2013. június 19., szerda

Dekoltázsunk védelmében.


                                          A mell bőre.
A mell és dekoltázs ápolásakor a krémekkel kapcsolatban még mindig tartja magát egy félreértés.Sokan azt hiszik,hogy ezek a termékek megnövelik és megemelik a kebleket.Valójában arról van szó,hogy ha megfelelően és rendszeresen használjuk a krémeket,akkor szebb és feszesebb lesz tőlük a mell bőre.

                                             
Jó tudni:A mell méretétől függetlenül a bőrnek gondoskodásra van szüksége.Ám a mérettől függ,hogy milyen és mennyi készítményt használjunk.A dús keblű hölgyeknek mindennap feszesítő ápolásra van szükségük,mert az ő mellük hamarabb megereszkedik.A kis mellűeknek pedig ügyelniük kell arra,hogy ne vigyék túlzásba a keblek edzését,mert ettől még laposabbá válhatnak.
Ápolási tanács:Fontos,hogy rendszeresen radírozzuk a bőrt.Kiválóak a tusolóradírok,amelyek gyengéd,bőrbarát hámlasztó összetevőket tartalmaznak.Ezek a készítmények leválasztják a megvastagodott bőrréteget,és elősegítik az intenzívebb sejtlégzést,a gyorsabb bőrregenerációt,és a hatóanyagok is gyorsabban felszívódnak.Speciális mell-és dekoltázs ápoló krémek,zselék használata ajánlott,Ezek sem növelik vagy emelik meg a mellet,viszont javítják a bőr tónusát,és feszesítő hatást fejtenek ki.
Formába hozó gyors tipp:Fogjunk egy közepesen puha kislabdát a két tenyerünk közé,nyomjuk össze,tartsuk ki a mozdulatot míg 8-ig számolunk,majd 2 ütemet pihenjünk,ismétlésszám 8.
Nyári védelem:Napozáskor magas UV-faktorszámú napozótejet masszírozzunk a bőrbe,hiszen a napsugarak gyengítik a kötőszövetet,és a bőr idő előtti öregedését is felgyorsítják.Stresszes időszakban ajánlott speciális ampullakúrába kezdeni.De ne csak a mell,hanem a dekoltázs bőrébe is simítsuk el az ampulla tartalmát.Az eredményt általában már a harmadik-ötödik nap után tapasztalhatjuk.
Nem ajánlott:A radikális fogyókúra nem javasolt,mert legelőször a mell fogy le,és a bőr itt nyúlik meg.A forró vízben való lubickolás/tusolás is extrém módon szárítja a bőrt.

                                          A dekoltázs.
A dekoltázs bőrén alig található verejtékmirigy,és zsírszövet is csak elvétve fordul elő,ami miatt könnyebben kialakulnak a ráncok.Mivel a dekoltázs bőre betölti a természetes melltartó szerepét is,ha elfárad,a mellek megereszkednek.Ezért kell figyelmet fordítani ennek a testtájnak az ápolására.
Jó tudni:A dekoltázs bőre szárazabb,mint az arcé,vagyis korábban jelez,25-30 éves kor körül fennáll a veszélye az úgynevezett lúdbőrösségnek,amiért főként az ibolyántúli sugarak a felelősek,amelyek tönkreteszik a kollagén és elasztin rostokat.Ha nem figyelünk az ápolására,a bőr gyorsan pergamenszerűvé válik.
Ápolási tanács:A nyak és a dekoltázs bőrét minden reggel és este tisztítsuk meg arclemosó tejjel és tonikkal.Használjunk speciális nyak-és dekoltázs ápoló krémet,vagy az arckrémünkből masszírozzunk a bőrbe keveset.A masszírozást mindig alulról felfelé irányuló mozdulatokkal végezzük,így elkerülhetjük a bőr nyújtását.
Formába hozó gyors tipp:Azonnali feszesítő hatást érhetünk el a ,,jeges sokkal".Dörzsöljük át nyakunkat,dekoltázsunkat egy maréknyi jégkockával 2-3 percen keresztül.Az apró ráncocskák kisimulnak,a vérkeringés fokozódik,ezután jöhet a krémezés.
Nyári védelem:A napfény káros hatása miatt a bőr gyorsan kiszárad,a minimális zsírtartalmából is sokat veszít.Ezért ugyanúgy óvni kell itt a bőrt,mint az arcon.Az arcra készült napozót masszírozzuk bele a nyakunkba és dekoltázsunkba,illetve hétköznapokon UV-filterrel ellátott nappali krémet használjunk.
Nem ajánlott:Járás közben ne szegjük le a fejünket,a tartásunk legyen egyenes,fejedelmi,mert ez is szépíti a nyak és a dekoltázs bőrét.A parfümöket ne mindig nyakra és dekoltázsra fújjuk,mert bizonyos idő eltelte után az illatanyagok megfesthetik a bőrt.



-A nők 75 % nem a megfelelő melltartót viseli.Rendszerint olyat választanak,amelynek a kosara túl kicsi,viszont a mell alatti szélesség túl nagy.Például annak a nőnek,aki 80 C-t válasz,inkább 75 D-t kellene viselnie.
-Nagy mellűeknek ,,kötelező"a melltartó viselése,így lassíthatják a megereszkedés folyamatát.
-Kis mellűeknek javasolt a push up  melltartó viselése,amely megemeli,nagyobbnak,formásabbnak mutatja a mellet.
-Praktikus az a melltartó,amelyben kivehető a betét,így a ruhához illeszkedve variálható.
-Ajánlott a testszínű melltartó viselése,még fehér blúz esetén is,mert nem feltűnő,és a rendszeres mosás sem változtatja meg a színét.
Hogyan számoljuk ki a méretünket?
Első mérés:A mellbőség mérete a mellbimbó magasságában mérve.A mell legteltebb részének körméretét kell megállapítani-hátul is azonos magasságban legyen a mérőszalag.
Második mérés:A mellkas méretéhez pontosan a mell alatt kell mérnünk.A mérőszalagot szorosan vezessük körben.Ez a szám adja meg a melltartó méretét.Miután megvan a két adat,vonjuk ki a mellbőség értékéből ( nagyobb szám ) a mellkas méretét ( kisebb szám ),ebből kapjuk meg a kosárméretet.Például:Ha a mellbőség 88 cm,a mellkas 76 cm,a kettő különbsége 12 cm,a kosárméret A.




 Forrás:Nők Lapja 2013 június 12.



2013. június 18., kedd

Virágok.





















































Mit tegyünk az úti patikába?

Mindegy,hogy a tengerparton,a Balatonnál vagy épp a házunk kertjében pihenünk,mindig kell a közelünkben egy ,,elsősegélydoboz",hogy betegség,baleset,fertőzés esetén kéznél legyenek a legszükségesebbek.
A szép fürdőruha,a kényelmes papucs,a rúzs kevés a gondtalan pihenéshez.A klímaváltozás,a kánikula az egészséges embert is megviseli,a betegséggel küzdőkre pedig veszélyt jelenthet,és ott van a más tájak,országok idegen ételei,az ismeretlen fűszerek,baktériumflóra okozta gyomorrontás,a napszúrás,a rovarok és a csípésveszély,a folyadékhiány,a fertőzésveszély,ami nem csupán az emésztőrendszert,a húgyutakat,a hüvelyt,a bőrt is megtámadhatja.Érdemes hát megfontoltan,átgondoltan,akár háziorvos vagy gyógyszerész segítségével összeállítani az úti patikát.
Mi legyen a különös ,,csomagban"?
Utazás előtt két héttel írja össze,mit kell feltétlenül magával vinnie,így marad ideje a hiányzó dolgok beszerzésére,tanácsot kérni,hogy a gyógyszerész mit javasol vinni az adott úti célhoz.
Legfontosabb a rendszeresen szedett gyógyszereket előkészíteni,kiszámolva a másutt töltött napokra,de érdemes 3-4 szemmel többet vinni biztonságképpen.Fájdalom-és lázcsillapító,görcsoldó,hányinger elleni szert,széntabletta,a hüvely pH-ját helyreállító hüvelygél is hasznos,ha az útipoggyászba kerül!A jódtartalmú fertőtlenítőszer,sebhintőpor,sebtapasz,allergia ellen kalcium-pezsgőtabletta szintén kelléke a nyaralásnak,ahogyan egy bicsaklás,bokaficam esetére sem árt,ha kéznél a fásli.A túrázó gondoljon a visszereire,a kullancsokra és egyéb rovarokra is.
A fájdalom,lépjen föl a testben bárhol,megkeseríti a pihenést,elrontja a nyaralást.Márpedig a fejet érő erős sugárzás napszúrást okozhat,amelynek fő tünetei:a fejfájás,a hidegrázás,a hányinger,a szédülés,de súlyos esetben hányás és láz is jelentkezhet.A napszúrás megelőzésére viseljen kalapot,sapkát,vagy kössön kendőt a fejére.Ha a fenti tüneteket észleli,zuhanyozzon,majd folyasson hűvös vizet a fejére,vagy borogassa vizes ruhával,vegyen be gyógyszert,és pihenjen sötét,hűvös helyen.Az időseknél és a gyerekeknél,mivel csökkent a szomjúságérzetük,gyakori a kiszáradás,és az ennek következtében föllépő testi tünetek,mint az émelygés,a fejfájás,és a hányás.
Jó tudni:
-Nyaralás előtt mérje meg a súlyát,és figyeljen arra,hogy naponta annyiszor fél deciliter vizet igyon,ahány kiló!
-Ha szívbeteg,magas a vérnyomása,nagy hőségben,délidőben tartózkodjon légkondicionált helyen,ne sétálgasson,nyaralása helyéül vízpart helyett válassza a hegyeket.
-Ha szabadsága alatt antibiotikumot kell szednie,figyeljen arra,a kapott szer szedése nem okoz-e fényérzékenységet.Ha ilyenkor napra megy a bőre leéghet,és maradandó fényérzékenység is kialakulhat!
-Fontos,hogy antibiotikum szedése után a bél-és hüvelyflóráját helyreállítsa.
-Gondoljon arra,az izzadással teste nem csak folyadékot,sót is veszít,amit pótolni kell!
-Aki nem bírja a buszt,hányingerre hajlamos,indulás előtt fél órával vegyen be hányás-vagy fájdalomcsillapítót.
-Ismeretlen gyógyszert,kenőcsöt soha ne próbáljon ki nyaraláskor!
-A melegben sok gyógyszer károsodhat,ezért orvosságait,kenőcseit,ha mód van rá,hűtőtáskában ,,utaztassa".



Forrás:Nők Lapja Nyár
            2013. nyár 2. szám.


2013. június 15., szombat

Szépség.

                                                                                   Arc:
A foltos barnulást sokan tévesen az ózonréteg vékonyodásának számlájára írják.Ám ennek más oka van.Napozás előtt fontos az arctisztítás:ne használjunk alkoholtartalmú arctonikot vagy szappant,mert nemkívánatos hatásai megsokszorozódhat,gyulladást okozhatnak,és nyomot hagyhatnak bőrünkön.De a smink,a kölni vagy a dezodor is okozhat sötét,nehezen múló foltokat.
30 faktoros bőrvédelem:Ma már szinte csak olyan napozótermékek kaphatók,amelyek egyaránt védelmet nyújtanak az UVA(mélyre hatolnak a bőrben,és a ráncosodásért felelősek)és UVB(ez a sugár felelős a leégésért és a bőrrákért)sugarak ellen.Szinte mindegyik márka kínál 30 faktoros termékeket,s ennek az az oka,hogy az úgynevezett közép-európai bőrtípusnak 30 faktoros bőrvédelemre van szüksége a nappal szemben.A világos bőrtípusba tartozó,valamint a gyermekek bőrére 50 faktoros termékek javasoltak,főként a napozás kezdetén.Amennyiben szert tettünk már némi színre,úgy használhatunk kisebb faktorszámú krémet.
A faktorszám azt mutatja meg,hogy milyen hosszan lehet a napon tartózkodni a naptej vagy krém használatával anélkül,hogy leégnénk.Például akinek nagyon világos a bőre és kék a szeme,átlagosan 10 percet maradhat védelem nélkül a napon.Ezt a 10 percet szorozzuk meg 30-cal-amennyiben 30-as védőfaktorú terméket használunk-,mert ennyi ideig sütkérezhetünk biztonságosan.Bár bőrgyógyászok szerint ennél az időnél kevesebbet szabad a napon tölteni,érdemes az árnyékba húzódni,mert ott is ér-csak kevésbé direkt módon-bennünket a napsugár.Sokan azt hiszik,hogy a magas fényvédő faktorú termékeket használva nem barnulnak le,pedig igen.Le fognak barnulni,csak egy kicsit lassabban és biztonságosan.Persze akiknek a bőre a mediterrán csoportba tartozik-fekete haj,barna szem,kreol bőr-,azok eleve alacsonyabb védelemmel kezdhetik a napozást.
-A mattító hatású napozófluid,amely kapható színezett és átlátszó változatban.Nagyon könnyű a felvitele,és mivel mattító hatású,ezért nem képez fényes vagy olajos felületet a bőrön,hanem szinte a felkenés pillanatában a bőrbe szívódik.
-A napallergia elleni krém-zselé,amelyet azoknak ajánlanak,akiknek szuperérzékeny a bőrük,esetleg aknés,rozáceára hajlamos.A termék pillekönnyű állagú,nem tömíti el a pórusokat,és nem borítja fehér színű,,fátyol" az arcot.
-A többféle napozókrém,amely biológiailag aktív,sejtszínű fényvédelmet nyújt a nap káros sugaraival szemben.Ezek a készítmények általában növényi kivonatokat tartalmaznak,például édesgyökeret,amelynek önálló UV-védelem van.
-Hogy a napozókrém nemcsak fényvédelmet nyújt,hanem alkalmazkodik a különböző bőrtípusokhoz,az esetleges bőrproblémákhoz.
-Az antioxidáns étrend-kiegészítő kapszula,amely belülről készíti fel a bőrt a napozásra,hatására növekszik a bőr toleranciája a sugárzással szemben.
A szemkörnyék bőrének első számú ellensége az UV sugár,a vékony bőrt gyorsan leégeti,kiszárítja,és a kialakult ráncokat már nem tüntethetjük el.Ezért napozáskor használjunk olyan szem krémet,amely nemcsak blokkolja az UV sugarakat,hanem napfürdőzés közben segíti a sejtek megújulását,felszámolja a ráncokat,eltünteti a szarkalábakat,helyreállítja a szem körüli korán öregedő bőr rugalmasságát és ragyogását.
A napszemüvegek nemcsak a látást könnyíti a vakító napfényben,hanem az UV-filter a szemet és a bőrt is védelmezi a káros sugaraktól.Ezek a napszemüvegek általában 60-90 százalékban kiszűrik a káros sugarakat.Aki szemüveges,és üveglencséje van,az 40 százalékos UV-védelemben részesül,míg a műanyag lencse ennél valamivel kevesebb szemre káros fényhatást szűr ki.

A bőrgyógyászok olyan modern kozmetikumokat állítottak elő,amik megbízhatóan szűrik ki az UV sugarakat.De ne feledkezzünk meg a napsugárzás bőr ráncosító hatásáról,mert a túlzásba vitt vagy védelem nélküli napozás következményei nehezen tüntethetők el.
Fontos,hogy ne ugyanazokat a termékeket használjuk a testre vagy az arcra.Ez utóbbit kifejezetten arcra készült termékekkel védjük a nap káros sugaraitól.A legújabb készítményekben megtalálhatók olyan összetevők,amelyek nedvességgel látják el a bőrt,védenek az idő előtti öregedést okozó tényezőkkel szemben,valamint csökkentik a napsugár okozta sokkhatást is.


                                              Test.
Elterjedt az a téves nézet,miszerint 20 éves korunkig nem szükséges komolyan venni a nap elleni védelmet.Aminek éppen az ellenkezője igaz,hiszen a napsugár hosszú távú hatásai az idő folyamán felhalmozódnak,és ez a folyamat már az első napozással kezdetét veszi.Húszéves korunkra tehát már valószínűleg jelentős mértéken károsodik a bőrünk,még akkor is,ha a károsodások-például foltok,ráncok-csak évtizedekkel később jelentkeznek.Tanácsos ezért egészen kicsi gyermek korban a speciálisan gyermekek számára készült napvédőket alkalmazni.
A napsütés serkenti a melanintermelést,a melanin pedig a káros UV sugarak elnyelésével védekezik.Ez a védelem azonban távolról sem tökéletes.Lényeg,hogy ha már barna a bőrszínünk,és tovább napozunk,akkor alacsonyabb védőfaktorú terméket válasszunk,ellenkező esetben a bőrünk gyorsabban öregszik majd.
Egy átlagos napozókrémből körülbelül 3 evőkanállal kell számolni,ennyivel tudjuk egy alkalommal védeni a bőr a napsugaraktól.Ami a naponta többszöri kenegetés figyelembe véve nem túl gazdaságos megoldás,mert például egy 180 centiméteres ember bekenéséhez hozzávetőlegesen 40 ml-nyi naptejre van szükség,alkalmanként.Ha naponta csak kétszer kenjük be magunkat,akkor egy 250 ml-es flakon pusztán csak három napra elegendő.A törölközőn való forgolódás,a víz,valamint az izzadás miatt azonban kettőnél több alkalommal vagyunk kénytelenek ,,kenekedni",hogy biztosan védjük bőrünket a leégéstől,a kiszáradástól,a ráncoktól.
Nem árt tudni:A leggyakrabban előforduló kifejezések a napozókrémek flakonjain:
-Parabénmentes(a parabént a kozmetikai termékek tartósítására használják):Sokan úgy gondolják,hogy a parabének veszélyt  jelentenek a bőrre.Ám ez nem így van,mert a parabéneket a kozmetikai ipar már évtizedek óta használják,és a bőr jól tolerálja őket.
-Bőrgyógyászok által tesztelt:Minden olyan kozmetikai cég,aki valamit is ad magára,bőrgyógyászokkal ellenőrizteti a termékeit.
-Paraffinmentes:A paraffin kőolajszármazék,puhítja a bőrt,védelmet nyújt a vízveszteség ellen.Előállítása olcsó,a termék ettől hosszabb ideig megőrzi szavatosságát,nem okoz allergiát,és nem zsírosítja a bőrt,nem alakulnak ki sem pattanások,sem mitesszerek.Sokan azt állítják,hogy a paraffin gátolja a bőr légzését.Ám a bőrgyógyászok szerint a paraffinnal semmilyen negatív hatása nincs a bőrre.
Napozás után:
Újdonság a zuhanyozás közbeni testápoló,amely kiváló a napfürdőzés utáni tisztálkodásra.A készítmény előnye,hogy a kétlépéses testápolást egy lépésben végezhetjük el,ráadásul a bőr ilyenkor nehezebben viseli el a zsírosabb testápolókat,amelyek a napsütötte bőrbe nehezebben szívódnak be.Ezek az új készítmények alaposan,de mégis kíméletesen tisztítják meg a pórusokat az izzadság és napozótermék keverékétől,és utána gyengéden mégis hatásosan hidratálnak.A nyak-és a dekoltázs területére ne testápolót,hanem arckrémet kenjünk,mert a bőr itt pont annyira érzékeny,vékony,mint az arcunkon.Ezért ugyanolyan védelemre és ápolásra van szüksége,mint az arcbőrnek.
Védelem a rovarok ellen:
Kerüljük a virágok,bokrok melletti napozást,sütkérezéskor ne használjunk illatosított dezodort,kölnit,amelynek illata vonzza a virágport gyűjtögető rovarokat.A szúnyogok és egyéb vérszívók ellen úgy védekezhetünk leghatásosabban,hogy szegfűszeg-vagy cédrusolajat keverünk testápolónkba,amelyek illatát ki nem állhatják a rovarok.


                                                 Haj
A napfürdőzés a hajszálaknak is,ugyanolyan sokkot jelent,mint a bőrnek.Ezért nem érdemes közvetlenül a nyaralás előtt fodrászhoz menni sem festésre,sem vágásra.Ugyanis a napsugárzás hatására fakul a hajszín,és töredezetté válnak a hajvégek.Ráadásul akár a tenger sós,vagy a strand medencéjének vize megváltoztathatja a festett haj színét.Például a frissen festett sarki szőke akár zöldes árnyalatúvá is válhat.Viszont a nyaralás után minél előbb keressük fel a szakembert.
Kaphatók olyan samponok és balzsamok,amelyek UV-filterrel és színt védő hatóanyagokkal láttak el.A festett vagy melírozott hajat ajánlott ilyen szerekkel ápolni.Ugyanis a festett hajnak fokozottabb védelemre van szüksége ahhoz,hogy ne csak színét őrizze meg,hanem tartása jó,fénye,ragyogó legyen,s ehhez átlagosan tízszázaléknyi vizet kell tartalmaznia.Ha ez a nedvességmennyiség hiányzik,a haj gyengévé,kezelhetetlenné válik.Ezek a samponok és balzsamok a fejbőrt is táplálják,így elkerülhetők,hogy szárazzá,viszketővé és hámlóvá váljon.
Hatásos védelem:
-A napozáskor kerüljük a fémcsatok használatát,mert a felforrósodott fém lenyomatot hagy,vagy összetörheti a hajszálakat.
-Hatásos haj-és fejbőrvédelem a sapka,a kalap vagy a kendők használata.
-Lubickolás után tusoljunk,mert ha a hajunkban maradt a só vagy a klór,akkor olyanná válik,mint a seprű.Ha a tusolás után UV-szűrős,hajszínt védő balzsamot oszlatunk el egyenletesen a hajunkban,akkor akár így is tölthetünk egy kevés időt a napon.
-Kaphatók napsütés által igénybe vett hajra speciális hajolajok.Ezek abban különböznek a hajvégápoló olajoktól,hogy a hajszálakra teljes hosszában felvihetjük őket.E-vitamin-tartalmuk miatt puhító,regeneráló hatással bírnak.

Forrás:Nők Lapja Nyár 2013.nyár 2. szám.


2013. június 3., hétfő

Picasso.

Ez a kép az általános iskolai emlékkönyvemben van az utolsó oldalán.Ez van a kép aljára írva."Sok szép vers díszíti könyvedet,én majd itt hátul őrzöm, hogy meg ne szökjenek"