és kakukkfüvet,majd 2 evőkanálnyit öntsön 1 liter forró vizet.Gőzöljön fölötte 10 percig.
-Különösen gyermekek és tinédzserek esetében a torokgyulladás egyáltalán nem tréfadolog.Amennyiben a komoly panaszok 4 napnál tovább tartanak,feltétlenül forduljon orvoshoz!
Növényi hatóanyagok
a szájbetegségek kezelésében.
-Segítenek leküzdeni a gyulladást a zsályában található illóolajok.Langyos vízben oldjon fel néhány csepp-gyógyszertárban kapható-2,5%-os zsályaolajat,majd fogmosás után legalább 2 percig öblögessen vele.
-A fogszuvasodást mezei zsurlós kúrával könnyen megelőzhető.Mosson fogat naponta kétszer 1 gramm növényi por és 1/2 teáskanál mézből készült masszával.
Egészséges száj,szép fogak:
Mossa meg fogait napjában kétszer-háromszor,s fogselyemmel tisztítsa ki a fogak közötti részt.Rendszeresen járjon fogorvoshoz.A szájhigiénia rendkívül fontos,hiszen a fogszuvasodást,a fogínygyulladást és a szájszagot is baktériumok okozzák.A fogfájás és az egyéb panaszok csillapításához számos házi ellenszer áll rendelkezésünkre.
Kelkáposzta-pakolás:
A kelkáposzta erős gyulladáscsökkentő hatású enzimeket tartalmaz.Ezért használják az emberek immár évszázadok óta fogfájás ellen.Jótékony hatása már fél óra múlva megmutatkozik.
Friss kelkáposztalevelek,
1 vászondarab.
A káposztalevelek közül kivágjuk a vastag torzsát.A leveleket sodrófával puhára sodorjuk,egy vászondarabra helyezzük,majd azzal együtt a fájós arcra szorítjuk.
Rozmaringos-kakukkfüves
fogöblítő:
A fogfájás sokszor elviselhetetlen.Ilyenkor egy időre enyhíti a fájdalmat az alábbi gyógynövényekből készült öblögető.
20 gramm szurokfű,
20 gramm rozmaringlevél,
20 gramm kakukkfű,
1 liter 90%-os alkohol.
A gyógynövényeket tegyük egy alkohollal töltött lezárható üvegbe,és 15 napig hagyjuk benne.Ezután szűrjük le.Fájdalom esetén öblögessük vele.
Lenmagos borogatás:
Fogfájás esetén jótékony hatású a lenmagos borogatás.
1 liter víz,
200 gramm lenmag.
A vizet fölforraljuk.A lenmagot kis vászonzsákba vagy egy mosdókesztyűbe töltjük,és 15 percre a forró vízbe merítjük.Kissé hűlni hagyjuk,majd egy kéztörlővel együtt-amely tartja a meleget-a fájós fog felőli arcra nyomjuk.
Citromfűtinktúra:
Az ajakherpeszt vírusok okozzák.Az első fertőzést rendszerint több is követi.A vírusok továbbterjedését gátolja meg a citromfű.
10 gramm citromfűlevél,
100 ml:70%-os alkohol.
Tegyük a citromfüvet és az alkoholt légmentesen zárható üvegbe.Egész éjjel hagyjuk ázni,majd egy vattapamaccsal napjában többször kenjük be ajkunkon az érintett területet.
Birsalmafőzet:
A birsalmamag segít elmulasztani az érzékeny szájnyálkahártyán keletkezett kisebb fekélyeket.
1 liter víz:
150 gramm birsalmamag.
A vizet felforraljuk,és a magot 15 percen át főzzük benne.Utána
leszűrjük és lehűtjük.Napjában háromszor öblögessük,vagy naponta többször ecseteljük be vele a fekélyeket
Kálmosöblögető:
Öblögetőszerként a kálmosgyökér fertőtleníti a szájat és a torkot.
2-3 teáskanál kálmosgyökér,
1 liter hideg víz.
A gyökeret este tegyük vízbe.Reggel szedjük ki,a vizet forraljuk fel,és a gyökereket 10 percre helyezzük bele.Szűrjük le,és hagyjuk hűlni.Napjában háromszor gargarizáljuk vele.
Légzőszervünk"kapujának"belsejét és az orrüregbe torkolló orrmelléküregeket érzékeny nyálkahártya borítja,amelynek feladata a levegő megszűrése,nedvesítése és felmelegítése.Az orr tehát egy légkondicionáló berendezés.Mivel az orrnyálkahártya hajszálerei rendkívül finomak,könnyen megpattanhatnak,vagyis elered az orrunk vére.Az orrmelléküregek nyálkahártyájának gyulladása igen fájdalmas lehet.Tavasszal és nyáron sok ember szenved a szénanáthától.
Az orrüregek és melléküregek különösen érzékenyek,ezért nincs mit csodálkoznia azon,mennyi hasznos és egyszerű házi készítmény áll rendelkezésünkre nagyanyáink idejéből.Legyen az orrvérzés,orrmelléküreg-gyulladás vagy szénanátha,a természet számos növényt tartogat számunkra,amelyek nem okoznak semmilyen mellékhatást.
Vérfűtea:
A vérfű vérzéscsillapító hatása ősidők óta ismert.A tea a növény gyökeréből készül.
1-2 teáskanál vérfűgyökér,
1/4 liter víz.
A gyökeret a vízzel felforraljuk,10 percig állni hagyjuk,majd leszűrjük.A teából naponta két csészével fogyasszunk.
Gyömbérborogatás:
A gyömbér nem csupán fűszernövény,hanem sokoldalú orvosság is
:szíverősítő,segíti a vérkeringést,és gyógyítja az orrmelléküreg-gyulladást.
2-3 evőkanál reszelt gyömbérgyökér,
kevés víz.
Nyomjuk ki egy kendőben a gyömbér levét a vízzel.Az oldatot rövid ideig melegítsük,majd nedvesítsünk be vele egy másik kendőt,és tegyük a homlokunkra és az orrunkra.Hagyjuk kihűlni.A folyamatot addig ismételjük,amíg bőrünk ki nem pirosodik.
Olajos inhalálás:
A belélegzett illóolajok enyhítik az orrnyálkahártya-és az orrmelléküreg-gyulladás tüneteit.
1-2 csepp eukaliptuszolaj,
1-2 csepp bergamott-vagy
levendulaolaj.
Csepegtessük az olajokat egy kendőre,és mélyen lélegezzük be az illatukat.Jótékony hatásukat forró fürdő közben,a vízbe cseppentve is kifejtik.
Szénanátha tea:
Az érintettek számára igazi sorcsapás a szénanátha.Rajtuk hazai növényekből készített teakeverék segít.
1 liter víz,
1 evőkanál pásztortáskafű,
1 evőkanál cickafarkfű,
1 evőkanál szemvidítófű,
1teáskanál őrölt tölgyfakéreg.
A vizet felforraljuk,és a gyógynövényeket leforrázzuk.tizenöt percig ázni hagyjuk,majd leszűrjük.A nap folyamán,több adagban,lassan kortyolva igyuk meg.Legalább 3 héten át rendszeresen fogyasszuk.
Mindig kellemetlen:
fülfájás.
Nemcsak gyermekek,hanem felnőttek is szenvednek fülfájásban,amely rendszerint gyulladás okoz.Legtöbbször már a fájdalom intenzitása miatt is orvoshoz kell fordulnunk,de a súlyos következményekkel járó fertőzésveszély lehetőségét sem szabad figyelmen kívül hagyni ennek az érzékeny szervnek az esetében.Számos régi,bevált házi gyógymód létezik a fájdalom enyhítésére,esetenként akár a betegség gyógyítására.
Királyolaj:
Krónikus fülfájás és középfülgyulladás esetén a molyhos ökörfarkkóró virágából nyert kivonat.
1 marok ökörfarkkóró,
100 gramm olívaolaj.
Az olívaolajat a gyógynövényre öntjük.A készítményt 3-4 hétre a szabadba állítjuk,ahol jól éri a nap.Naponta egyszer alaposan összerázzuk.Végül átszűrjük.Ebből csepegtessünk naponta 3 cseppet a fájós fülbe.
A kemény fülzsírt néhány csepp olívaolaj,citromlé és víz keverékével lazíthatja fel.Csepegtessen a fülébe naponta legalább háromszor néhány langyos cseppet egy pipettával.
A fülzúgás egyebek mellett a magas vérnyomás és a különféle szorongásos állapotok is előidézhetik.Az észlelt zörejek rendszerint csökkenthetők,ha a vér cseppfolyósságát javítják.Ilyen hatásúak a páfrányfenyő( gingkó ) levéből készített különféle preparátum.
Hagymapakolás:
A vöröshagyma gyógyító ereje igen széles körű a népi gyógyászat hagyományos csodaszere.A fülfájást is csillapítja.
1 fej hagyma,
1 muszlinkendő.
A hagymát felaprítjuk,egy muszlinkendőre tesszük,majd a kendőt összehajtjuk.A kötést a fájó fülre helyezzük,és egy sapkával rögzítjük.
Citromfűtea-főzet:
A citromfű virágos-leveles hajtása illóolajokat és más olyan anyagokat tartalmaz,amelyek fülzúgás esetén nyugtatják és erősítik az idegrendszert.
1 liter víz,
60 gramm citromfű.
A vizet felforraljuk,és a gyógynövényre öntjük.Alaposan elkeverjük.A forrázatot 10 percig állni hagyjuk,majd leszűrjük.Napjában háromszor,étkezés után egy csészével fogyasszunk belőle.
Télen gyakori panasz:a torokfájás.
Az ember először rendszerint kellemetlen kaparást érez a torkában,majd nehezére esik a nyelés,végül pedig elmegy a hangja.A torok-és garatgyulladás tüneteinek enyhítésére számos házi gyógymód létezik.A természet jó néhány hatóanyagot tartogat számunkra,amely csökkentik a nyelési nehézségeket,és hatékonyan mérsékli a gyulladást.Nagyanyáink házipatikájában gyógyírt talál bajára-legyen az toroköblítő,borogatás vagy tea.
Bízzon a természet gyógyító erejében,és idejében kezdje meg a házi szerek alkalmazását.Orvoshoz akkor kell fordulnia,ha panasza mellé láz vagy mandulagyulladás társul,ami különösen gyermekek és fiatalok esetében gyakori.
Hagymás tej kakukkfűvel és szegfűszeggel:
E recept hozzávalóinak hatóanyagai remekül harmonizálnak egymással.
3 nagy fej hagyma,
1 db: szegfűszeg,
1 teáskanál barnacukor,
1 db:kakukkfűág,
víz.
A hagymát héjastul apróra vágjuk,majd a szegfűszeggel,cukorral,kakukkfűvel,kevés vízzel egy fazékban alaposan elkeverjük.Az egészet kb: 2 órán át lassú tűzön főzzük,közben időnként kis vizet öntünk hozzá.A masszát egy szűrőn átnyomjuk,a tejet pedig felforrósítjuk.A hagymalevet a tejjel azonos arányban összekeverjük,és napi három adagra osztva fogyasztjuk el.A teljes C-vitamin-tartalom megőrzéséhez készítsük el a keveréket hidegen Ehhez a hagymát keverjük össze a cukorral,és 12 órán keresztül hagyjuk állni.Ezután kevés vizet adjunk hozzá,majd egy szűrőn passzírozzuk át.A továbbiakban a fentiek szerint járunk el.
Édesköményes tej:
Az édeskömény sokoldalú gyógyhatású szer.Különösen annak ajánljuk,akiknek torokgyulladás következtében megy el a hangja.
1 csésze tej,
5 gramm édesköménymag,
méz az édesítéshez.
A tejet felforraljuk.A köményt összezúzzuk,majd a tejbe szórjuk,és 10 percig állni hagyjuk.Az italt ízlés szerint édesítjük,és lehetőleg forrón,napi három adagra osztva fogyasztjuk..
Kankalingyökeres tea:
Az alábbi keverék forrázata kiválóan alkalmas a felső légúti
betegségek,hurut,köhögés,rekedtség gyógyítására.
20 gramm bodzavirág,
20 gramm hársfavirág,
20 gramm kamillavirág,
20 gramm ökörfarkkóró-virág,
20 gramm kankalingyökér,
1,5 liter víz.
A gyógynövényeket összekeverjük és leforrázzuk.10-20 percig állni hagyjuk,majd leszűrjük.Naponta többször,melegen fogyasszuk;célszerű este egy csészével az ágyban is meginni belőle.
Szelídgesztenye öblögető:
Gyakori használatával hatékonyan kezelhetők a garat környéki gyulladások.
2 teáskanál gesztenyelevél,
1/4 liter víz.
A leveleket vízzel gyorsan felforraljuk,majd leszűrjük.A teával naponta háromszor öblögessünk.
A torokfájás természetes ellenszerei:
-Igen hatásos az illóolajos gargarizálás. Keverjen össze kevés vízzel 3 csepp eukaliptuszolajat,2 csepp szantálfaolajat,valamint 1 csepp teacserjeolajat.Naponta legalább háromszor öblögessen vele.
-Az inhalálás is csökkenti az irritációt és a gyulladást. Keverjen össze kamillát,oregánót és kakukkfüvet,majd 2 evőkanálnyit öntsön 1 liter forró vizet.Gőzöljön fölötte 10 percig.
-Különösen gyermekek és tinédzserek esetében a torokgyulladás egyáltalán nem tréfadolog.Amennyiben a komoly panaszok 4 napnál tovább tartanak,feltétlenül forduljon orvoshoz!
Növényi hatóanyagok
a szájbetegségek kezelésében.
-Segítenek leküzdeni a gyulladást a zsályában található illóolajok.Langyos vízben oldjon fel néhány csepp-gyógyszertárban kapható-2,5%-os zsályaolajat,majd fogmosás után legalább 2 percig öblögessen vele.
-A fogszuvasodást mezei zsurlós kúrával könnyen megelőzhető.Mosson fogat naponta kétszer 1 gramm növényi por és 1/2 teáskanál mézből készült masszával.
Egészséges száj,szép fogak:
Mossa meg fogait napjában kétszer-háromszor,s fogselyemmel tisztítsa ki a fogak közötti részt.Rendszeresen járjon fogorvoshoz.A szájhigiénia rendkívül fontos,hiszen a fogszuvasodást,a fogínygyulladást és a szájszagot is baktériumok okozzák.A fogfájás és az egyéb panaszok csillapításához számos házi ellenszer áll rendelkezésünkre.
Kelkáposzta-pakolás:
A kelkáposzta erős gyulladáscsökkentő hatású enzimeket tartalmaz.Ezért használják az emberek immár évszázadok óta fogfájás ellen.Jótékony hatása már fél óra múlva megmutatkozik.
Friss kelkáposztalevelek,
1 vászondarab.
A káposztalevelek közül kivágjuk a vastag torzsát.A leveleket sodrófával puhára sodorjuk,egy vászondarabra helyezzük,majd azzal együtt a fájós arcra szorítjuk.
Rozmaringos-kakukkfüves
fogöblítő:
A fogfájás sokszor elviselhetetlen.Ilyenkor egy időre enyhíti a fájdalmat az alábbi gyógynövényekből készült öblögető.
20 gramm szurokfű,
20 gramm rozmaringlevél,
20 gramm kakukkfű,
1 liter 90%-os alkohol.
A gyógynövényeket tegyük egy alkohollal töltött lezárható üvegbe,és 15 napig hagyjuk benne.Ezután szűrjük le.Fájdalom esetén öblögessük vele.
Lenmagos borogatás:
Fogfájás esetén jótékony hatású a lenmagos borogatás.
1 liter víz,
200 gramm lenmag.
A vizet fölforraljuk.A lenmagot kis vászonzsákba vagy egy mosdókesztyűbe töltjük,és 15 percre a forró vízbe merítjük.Kissé hűlni hagyjuk,majd egy kéztörlővel együtt-amely tartja a meleget-a fájós fog felőli arcra nyomjuk.
Citromfűtinktúra:
Az ajakherpeszt vírusok okozzák.Az első fertőzést rendszerint több is követi.A vírusok továbbterjedését gátolja meg a citromfű.
10 gramm citromfűlevél,
100 ml:70%-os alkohol.
Tegyük a citromfüvet és az alkoholt légmentesen zárható üvegbe.Egész éjjel hagyjuk ázni,majd egy vattapamaccsal napjában többször kenjük be ajkunkon az érintett területet.
Birsalmafőzet:
A birsalmamag segít elmulasztani az érzékeny szájnyálkahártyán keletkezett kisebb fekélyeket.
1 liter víz:
150 gramm birsalmamag.
A vizet felforraljuk,és a magot 15 percen át főzzük benne.Utána
leszűrjük és lehűtjük.Napjában háromszor öblögessük,vagy naponta többször ecseteljük be vele a fekélyeket
Kálmosöblögető:
Öblögetőszerként a kálmosgyökér fertőtleníti a szájat és a torkot.
2-3 teáskanál kálmosgyökér,
1 liter hideg víz.
A gyökeret este tegyük vízbe.Reggel szedjük ki,a vizet forraljuk fel,és a gyökereket 10 percre helyezzük bele.Szűrjük le,és hagyjuk hűlni.Napjában háromszor gargarizáljuk vele.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése