2016. január 30., szombat

Káposzta és társai a tél slágere.



                                     Káposzta és társai a tél slágere.





A káposzta háziasítása és nemesítése viszonylag hamar megkezdődött,nagyjából a Krisztus előtt 1. évezredben.Így válhatott a laza levelekből álló növény a ma ismert sűrű,tömött fejjel rendelkező zöldséggé.Bár a középkorban már Európa-szerte elterjedt a savanyú káposzta,Magyarországon csak a 16.században jelent meg,valószínűleg török közvetítéssel.
A káposzta nagyon egészséges.Nyersen sok C-vitamint tartalmaz,valamint magas a vas-,kálium-és kalcium tartalma.Ezenkívül még A-,B6-,B12-,D-,E-és K-vitamin található benne,az ásványi anyagok közül pedig mangán,réz,cink,foszfor és magnézium.Van benne kén is,ennek köszönheti jellegzetes illatát.A kén a káposztát azonosító illatért felelős,és acélozza a szervezet baktériumokkal szembeni ellenállását is.
A káposztát adhatjuk frissen salátába,de leveseket is gazdagíthatunk vele.A zsenge fejekből egytálételt főzhetünk,dinsztelve remek köret,készíthetünk rakott,csőben sült káposztát,tölthetünk vele tésztát is.

                                         Éljen a kelbimbó!
A téli zöldségkínálat egyik mostohagyereke a kelbimbó-sokan idegenkednek tőle.Pedig amellett,hogy nagyon egészséges,finom is.Klasszikusan köretként szokták tálalni,de önmagában vagy egy-két alapanyaggal társítva igazán jó főétel,és remek levesbetét.Nem véletlenül lehet vele helyettesíteni a kelkáposztát a húslevesben.Jóformán minden olyan ételt elkészíthetünk vele,ahol a recept eredetileg kelkáposztát ír.Fűszerei a szerecsendió,a borsikafű,a frissen őrölt fekete bors,a mustár és a kakukkfű,
10 dkg kelbimbó C-vitamin-tartalma fedezi egy felnőtt napi szükségletét.A zöldség igen gazdag K-vitaminban,folsavban,A-vitaminban,mangánban,élelmi rostokban.Továbbá található benne kálium,B1-,B2-,és B6-vitamin,E-vitamin,réz,vas és kalcium.
Sok benne a szénhidrát és a fehérje.A tápanyagtartalmát leginkább úgy őrzi meg,ha kevés vízben,fedő alatt pároljuk.Így azonkívül,hogy egészségesebb lesz a vacsoránk,még a lakásban is kevésbé fog terjengeni az átható kelbimbószag.

                                    Tejszínes leves.
Hozzávalók:40 dkg kelbimbó,10 dkg bacon,1 fél hagyma,2 gerezd fokhagyma,petrezselyemzöld,1 kávéskanál őrölt kömény,2-2 evőkanál vaj és liszt,1 dl tejszín.
A felkockázott szalonnát megpirítjuk,hozzáadjuk az aprított hagymát,a kelbimbót,megszórjuk a zúzott fokhagymával,az  őrölt köménnyel és borssal.Pár percig pirítjuk,felöntjük egy liter vízzel,sózzuk,és lefedve puhára főzzük.
A vajjal és liszttel világos rántást készítünk,felöntjük 1 dl hideg vízzel,és a leveshez keverjük.Még egyszer felforraljuk,levesszük a tűzről,és belekeverjük a tejszínt.

                                       Kelbimbós comb.
Hozzávalók:50 dkg pulyka felső comb,10 dkg húsos szalonna,1 fej vöröshagyma,2 gerezd fokhagyma,40 dkg kelbimbó,5 dkg hántolt árpagyöngy.
A kockákra vágott szalonnát kiolvasztjuk,megpirítjuk rajta a finomra vágott hagymát.Rátesszük a húst,fehéredésig pirítjuk,sózzuk,borsozzuk és kevés víz hozzáadásával párolni kezdjük.A kelbimbót forró vízbe tesszük három percre,leszűrjük.
Amikor a hús félig puha,rászórjuk a gerslit,a fokhagymát,a kelbimbót,2 dl vizet,és lefedjük.A tűzhelyen vagy sütőben megpároljuk.

                                  Lucskos káposzta.
Hozzávalók:50 dkg sertésfejhús,farok,dagadó vagy köröm,de lehet csülök is,80 dkg édes káposzta,1 fej vöröshagyma,paradicsom,paprika.
ízlés szerint piros paprika,só,bors,kömény.,étolaj,
2 dl tejföl.
A káposztát szeletekre vágjuk,gyengén megsózzuk,félretesszük.
A hagymát apróra vágjuk és az olajon üvegesre pároljuk.Megszórjuk a pirospaprikával,rádobjuk a  felszeletelt húst,hozzáadjuk a paradicsomot és a paprikát,sózzuk,borsozzuk,meghintjük a köménymaggal és lefedve puhára főzzük.
Ha félig megfőtt,hozzáadjuk a felszeletelt káposztát és készre főzzük.
Tálaláskor tejfölt kínálunk hozzá.
A lucskos káposztát savanyú káposztából is szokták készíteni.Ekkor így készül:A húst a káposztával,köménnyel,borssal,kevés sóval annyi vízben,hogy ellepje puhára főzzük.Ha megpuhult,hagymás,pirospaprikás világos rántással berántjuk,hozzáadjuk a tejfölt és felforraljuk.

Forrás: TVR ÚJSÁG 2016.január 25-31.   4.Hét.








2016. január 20., szerda

Citrom és társai az egészségéért.



                                    Citrom és társai az egészségéért.





Bár szinte egész évben kaphatók,szezonjuk mégis télen van a csúcson.Amellett,hogy finomak,roppant egészségesek is a citrusok.Már egy közepes nagyságú narancs vagy grépfrút is fedezi egy felnőtt ember napi C-vitamin-szükségletét,így védőpajzs lehet a téli megfázással,influenzával szemben.A citrusfélék sokféle B-vitamint-B1-et,B6-ot,pantoténsavat,folsavat-,illetve ásványi anyagokat-káliumot,magnéziumot,kalciumot és vasat-tartalmaznak.
A narancsnak két fajtája van:a narancssárga színű és a vérnarancs,mindkettő lehet édes vagy savanykás ízű.Önmagában is kitűnő,de remekül illik salátákba,reszelt héja finom ízt ad a süteményeknek és a desszerteknek.A keserű narancs lekvár készítéséhez tökéletes.A pomeló úgy néz ki,mint egy túlméretezett grépfrút.Íze enyhébb és kevésbé kesernyés.
A mandarin a narancs rokona,de íze enyhébb,kevésbé savas,a héja vékony és könnyen lehúzható.Különösen sok A-vitamint és béta-karotint tartalmaz.Jó kompótnak,dzsemnek.

                         Együnk keserűk!
A grépfrútnak különböző fajtái léteznek,színük lehet világossárga,rózsaszín vagy akár piros is.
A világos húsú kissé kesernyés és fanyar.Piros és rózsaszínű aromásabb és kellemesebb ízű.
Étvágygerjesztő,frissítő gyümölcs például reggelire:általában félbevágva,kevés cukorral megszórva vagy mézzel meglocsolva,kiskanállal fogyasztják.Frissen préselt leve rendkívül sok C-vitamint tartalmaz.Gyümölcssalátába keverve is finom,de dzsem szintén készülhet belőle.
A grépfrút keserű ízével érdemes megbarátkozni.Bár a természet okosan rendelte,hogy a gyerekek ellenállnak a keserűnek:ami keserű,gyakran mérgező is.Ugyanakkor kísérletben bizonyították,hogy a keserű ízű ételeket fogyasztók nem kívánják az édeset.A keserű ízek az étvágycsökkentő hatásukon túl segíti az immunrendszer munkáját,ellenállnak a baktériumoknak.Sokan állítják,hogy a rák megelőzésében is szerepet játszanak.Bizonyosan serkentik a gyomor és a máj emésztést végző folyadékainak termelődését.

                                              Túrós tiramisu.
Hozzávalók:2 konzerv mandarin,1 teáskanál zselatinpor,25 dkg túró,25 dkg mascarpone,2 evőkanál cukor,2 citrom,1 csomag vaníliás cukor,16 db babapiskóta.
A mandarinok levét felfogjuk,beletesszük a zselatinport,majd egyet forralunk rajta.Kihűtjük,és hozzáadjuk a túrós-mascarponés-cukros keverékhez.A citromok levét összekeverjük a vaníliás cukorral.A babapiskóták felét megforgatjuk benne,és lerakjuk egy formába.A krémbe keverjük a citromhéját,a krém felét a babapiskótákra kenjük,megrakjuk a mandarinok felével,majd jön a következő réteg.

                                           Marcipános golyók.
Hozzávalók:1/2 dl tejszín,5 dkg  marcipán,20 dkg darált keksz,10 dkg porcukor,5 dkg narancslekvár,kandírozott narancshéj,10 dkg csokoládé.
A tejszínt felmelegítjük,és belereszeljük a marcipánt.Összekeverjük a darált keksszel,a cukorral,a lekvárral és a narancshéjjal,majd golyókat formálunk.Ha szükséges,kevés lekvárt vagy tejszínt még adhatunk a masszához.Körülbelül 25 golyó lesz belőle,nagyságtól függően.A golyókat rövid időre hűtőbe tesszük dermedni,majd a felolvasztott csokival beborítjuk,narancshéjjal díszíthetjük.

                                           Citromos álom.
Hozzávalók:0,5 l tejszín,0,5 l tejföl,12 evőkanál cukor,25 dkg babapiskóta,2 db citrom,1 csomag zselatin,1 joghurt.
Felverjük a tejszínt,közben a tejfölt kikavarjuk a cukorral,citrommal ( leve,héja ).A zselatint felforraljuk a joghurttal,lehűtjük,és az egészet összekavarjuk.Egy jénai tál alját kirakjuk a babapiskótával,a fele krémet rákenjük,újra egy sor babapiskóta következik,majd megint krém.A tetejére egy pár citromkarikát teszünk díszítésnek.Egy éjszakára hűtőbe tesszük,hogy a babapiskóta megpuhuljon.

Forrás: TVR Újság 2016.január 18.-24.   3. Hét.






2016. január 17., vasárnap

Januárban szedhetünk fás dugványokat.


                                 januárban szedhetünk fás dugványokat.



Enyhe időben,januárban még szedhetünk fás dugványokat a szabadföldi növényeinkről.Bár ilyenkor nyugalmi állapotban vannak a dísznövények és a gyümölcsök is,szaporító anyagukban ott szunnyad az élet.A fás szárú növények vegetatív részeinek hajtásairól leválasztott részekkel ivartalan szaporítást végzünk.Ezzel az eljárással az utódok génkészlete azonos lesz,ezáltal valamennyi tulajdonsága megegyezik az anyanövénnyel.A fás dugványozásnál az első,hogy fiatal,már megfásodott vesszőket,hajtásokat vágunk,éles metszőollóval az anyanövényről.Ne felejtsük el alkoholos vattával letörölni a metszőollót,hogy elkerüljük a vírusos,illetve a baktériumos fertőzéseket.
A vesszőkből 20-40 centiméteres dugványokat vágjunk úgy,hogy legalább két egészséges,látható rügyet vagy rügypárt hagyunk.Az alsó rügypár alatt fél vagy 1 centi méterrel ejtsünk a dugványra merőleges,azaz vízszintes vágást,míg a felső rügy fölött a vessző 1,5-2 cm - re ferdén,nem a rügy felé lejtve-vágjuk el.Az így elkészített dugványokat szabad földbe,laza szerkezetű,könnyen felmelegedő homokos talajba ültessük,függőlegesen,úgy,hogy a felső rügyek a talajfelszín fölé kerüljenek.Jól tesszük.ha a talaj felszínét fóliával vagy komposzttal betakarjuk a kiszáradás ellen.Tavasszal fog kiderülni,milyen sikerrel jártunk.A fás dugványozásra különösen alkalmas növények például a nyári orgona ( Buddleia ),a som ( Cornus ),a birs ( Cydonia ),az ezüstfa ( Elaeagnus ),az arany vessző ( Forsythia ),a jázmin ( Jasminum ),a fagyal (Ligustrum ),a jezsámen ( Philadelphus ),a fűz ( Salix ) és a tamariska ( Tamarix ).
Januárban megkísérelhetjük ugyanilyen módszerrel, ,,klónozással" szaporítani a cserepes babért,sőtt a leandert is.

Király László írása.

Forrás: TVR Újság 2016. január 18.-24.       3. Hét.






Rovarinvázióval riogatnak a szakemberek.



2016-ban ismét meggyűlhet majd a bajunk a rovarkártevőkkel.Ha februárban vagy márciusban nem következik be egy legalább 10 napig tartó jelentős ( mínusz 10 Celsius-fok alatti )lehűlés,akkor újra irdatlan rovarinvázióra számíthatunk a kiskertben.
Például a veteményesben a zellerlégy ismét nagy tömegben fog pusztítani.Lárvái a levélnyelekben járatokat fúrnak,ettől a levélzet kifakul,majd megbarnul és elszárad,a gumó pedig nem fog kifejlődni.
Hüvelyes növényeknél várhatóan a borsómoly okoz majd sok gondot.A lepke hernyója berágja magát a hüvelyekbe,és kieszi belülről a borsószemeket.Hüvelyesedés előtt,virágzáskor kell majd környezetkímélő piretrinnel védekeznünk a kártétel ellen.
Ugyanez a hatóanyag véd a borsót és a lóbabot károsító csipkézőbarkó ellen is.Támadásba fognak lendülni a szabad szemmel alig látható pókszabású takácsakták .Piszkosszürke hálószövedék jelzi jelenlétüket a levelek fonákján.Rendszerint a paradicsomot és a burgonyát támadják meg,ezért már most készítsük be a megfelelő atkaölő szert.Nagy veszélyt jelent a korai zöldhagyma,valamint a vörös-és lila hagyma  soraiban pusztító hagymalégy.A gyökérzónában élő fehér bábok száma csak megelőző talajfertőtlenítéssel csökkenthető.
Levélzöldségeinket is gyötörni fogják idén  az áttelelt,felszaporodott rovarok.Különösen a káposztafélék ( fejes káposzta,kelkáposzta,bimbós kel,kínai kel,karalábé,karfiol )érzékenyek a betegségekre,amelyeket a túlszaporodott levéltetvek terjesztenek.A levéltetvek nemcsak szívogatják a friss hajtásokat,hanem a rajtuk megtelepedő korompenész gombapetegséget is terjesztik.Ellenük szelíd biolevekkel,növényi kivonatokkal védekezhetünk.

Király László írása.

Forrás: TVR ÚJSÁG 2016.január 25-31.       4. Hét.









2016. január 11., hétfő

Az ünnepek után-diéta.



                                        Az ünnepek után-diéta.





Jó lenne megszabadulni az ünnepek során fölszedett kilóktól.Lássuk,mi sodorja veszélybe a kúrát,és hogyan kerüljük el a csapdákat.
Türelmetlenség.A kúra kezdetén gyorsan csökkennek a kilók,aztán nem mozdul a mérleg nyelve.A test először vizet veszít.Csak utána következik a zsír elégetése,amely lassabb folyamat.Vigyázat,most nem szabad elveszíteni a kedvet!Fontos a testmozgás,az úszás,kocogás,kerékpározás.
Unalom.Ha épp nincs mit kezdenie magával,akkor elindul a hűtőszekrény felé.Terelje el a figyelmét az evésről!Gondolja végig,mi minden vár magára a háztartásban.A lázas tevékenység elnyomja az éhségérzetet.
Édesség utáni vágy.Sokszor megrohanja a fogyókúrázót,hiszen az édesség tabu a kúra idején.Pedig nem szabad teljesen elnyomni a nassolás utáni vágyakozást,különben egyszer csak egy egész tábla bánja a kilengést.Jobb,ha tartalékolunk zsírszegény harapnivalót a nehéz pillanatokra.A hét meghatározott napján jutalmazza meg magát kedvenc édességével.
Stressz.Napirenden vannak a nézeteltérések a munkahelyen,a gyerek egyeseket hoz.Kinek hiányzik ilyenkor még a fogyókúra is? Amikor a legnagyobb szükség lenne valami vigaszt nyújtó harapnivalóra?Csak egy segíthet:föl a tornacipőt,ki a lakásból!Néhány kör a háztömb körül leállítja a stresszhormon képződését.De az is megteszi,ha fölteszi kedvenc zenéjét,és táncol rá.
Munkahely.A kolléganők néha édességet kínálnak a kávéhoz,a gáláns kolléga fagyira hívja meg a munkatársnőit.Nem szabad elgyengülnie!Igyon inkább termoszban melegen tartott gyümölcsteát.Időnként nyújtózkodjon,mozogjon.
Tévézés.Nincs is szebb,mint az esti izgalmas film közben sós pálcikát vagy csipszet rágcsálni.Készítsünk a kezünk ügyébe ízletes gyümölcstálat.Zsírégető narancsot,almát,grépfrútot  tegyünk magunk mellé az asztalra.
Jojó effektus.A fogyókúrázó réme.Nem sokkal a kúra után visszamásznak a kilók.A kúra után térjen át másfajta étkezésre.Fogyasszon sok zöldséget és gyümölcsöt,de naponta hat dekánál ne több zsiradékot ( beleszámítva a felvágottat,sajtot is. ).Spóroljon az édességgel,és mozogjon továbbra is.


Forrás: TVR Újság 2016.január 11.-17.       2.Hét.





Az egészséges ember titka.



Valamennyiünk álma az,hogy egészségesen éljünk az utolsó leheletünkig.Vannak egyszerű praktikák,amelyek többet érnek minden orvosságnál!
Nevessünk a jó szívért!Aki sokat nevet ritkábban lesz influenzás,mert a szervezet több immunsejtet termel.Visszaszorul a stresszhormonok képződése is,amelyek az érfalat károsítanák.Aki kevese nevet,akár negyven százalékkal esélyesebb a szívbetegségre.
Négylábúak a boldogságért:A kedvencek legalább naponta egyszer megnevettetik a gazdájukat.A ,,kutyások"általában három negyedórát sétálnak egy nap.Mi edzheti jobban a szívet és az ereket?A kutyások és macskások közül 15 százalékkal kevesebben szenvednek magas vérnyomással,mint az állat nélkül élő társaik.
A zene karcsúsít:Átlagban 4 falatot eszünk meg 1 perc alatt.Ha lassú zenét hallgatunk közben 3 falatra is csökkenhet ez a mennyiség,automatikusan kevesebbet eszünk,fogyunk.Aki viszont gyors rockzenét hallgat,annak 5 falat is lemegy a torkán percenként.
Alvással okosabban:Ha hiányzik az éjszakai alvás,lelassul az agy anyagcseréje.Nehezebb a gondolkodás.Aki 8 óránál kevesebbet alszik,annak az immunrendszere is sztrájkol.
Lógatós teás zacskó a mérgek ellen:A frissen festett,mázolt szobában akár 90 százalékát is elnyelik a mérges kigőzölgésnek a szárazon kitett teás zacskók.
A hit erőt ad:A vallásos emberek körében 80 százalékkal kisebb a depresszió esélye,mint társaik esetében.
Adjon igazat másoknak!Gyengébb az immunrendszere annak,aki tűzön-vízen át eléri,hogy az övé legyen az utolsó szó.Tehát érdemes engedni!
A sportot elkezdeni soha nem késő.Még egy 72 éves ember várható élettartama is megnövekszik,ha elkezd úszni,kocogni,kerékpározni.

Csupa haszon.
A fehérje életfontosságú a szervezet számára.Segít fölépíteni az izmokat,támogatja a hormontermelést,és hozzájárul az immunsejtek képződéséhez.Legfontosabb forrásai a hús,a hal,a túró,a tojás és a szójatermékek.
A tyúktojás fehérjének 10 dekája csaknem ugyanannyi fehérje előállításához segíti hozzá az emberi szervezetet.Sok vitamint és ásványi sót tartalmaz.
A friss sajtot nem érlelik,ezért csak rövid ideig áll el.Akár 60 százalékkal kevesebb zsiradékot tartalmaz,mint a kemény sajt.Gazdag nyomelemekben,ásványi sókban,fehérjében.
A tej jó kalciumszállító,ezért lassítja a csontritkulást.A joghurt kalciumot és káliumot is tartalmaz,utóbbi fontos a vízháztartás szempontjából,egészségesen tartja a szemet és a bőrt.

Forrás:TVR Újság 2016.január 11.-17.  2. Hét.









A disznótor télvíz idején az igazi.


                                       A disznótor télvíz idején az igazi.


  Az év első két hónapja még mindig a disznótor szezonja.Egykor a pogány isteneknek mutattak be ilyenkor áldozatot.A városiak inkább csak a hentesnél vásárolt hozzávalókból vagy rokoni kóstolókból jutnak hozzá egy-egy lakomához,de a hagyományos magyaros konyha ezekben a zsíros-húsos téli ételekben érthető tetten leginkább.A disznóöléshez nagy társaság,meg persze jóféle kisüsti kell.
A legtöbb háziasszony( még inkább böllér ) féltve őrzi a hurkához és kolbászhoz való fűszerkeverék-recepteket.Megfelelő minőségű húsból odahaza is összegyúrható a véres,májas,hajdina-vagy köleskásás hurkaváltozat vagy kolbász,és megülhető a hajdani lakomák hangulatát idéző tor.
A valódi toros lakoma bevezető fogása az aranyló orjaleves,amelyet májgombóccal vagy csigatésztával dúsítanak.
Az orjaleves után következik a friss húsból való toros káposzta,majd a bélbe töltött hurkák-kolbászok sora.
Téli hidegben gyorsan megköt a jóféle bőrös húsból főtt leves leve.
A kocsonyát tányérba porciózzák.

                                         Malacságok.
Számos babona köthető szilveszter és újév,napjához.A hagyományok szerint nagy jelentősége van annak,hogy  mit eszünk az év utolsó és az év első napján.
Az emberek többsége sajnos helytelenül ismeri a konyhai mítoszokat.Közismert,hogy,,szilveszterkor malacot kell enni",de ez rosszul maradt meg a köztudatban.A régi magyar hagyományok szerint a malac ugyanis az orrával előre túrja a szerencsét,ezért aki újév napján malacot fogyasztott,nagy eséllyel néz szerencsés év elé.Ha azonban szilveszter napján fogyasztunk malacot,akkora nem a szerencsét,hanem óév minden gondját-baját túrja előre,amely végigkíséri az új évünket!Ügyeljünk tehát arra,hogy szilveszter napján tilos malacot fogyasztani!
A szilveszteri babonák szerint a malacot sütve szokás fogyasztani.A legszerencsésebb testrészek közé a köröm,a csülök,a farok és a fül tartozik,ezért célszerű olyan ételeket választanunk,amelyek együttesen tartalmazzák azokat.Aki malacot fogyasztott,biztosan egész évben malaca lesz!

Forrás:TVR Újság 2016.január 11-17.       2.Hét.






Néhány recept.
Disznótoros:
Hozzávalók:3 fej vöröshagyma,4 gerezd fokhagyma,3 evőkanál fűszerpaprika,30-30 dkg tarja és oldalas,1,5 kg savanyú káposzta,20-20 dkg köröm,farok,húsos csont,lapocka;bors,köménymag,2 evőkanál zsír,só,babérlevél,csombor.
A felkockázott hagymát üvegesre pároljuk.A feldarabolt húsokat a párolt hagymához adjuk,sóval,borssal,köménymaggal ízesítjük,és fehéredésig pirítjuk.Megszórjuk fűszerpaprikával,összekeverjük,majd annyi vízzel öntjük fel,hogy ellepje.Ha a hús félig megpuhult,hozzáadjuk a káposztát.Kis lángon készre főzzük.

Orja leves.
Hozzávalók:2 kg húsos csont,só,kakukkfű,bors,leveszöldség,paradicsom,zöldpaprika.
A húsos csontot vízben feltesszük főni.Az első forrás után a tetejéről a habot leszedjük.Fűszerezzük,és hozzáadjuk az egészben hagyott leveszöldségeket ( sárgarépa,fehérrépa,zeller,karalábé,kelkáposzta,gomba,vöröshagyma ),a paradicsomot és a zöldpaprikát.Lassú tűzön főzzük.Ha kész,10 percig állni hagyjuk,majd leszűrjük.Finom metélttel,húsos csonttal és a zöldségekkel együtt,ecetes tormával tálaljuk.

Egészben sütve.
Hozzávalók:1 kisebb konyhakész malac egészben,1 üveg világos sör,10-15 dkg szalonna,só,,majoranna,,olaj.
A malacnak bárddal hasítsuk be a gerinc-csontját,a térd hajlatnál vágjuk le a körmeit.A malac belsejét sózzuk meg,és szórjuk meg majorannával,és egy órára tegyük hűtőbe.A malacot rázzuk egy tisztára mosott  üvegpalackra,hogy kifeszüljön.Egy tepsire  fém rácsot teszünk,erre helyezzük a malacot.A füleit és a farkát olajjal megkent alufóliába tekerjük.Két és fél órán keresztül sütjük,sörbe mártott szalonnával kenegetjük.









2016. január 7., csütörtök

2016-ban kiolvasott könyvek.


                         Ezeket a könyveket olvastam 2016 - ban.



  Lytton Strachey
Viktória királynő.
Lytton Strachey Viktóriáról,Anglia és India királynőjéről kedves és nagyon emberi képet rajzol meg az asszonyról,akiről egy korszakot neveztek el.Viktória 1837 - ben 18 évesen lépett trónra,s 1901 januárban halt meg.Az uralkodása alatt vált Anglia világbirodalommá,s ebben a folyamatban olyan legendás társai voltak,mint férje,Albert herceg,Gladstone és Disraeli.Amikor élete vége felé a kormányzás gondjait egyre inkább miniszterelnökére hagyta,igazi támaszra-régóta özvegy volt már-a legendás skót szolgája,John Brown volt.Lytton Strachey Viktória királynője könnyedségével,eleganciájával megújította az életrajzírás műfaját,s minden későbbi mű példájául szolgált.


 A négyéves Viktória hercegnő
Stephen Poyntz Denning 1823-as festményén


 
A 15 éves Viktória hercegnő spánielével, Dash-sal.
George Hayter festménye.

 Önarckép, 1835



 Viktória királynő koronázási portréja. George Hayter festménye.


  Viktória és Albert esküvője.
George Hayter festménye.


Viktória brit királynő gyermekei
NévSzületésHalálMegjegyzés
Viktória hercegnő1840.november 21.1901.augusztus 5.1858-ban ment hozzá Frigyes porosz koronaherceghez, a későbbi III. Frigyes császárhoz és porosz királyhoz (1831–1888) Négy fiuk és négy lányuk született (köztük II. Vilmos német császár és Zsófia görög királyné).
Eduárd herceg1841.november 9.1910.május 6.A későbbi VII. Eduárd király. 1863-ban vette el Alexandra dán királyi hercegnőt(1844–1925). Három fiuk és három lányuk született (köztük V. György brit király ésMatild norvég királyné).
Aliz hercegnő1843.április 25.1878.december 14.1862-ben ment hozzá IV. Lajos hesseni nagyherceghez (1837–1892). Két fiuk és öt lányuk született (köztük Hesseni Alekszandra Fjodorovna orosz cárné.
Alfréd herceg1844.augusztus 6.1900.július 31.Később Szász–Coburg–Gotha hercege.1874-ben vette el Marija Alekszandrovna Romanova orosz nagyhercegnőt (1853–1920). Egy fiuk (egy további még az anyaméhben meghalt) és négy lányuk született (köztük Mária román királyné).
Ilona hercegnő1846.május 25.1923.június 2.1866-ban ment hozzá Krisztián schleswig–holstein–sonderburg-augustenburgi herceghez (1831–1917). Három fiuk (egy további még az anyaméhben meghalt) és 2 lányuk született.
Lujza hercegnő1848.március 18.1939.december 3.1871-ben ment hozzá John Douglas Sutherland Campbellhez, Lorne márkijához és később Argyll 9. hercegéhez (1845–1914), aki későbbKanada kormányzója lett (1878–1883). Gyermekük nem született.
Artúr herceg1850.május 1.1942.január 16.Connaught és Strathearn hercege. 1879-ben vette el Lujza Margit porosz hercegnőt(1860–1917). Egy fiuk és két lányuk született.
Lipót herceg1853.április 7.1884.március 28.Albany hercege, hemofíliás volt. 1882-ben vette el Ilona waldeck és pymonti hercegnőt (1861–1922). Egy fiuk és egy lányuk született.
Beatrix hercegnő1857.április 14.1944.október 26.1885-ben ment hozzá Henrik battenbergi herceghez (1858–1896). Három fiuk és egy lányuk született (Battenbergi Viktória Eugénia spanyol királyné).
A fájlhoz képjegyzet tartozik
Viktória királynő családja 1846-ban, Franz Xaver Winterhalter festményén. Balról jobbra: Alfréd és Eduárd hercegek; a királynő és Albert hercegAlizIlona és Viktória hercegnők.





Gustav Wagner: Daniela és a gyémántok.

A könyv úgy kezdődik, mint egy szokásos bűnügyi történet, a folytatás azonban rácáfol minden várakozásra. Eric Miller, az öregedő búvár, aki egy olajtársaság hajóján dolgozik, hazalátogat New Yorkba. Szabadságra érkezik, de baráti szívességből már a második napon újra merülnie kell. A látszólag ártatlan szívesség egy nagyszabású bűnügy kellős közepébe sodorja.

Krimi, bűnügyi, thriller