Sokoldalú csodaszer.
Egy kiló liszt két púpos teáskanálnyi kell a szódabikarbónából ahhoz,hogy kellőképpen laza legyen például a mézeskalács tésztája.A nátrium-hidrogén-karbonát-,mert ez a becsületes neve -azonban a konyhán kívül is meglepően sokféle módon alkalmazható,a házi patikában és a fürdőszobában ugyancsak jó hasznát vehetjük.
Legjellemzőbb,tulajdonság,hogy képes szabályozni környezete ph - ját,ami azt jelenti: mind lúgos,mind savas környezettel érintkezve a semleges állapot visszaállítására törekszik.E tulajdonsága miatt enyhíti például a gyomorbántalmakat: emésztési panaszok,gyomorégés,savtúltengés,puffadás esetén oldjunk fel egy kiskanál szódabikarbónát pohárnyi folyadékban,s igyuk meg egy hajtásra.Főzés közben is tehetünk késhegynyit az ételbe,ettől a nehezen emészthető vagy savas hatású hozzávalók ( például a szárazbab,paradicsom,gyümölcsök satöbbi ) könnyebben emészthetők.Hatása körülbelül 30 percig tart,ám nem célszerű túlságosan gyakran alkalmazni e gyógymódot,mert sok nátriumot tartalmaz,ami megemelheti a vérnyomást.
Mire jó még?
- Csillapítja a bárányhimlős kiütések,a szúnyogok vagy más rovar csípései okozta viszketést: keverjünk 3 teáskanál szódabikarbónát 1 teáskanál vízzel,és a masszával dötzsöljük be a csípéseket.
- Enyhíti a torokfájást: szórjunk fél teáskanálnyi szódabikarbónát 1 pohár vízbe,és gargalizáljunk 4 óránként.Az oldatot szájvízként is használhatjuk a szájfekély kezelésére.
- Vizezzük be a fogkefénkent,mártsuk szódabikarbónába,s úgy mossunk fogat.A szódabikarbóna enyhén dörzshatású,a fogzománc károsítása nélkül fényesíti a fogakat.
- Ha hajmosás előtt egy maroknyi szódabikarbónát dörzsölünk a száraz fejbőrbe,megszabadít a korpától.
- Alkalmazhatjuk szagtalanításra is: a hűtőben,szekrényben,cipőben ( a gombásodást is megelőzhetjük vele ),testünk felüleltein,például a hónaljunkban és a lábon.
- Fertőtleníthetjük vele használati tárgyainkat,a fésűket,a keféket,sminkecseteket,szivacsokat.Lavornyi vízben keverjünk 8 evőkanálnyi szódabikarbónát,hagyjuk állni benne egy éjszakán át az eszközeinket,reggel pedig sima vízzel öblítsük le azokat.
- A zöldségek megőrzik élénk színüket,ha főzéskor kevés szódabikarbónát is szórunk a vízbe.
- A leégett étel maradványait is eltüntethetjük: forraljunk az edényben kevés vízbe kevert szódabikarbónát.Amikor lehűlt,könnyen kitisztíthatjuk a lábast.
- A csempére tapadt szennyeződéseket nedves rongyra szórt szódabikarbónával dörzsölhetjük le.
Forrás: Szabad Föld
2013.December 13.
50.szám
69.évfolyam.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése