Mozogni fárasztó,kimerítő.Nincs elég idő rá,nincs olyan fajtája,amelyet szívesen csinálna.Nem talál társat a sportoláshoz,nem áll rendelkezésre megfelelő ruha vagy eszköz.Pedig nincs annál jobb módja az egészség megőrzésének,mint a test és a lélek karbantartása rendszeres testmozgással.
A mozgás,vagyis a fizikai aktivitás leegyszerűsítve a vázizmok összehúzódását jelenti,amelynek energiaigénye nagy,ezáltal az egész szervezet működésére hatással van.A testedzés egy előre megtervezett,általában rendszeresen végzett mozgás,amely minden nehézsége ellenére számos jótékony hatással van a szervezetre.
Az anyagcsere és a vérkeringés.
A rendszeres testmozgást végző emberek szervezetében felgyorsulnak az anyagcsere-folyamatok.Ezáltal a tápanyagot hamarabb dolgozzuk fel,a salak-és méreg anyagok pedig gyorsabban távoznak a testből.A vérkeringés fokozódik a sejtek oxigén-és tápanyagellátása.
A szív és a tüdő.
Rendszeres testmozgással csökkenthető a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata.A testedzés hatására a szív intenzívebb munkába kezd,hogy elegendő vérrel lásson el számos szervet,többek között az izmokat,az agyat,vesét.Amennyiben ez a folyamat rendszeres,megerősödik a szívizom,új hajszálerek is kialakulhatnak ,így nő a szív teljesítőképessége.Hasonlóképpen javul a tüdő munkája is,a légzés gazdaságosabbá válik ,hosszú távon nő a páciens tüdőkapacitása.
Az izmok és a csontok.
A gyakori mozgás eredményeképpen megerősödnek az izmok,rugalmasabbak és teherbíróbbak lesznek.Az ízületek mozgásterjedelme és a környező lágy részek rugalmassága is nő.Javul az állóképesség,a mozgáskoordináció,egyre kevésbé lesznek megerőltetők az addig nehézkes mozdulatok.A rendszeres testedzés csökkenti a csontritkulás kialakulásának esélyét.
Belszervek és bőr.
Testmozgás során csökken a vércukor-és a koleszterinszint,a sejtek inzulinérzékenysége nő,még a mozgás utáni 2-3 órában is.Gyorsul a bélműködés,ezért székszorulás,emésztési panaszok esetén is ajánlott a rendszeres torna.Az izommunka folytán általában fokozott verejtékezés lép fel.Az intenzív vérkeringés következtében a bőr is több oxigénhez jut,ezáltal frissül,rugalmasabbá és ellenállóbbá válik.
A lélek.
A mozgás nemcsak a szervekre van rendkívül jó hatással,hanem a lélekre is.Egy-egy edzés kiváló a stressz oldására és a felesleges feszültség levezetésére.Az agy boldogsághormont-endorfin-termel a mozgás során,így javul a közérzet és a hangulat is.A mozgás hosszú távon növeli a magabiztosságot.
A hosszú élet titka az egészségben rejlik.Az egészséghez pedig nélkülözhetetlen a rendszeres testmozgás.Minden bizonnyal sok a kifogás,és nehéz elhatározni,mégis megéri belevágni és rászánni az időt,hiszen teljesebb életet és akár éveket is nyerhetünk vele!
Forrás:Pingvin Magazin 2014.április 19. / 6. szám /
Élvezzük a tavaszt!
A korai tavasz kevésbé kedvez az allergiásoknak,de a dömping előtt jut még némi idő a felkészülésre.A pollenek főszezonja előtt nemcsak a szakorvost érdemes felkeresni,néhány étrenddel kapcsolatos tanácsot és a napi rutinra vonatkozó tippet is fontos megfogadni.A szénanátha tünetei ugyanis enyhíthetők.
Az enyhe tél és a kora tavaszi időjárás a fák és fűfélék virágzását közel egy hónappal előrehozta,de a kezdődő allergiás főszezon még odébb van,így maradt némi idő a felkészülésre.Ahogy a legtöbb betegség elkerülésében is,a tüsszögés elleni harcban is a leghatékonyabb fegyver a tudatosság.Míg bizonyos zöldségek,és gyümölcsök fogyasztása javíthat állapotunkon,addig akad,amelyik súlyosbítja a rohamokat.Az allergiás reakciókat kiváltó helyeket és helyzeteket a legtöbben nem kerülhetjük el,de néhány trükkel és egy kis odafigyeléssel enyhíthetők az évről évre visszatérő,kellemetlen tünetek.
Mi az allergia?
A test abnormális válaszát jelenti az allergia az egyébként ártalmatlan anyagokra.Ilyenkor a szervezet védekező reakciókat ad
olyan ingerekre,amelyekre nem kellene,tehát egy immunrendszeri probléma,amely hazánkban minden ötödik embert érinti
Ilyenkor szervezetünkben a külső allergén,például valamilyen pollen hatására antitestek termelődnek,amelyekkel normális esetben a test a fertőzések és egyéb megbetegedések ellen védekezik.Az allergiának két fajtáját különítjük el.Beszélhetünk egész évben tapasztalható tünetegyüttesről ( perenniális allergia ) és szezonálisan jelentkező betegségről.Tavasszal,a felkészülési időszakban az utóbbiról érdemes elsősorban szólni,hiszen a nyári ,,pollendömping" előtt néhány óvintézkedést tehetünk.
Szezonális allergia.
Az allergiára való hajlam örökölhető,de a tüneteket az allergén anyagokkal való érintkezések váltják ki.Ha a pollenallergia tünetei az orr és melléküregei területén orrfolyás,dugulás,torokirritációt,könnyezést vagy a szem viszketését okoznak,akkor szénanátháról beszélünk.
Súlyos esetben,ha az alsó légutak is érintettek,köhögés vagy légzési nehézség is kialakulhat,amely a tüdőasztma jele,ilyenkor orvoshoz kell fordulni,életveszély esetén mentőt kell hívni!Ha felmerül a betegség gyanúja,a háziorvos a pácienst allergológushoz utalhatja,aki elvégzi a bőrpróbát vagy a vértesztet.
Tegyünk ellene!
A legjobb felkészülési mód az allergia ellen,ha megismerjük az ,,ellenséget".Még tünetmentes időszakban elvégeztetjük az allergiatesztet,amely lehet bőrteszt vagy vérvétel.Ha panaszaink jellege,jelentkezésének ideje változik,a teszt 2-3 évente ismételhető.Ha tudjuk,mivel állunk szemben,akkor tudunk ellene hatásosan védekezni.
A leghatékonyabb módszer az allergén kerülése.Ha állatiszőr-,kutya-,macska-allergia igazolódik,meg kell válni a házi kedvencektől,míg a porallergia a takarítási szokásainkat írja át.
Pollenallergiában az allergén kerülése sokkal nehezebb.Nyírfaallergia esetén például ne költözzünk nyírfaligetes utcába,és a kertünkbe sem ajánlatos ilyen fát ültetni.A fűnyírás is okozhat akut kellemetlenséget,akár fulladásos rohamot is.Fűpollen-allergiás ne nyírjon füvet,a szomszéd hasonló tevékenysége esetén is érdemes néhány órára visszahúzódni a házba! A pollenszűrő orr-szájmaszk némi védelmet adhat,de a szem kötőhártyáját ez nem védi! Az allergének kerülése társadalmilag is fontos feladatokat ró ránk,gondoljunk csak a parlagfűirtási programokra,amely sikeres csak széles körű lakossági összefogás mellett lehet lehet.
Fontos a rendszeres egyeztetés a kezelőorvossal,hiszen a pontosan beállított gyógyszeres kezelés megakadályozhatja,hogy a visszatérő tünetek rontsák az életminőségünket.Gondoljunk csak bele,az állandó tüsszögés,orrfolyás vagy könnyezés mennyi kellemetlenséget okozhat.Ha időben,még a szezon elején elkezdjük szedni a megfelelő gyógyszereket,azzal csökkenhetjük az allergiás reakciók intenzitását.
Már megállapított allergia esetén gondoljuk át,mikor szoktak a legerőteljesebben jelentkezni tüneteink,és az elő-,utó-és főszezonra vonatkozó tanácsokat is kérjünk a szakorvostól.
Rontani is lehet rajta.
Kutatásokkal bebizonyították,hogy a stressz és az alváshiány súlyosbíthatja az allergia tüneteit.Aki este kimarad,annak számolnia kell azzal,hogy az alkoholfogyasztás,valamint az aktív és a passzív dohányzás növeli az allergiás rohamok kockázatát.
Azonban a gyógyszerszedésben is lehet hibát véteni.A későn,azaz csak a főszezonban elkezdett gyógyszeres kúra már csak tűzoltásnak jó,ezért időben fel kell íratni és használni a megfelelő orvosságokat,amelyeket este sem szabad elfelejteni beszedni,hogy a reggeli,legkritikusabb órákban még hassanak.
Fontos,hogy a kezelés rendszeres legyen,de csak annyi gyógyszert,orrspray-t és szemcseppet használjunk,amennyi mellett a tünetmentesség tartható.
Ragaszkodjunk az evidenciákhoz,csak tudományosan megalapozott,pontos hatás/ mellékhatás leírásával rendelkező készítményeket használjunk.A ,,csodainjekciók" ( szteroid nagy dózisban ) elfújja a tüneteinket akár egy teljes hónapra is,de hosszabb távon mellékhatásokat okoz ( magas vérnyomás,cukorbetegség,csontritkulás ).Az allergiának jelenleg egyetlen oki terápiája létezik,az immunterápia,amely az allergológusoknál elérhető.
Forrás:Pingvin Magazin 2014.április 19. / 6. szám /
Szőrtelenítési praktikák.
Lassan itt a nyár,és egyre több bőrfelület marad szabadon,így elérkezik a szőrtelenítés ideje is.Napjainkban már számos módszer közül válogathatnak a szépülni vágyó hölgyek,minden szőrtelenítési formánál vannak azonban alapszabályok,amelyeket érdemes betartani a bőr védelme érdekében.
A borotválás,a szőrtelenítő krémek használata,az epilálás,a gyantázás és a végleges szőrtelenítés eszközei is odafigyelést,illetve körültekintő alkalmazást igényelnek.Bár olyan módszerek ezek,amelyeket rutinszerűen végzünk,mégis komoly problémákat okozhatnak a bőrben,amelyeket érdemes elkerülni.
Előtte.
A szőrtelenítésnek nem ajánlott mindenfajta előkészület nélkül nekivágni,hiszen az a bőr sérülésével és károsodásával járhat.Akármelyik módszert is választja valaki,mindenképpen a tisztítással kell kezdeni a műveletet.Egy alapos lemosás nemcsak a bőrre rakódott kórokozókat távolítja el,hanem segít a bőr puhításában is.Utóbbi mérsékelheti a szőrtelenítés kellemetlenségeit-például a fájdalmat és az esetleges sérülések kialakulásának kockázatát.Szőrtelenítő krémeknek használata előtt mindenképpen ajánlott bőrpróbát végezni,hiszen ezek a készítmények olyan kémiai anyagokat tartalmazhatnak,amelyek irritálják a bőrt.
Mindemellett érdemes a szőrtelenítést este-vagy amikor már nem megy el sehová az ember-végezni,hogy a bőrnek alvás közben legyen ideje regenerálódni.
Közben
Mindenképpen fontos szempont,ha már fel van készítve az adott bőrfelület a szőrtelenítésre,hogy mindig csak a saját eszközeinket használjuk.Ez az epilátorra és a gyantapatronra is igaz.Higiéniai és egészségügyi okokból is ajánlott ezt a tanácsot betartani.Borotválás,epilálás és gyantázás alkalmával mindig a szőrszálak növekedésével ellentétes irányban kell a szőrszálak eltávolításába kezdeni.A borotvát emellett nem ajánlatos száraz bőrfelületen használni,mindenképpen víz alatt,vagy borotvahab,illetve zselé segítségével hajtsuk végre a műveletet.
Utánna.
Minden eszközt használat után,alaposan fertőtleníteni kell,hogy a későbbi alkalmazások során ne legyen probléma.A sima bőr is csak akkor szép,ha egészséges.A szőrbenövés,a gyulladások és a bőrpír megelőzése érdekében mindenképpen ajánlott az igénybe vett bőrfelületet hidratálni.A gyantázás maradványait pedig babaolajjal könnyedén el lehet távolítani a bőrről.Közvetlenül a szőrtelenítést követően nem ajánlatos hosszú fürdőket venni,közfürdőbe menni,illetve napon tartózkodni.Ezekkel várni kell néhány órát,de akár egy napot is.
A sima bőr ma már nemcsak divat,hanem elvárás is sokak körében.Az egészséget azonban mindig érdemes előnyben részesíteni.A bőr is akkor szép igazán,ha hidratált,ápolt,és szeretettel van gondozva.
Tudta-e?
Cukorból és citromléből házilag is készíthető gyanta,amely nem tartalmaz semmilyen bőrre káros adalékanyagot,és a kozmetikákban is előszeretettel alkalmazzák-
Szőrtelenítő krémet nem ajánlott az intim területeken alkalmazni,hiszen irritálhatják az érzékeny bőrfelületet.
Forrás:Pingvin Magazin 2014.április 19. / 6. szám /
A visszerek.
A visszér tulajdonképpen a vénák-faluk meggyengülése miatt-kóros kitágulást jelenti.Gyakrabban láthatók nőkön,idősebb korban,emellett a hajlam örökölhető is,de komoly kockázati tényező a hosszú ülő-vagy állómunka,a túlsúly,a terhesség és a mozgásszegény életmód is.Ezen hatásokra a vénák falának szerkezete átalakul,egyre kevesebb simaizom lesz benne,amelynek helyét kötőszövet foglalja el.Ezen az átalakuláson változtatni már nem lehet,ezért érdemes megelőzni azt.A visszértágulat bárhol kialakulhat,de legjellemzőbb az alsó végtagokon.Méretüket tekintve lehetnek apró,ezeket seprűvénáknak nevezzük,de akár ujjnyi vastag kidudorodó,kékes színű erek formájában is megjelenhetnek,amelyek ronthatják az adott végtag keringését,ami komolyabb következményekkel,például lábszárfekély kialakulásával járhat.
Helyes táplálkozás.
Bármilyen meglepően hangzik,a visszerek kialakulásának megelőzését is a helyes táplálkozásnál ajánlott kezdeni.A megfelelő minőségű és változatos étrend elegendő vitamint és ásványi anyagot biztosít a szervezet számára,az erek falának épségének a C-és az E-vitamin bevitele fontos.Érdemes minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani.Megfelelő étrenddel a súlyfeleslegtől is meg lehet szabadulni,illetve el lehet kerülni annak kialakulását,ezáltal az alsó végtagokra kisebb megterhelés hárul.
Rendszeres testmozgás.
Rendszeres testedzéssel karbantartható a vénák és a hajszálerek állapota is.A mozgás javítja a vérkeringést,az alsó végtagi vénák mellett elhelyezkedő izmok pulzáló mozgás segíti az erek munkáját,a vér keringését.A rendszeres igénybevétel következtében az erek megőrzik rugalmasságukat,így csökken kóros kitágulásuk esélye.Különösen ajánlott a kerékpározás és az úszás,utóbbi előnye,hogy a hideg vízben összehúzódnak a test-ezáltal az érfal-izmai.
Lábtorna.
Különösen az álló-és ülőmunkát végzőknek ajánlott naponta akár többször is lábtornát végezni.Amennyiben csak arra van mód,az asztal alatt a boka,lábfej és lábujjak átmozgatása máris segíthet felfrissíteni a lábakat.Álló helyzetben a ritmikus lábujjhegyre állás,míg otthon fekvő helyzetben számos egyéb gyakorlat segít az alsó végtagok átmozgatásában.Ez ajánlott a várandós kismamáknak is,hiszen a terhesség alatt az alsó végtagok egyre nagyobb terhelésnek vannak kitéve,ezért érdemes folyamatosa gondoskodni az átmozgatásukról.A lábgyakorlatok mellett nagy segítség és pihentető is naponta 10-12 percre úgy feküdni,hogy lábainkat felemelve a falnak támasztjuk.
Kontroll.
Akik hajlamosak a visszérbetegség kialakulására,vagy esetleg már tapasztalják annak tüneteit-elnehezedő lábak,esti lábgörcsök,jól látható hajszálerek megjelenése-,azoknak javasolt az orvosi konzultáció,majd ellenőrzés.A túlsúllyal élőknek,a kismamáknak,az ülő-és állómunkát végzőknek,illetve akiknek lábaik fokozott terhelésnek vannak kitéve,érdemes időszakosan orvoshoz fordulni,hogy megelőzhető legyen a betegség kialakulása vagy idejében elkezdődjön a szükséges gyógyszeres vagy akár műtéti kezelés.
Tudta-e?
A meleg vizes fürdő,a szauna kitágítja az ereket,ezért visszérbetegségben szenvedőknek nem ajánlott gyakran és hosszú ideig alkalmazni ezeket.
Forrás: Pingvin Magazin 2014.április 19. / 6.szám /
A szemallergia kezelése.
Mi is a szemallergia?
A szemallergia az esetek nagy többségében valamilyen egyéb allergiás megbetegedés kísérő tüneteként jelentkezik,de kialakulhat önmagában is.Ilyen esetben a szemet védő kötőhártyán fejlődnek ki olyan tünetek,amelyek a panaszokat is okozzák,és a betegség hosszabb fennállása esetén a felső szemhéj belső felszínét borító kötőhártyán a betegségre jellemző tünetek is kialakulnak.A szemet befedő kötőhártya ugyanis közvetlen érintkezésben áll a környezettel,a levegővel,ezáltal könnyen találkozik irritáló allergénekkel.Általában ilyenkor a kötőhártya sűrű érhálózata kitágul,és ez okozza a szem pirosságát,ezenkívül a szemhéjak is megduzzadnak.Később a legyengült védekezőképesség miatt baktériummal való fertőzés is létrejöhet,amelyre az intenzív váladékozás jellemző.Az allergiás tünetek több tényező okozhatja,de leggyakrabban az időszakosan visszatérő-például tavasszal a virágpor,ősszel a gyógynövények és a füvek pollenjei-allergén anyagok irritálják a szemeket.
Antihisztamin.
A szemallergia kezelésére,a tünetek megszüntetésére talán a legalkalmasabb készítmények az antihisztamin tartalmú szemcseppek.Ráadásul már megelőzésképpen,a várható allergiás szezonra való felkészüléskor ugyanilyen összetevőt tartalmazó gyógyszerek is segíthetnek a panaszok mérséklésében.Emellett szigorúan orvosi felügyelet mellett alkalmazhatók szteroidos szemcseppek is.Mindkét készítmény segít a gyulladás csökkentésében,illetve a viszketés megszüntetésében.Az egyénenként megfelelő és hatásos szemcseppek és egyéb készítmények kiválasztásában szakorvos-szemész-tud segítséget nyújtani.
Otthoni teendők.
A patikákban kapható gyógyszerek mellett néhány aprósággal még hatékonyabbá tehetők a tünetek megszüntetése.Mindenképpen ajánlott kerülni a szemek dörzsölését.Természetesen ez nehéz feladat a szemek viszketése miatt,a folyamatos ingerléssel azonban még több allergizáló anyag és egyéb kórokozó vihető be a szembe,amellyel tovább romolhat az állapot.
Ráadásul hosszabb és gyakori dörzsölés következtében a szemek környéke kisebesedhet,amely csak tovább ront a helyzeten.Mivel azonban elkerülhetetlen,hogy a nap folyamán kézzel a szemekhez érjen a panaszos páciens,így érdemes odafigyelni a gyakori kézmosásra,kézfertőtlenítésre.Szemallergia fennállásakor,kifejezett tünetek jelentkezésekor ajánlott a kontaktlencsét szemüvegre cserélni,ezzel is csökkentve a szembe nyúlás gyakoriságát-
Azért hasznos még ezt a tanácsot megfogadni,mert a szemüveg valamelyest védi a kötőhártyát a pollenektől és a levegőben lévő egyéb anyagoktól.Ebből kifolyólag-nem szemüvegviselőknek-a szabadban való tartózkodás idején érdemes az archoz simuló napszemüveget viselni,amely megnehezíti a pollenek szembe jutását.Enyhébb tünetek hosszas fennállása esetén kontaktlencsét viselőknél a napi eldobható kontaktlencse viselése is megszüntetheti a panaszokat,bár ez magasabb költségekkel jár.
A szemallergia tünetei hatékonyan mérsékelhetők,mindenesetre érdemes a megelőzésre és a felkészülésre is hangsúlyt fektetni.Ebben kezelőorvosa biztosan tud segíteni.
Pingvin tipp:
- Szemallergia fennállásakor kerüljük a szemek sminkelését,hiszen az irritálhatja a kötőhártyát,
- Szemszárazság érzésénél műkönny használata eredményes lehet.
Forrás:Pingvin Magazin 2014.április 19. / 6. szám /
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése