Ha kevés az A-vitamin,kiszáradhat a szem.
A szemeket borító vékony könnyréteg feladata a nedvesség fenntartása,a szaruhártya oxigén-és tápanyagellátása és a bekerülő idegen testek eltávolítása.A könnyfilm az első védelmi vonal a bakteriális és vírusos fertőzésekkel szemben,hiánya ezért nemcsak komfortérzetünket csökkenti,de számos egészségügyi probléma kockázatát is növeli-figyelmeztet Dr.Tóth Eszter,az Oxygen Medical szemészorvosa.
Milyen panaszokkal jár?
A tünetek az enyhe díszkomfort érzésétől a kifejezett fájdalomig terjedhetnek.Leggyakoribb a szúró,viszkető,égő,illetve az idegentestérzés.A betegek gyakran panaszkodnak arról,hogy estére elfárad a szemük,vagy olyan,mintha homokot szórtak volna bele.
Miért alakul ki?
A szem szárazság oka leggyakrabban az,hogy a szükségesnél kevesebb mennyiségű könny termelődik,de előfordulhat az is,hogy romlik a könny összetétele,és emiatt gyorsabban elpárolog a szem felszínéről.A panaszok kialakulásának hátterében a környezeti hatásokon túl-például,száraz légkondicionált helyiségben vagy számítógép előtt végzett munka-gyakran az A-vitamin alacsony szintje is kimutatható.
Vakságot is okozhat.
A hiány következtében ráadásul a szem egyre nehezebben alkalmazkodik a világossághoz és a sötétséghez,megnő a megnő a fényérzékenysége,s úgynevezett szürkületi vakság is kialakulhat.Az érintett betegeknek este és éjszaka a látásproblémáik vannak,szürkületben pedig elveszítik tájékozódási képességüket.A súlyos A-vitamin-hiány a szem,különösen a kötő-és a szaruhártya szöveteinek elváltozását okozza,ami akár vaksághoz is vezethet.
Cseppenként.
Súlyosabb esetben az A-vitamin-tartalmú műkönnyek segíthetnek helyreállítani a szaruhártyát.
Szemünk másodpercenként 1-2 mikroliternyi,napi 1-3 ml könnyet termel,amit percenkénti 6-10 pislogással oszlat el a szemfelszínen.
Forrás: Kiskegyed 2017.Február 21. 26.évfolyam,8.szám.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése