Mit ( t )ehetünk ellene?
Napjainkban a hasi panaszok kivizsgálása során a leggyakoribb vizsgálat a hasi ultrahang,amely amellett,hogy kimutathatja a tüneteket magyarázó eltéréseket,sok esetben a panasszal összefüggést nem mutató,úgynevezett mellékleletre derít fényt.Számos alkalommal előfordult ez a szituáció az epehólyagkövek esetében.
Az epe a máj által termelt,összetett folyadék,amely vizet,ionokat,epesavakat,koleszterint és egyéb zsírsavakat,valamint epefestéket tartalmaz.A májból az epecsatornákon át az epehólyagba vagy a nyombélbe tud kerülni.Az étkezések közti időszakban elsősorban az epehólyagba jut,ott kissé besűrűsödik,majd étkezés során az epehólyag összehúzódásával elindul a nyombél felé.
Legfontosabb szerepe a zsíros ételek emésztésében van.
Az epekövek az epe fent említett alkotórészeiből,azok arányának megváltozásával keletkező kristályos szerkezetek.Kialakulásukban fontos szerepet játszik az epehólyagban lévő epe túlzott besűrűsödése,az epehólyag renyhébb mozgása.Gyakrabban fordulnak elő idősebb korban,nőkben,elhízottakban,magas vérzsírszint mellett,de terhesség idején vagy hirtelen fogyás,hosszabb éhezés után is nagyobb eséllyel alakulnak ki.
Az epekövek döntő része nem okoz panaszt,ezek a ,,néma" kövek.Ha viszont már tudunk róla,akkor érdemes rá odafigyelni.Ultrahangvizsgálattal néhány évente ellenőrizni kell azokat,mert az epehólyag daganatos elváltozásának gyakoriságát növelik.Panaszt általában akkor okoz az ilyen kő,ha elindul és elakad az epehólyagnyakban,vagy az epevezetékben.Hogy meddig jut el,az a méretétől függ. A 1,5-2 cm -es vagy annál nagyobb kövek csak az epehólyagnyakig,de a pár mm - esek akár az epevezeték végéig is elhaladhatnak,és elzárva a csatornát komoly betegségeket okozhatnak.
Az epekövek-beékelődve az epehólyag vagy az epevezetékbe-megakadályozzák a mögöttes epe távozását,így a fal feszül,majd begyullad,sőt baktériumok is felszaporodhatnak a pangó epében.
Ez a fertőzés a májra is átterjedhet.Az epecsatorna végén akadt kő a hasnyálmirigy-vezetéket is elzárhatja,annak gyulladását okozva.Ez még manapság is életveszélyes állapotnak tekinthető.Tünetként jobb oldali hasi görcsös fájdalom-amely a hátba, jobb lapocka alá sugárzik-,hányinger,hányás,láz,epevezeték elzáródás esetén pedig a szemfehérje és a bőr besárgulása jelentkezhet.
Ha epekövességre derül fény,a zsíros ételek kerülése javasolt.Ha panasszal,görccsel jár,akkor vény nélkül kapható görcsoldót,fájdalomcsillapítót érdemes szedni,de javulás nélkül mindenképpen keressük fel háziorvosunkat vagy az ügyeletet.Ha epekő okozza a hasi görcsöket és végleges megoldás a műtét,amelynek során az egész epehólyagot eltávolítják,a benne lévő kövekkel együtt.Ezeket a páciens akár meg is kaphatja az operáció után.Az epecsatornába szorult követ gyomortükrözéshez hasonló módszerrel a csatorna nyílásának bemetszése után tudják eltávolítani.
Tudta?
Az epekövesség gyakori betegség,átlagosan minden tizedik emberben kimutatható,nőkben háromszor gyakoribb az előfordulása.
Az epekő nem mindig okoz panaszt,lehet ,,néma" is a betegség.
Forrás: Pingvin Magazin 2013.október 26.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése