2020. május 29., péntek

A KERTED ÉRTED ÉS A CSALÁDODÉRT VAN! ÉLVEZD TERMÉSZETESEN!

A tökéletesen nyírt pázsit, a formázott bokrok és természetidegen elemek ideje lejárt! A természet igazi közelségét a természet maga tudja csak visszaadni, és bár hatalmas teret hódított magának a mesterkélt kertészet, nem muszáj beállnunk a sorba.


                                                               Kertészkedés
Néhány tipp megfogadásával valóban a természet lágy ölén érezheted magad a házad táján – akár annak idején a nagyi kertjében.

A kerted van érted, nem pedig fordítva

Bár a kertünk arra szolgál, hogy kikapcsoljunk, ellazuljunk és egy kicsit kiszakadjunk a hétköznapok sodrásából, mégis mániákusan kivittük a rendszert és rendezettséget, a túltervezettséget a kertünkbe is. Szakítsunk ezzel az új keletű szokással, hagyjuk a formára nyírt bokrokat, a milliméter pontos pázsitot a maga tökéletes pitypangmentesített megjelenésével és csináljunk idén valóban természetes kertet! Ehhez néhány alap fogásra van csak szükség.

Ami tényleg oda való

A pázsit, díszkő, derékszögekkel körbevett ágyás – na ez az, amit meg lehet unni. Hiszen ott a természet végtelen sok élőlényének színe, formája. A pillangó, a fecske, a méh, a vadvirágok, a fák élettel töltik meg a kertünket, hát ott a helyük. A sok betelepített, más éghajlatokról kölcsönzött növény sosem azt a hangulatot adja, amit a sajátunk, aminek szirmáról, leveléről is egyből rávágjuk, kihez tartozik. Igyekezzünk a helyben honos növényekre koncentrálni, így a környék állatvilága is szívesebben látogat majd el hozzánk. Nem kell örökké harcolnunk a gazokkal, kártevőkkel, csak hozzáállást kell változtatni. A pitypang nem az ősellenség, csak egy sima sárga virág.
Válasszunk olyan növényeket, amiért nem kell megváltoztatnunk a talajadottságokat, víztartalmat, pH értéket. Ami a környéken örömmel növekszik, a kertünkben is jól érzi majd magát és nem csak a kertészkedés válik ezáltal könnyebb munkává, de a végeredmény is jobban passzol majd környezetébe.

A fantasztikus pázsit ideje lejárt

A tökéletes gyep irdatlan sok munka- és pénzbefektetést igényel, majd, ha már szép, óvni kell, mint a hímes tojást. Az ültetés is fárasztó és költséges munka, ezt követően pedig folyamatosan nagy mennyiségű vizet pazarolunk rá, rendszeresen nyírjuk és tenger sok kemikáliával mérgezzük a földjét, hogy a gyomok ne üthessék fel fejüket. Természetesen felütik, így még görnyedve szedegethetjük a kósza pitypangokat, lóheréket is. Kutyust, gyereket és autót pedig nyilvánvalóan nem engedhetünk a területre és a grillpartinak is más helyet kell találnunk, hiszen kitaposódik, kiég a füvünk, amiért annyit dolgoztunk. Az unalmas pázsit helyett hát hagyjuk, hogy olyan zöld legyen a kert, hogy jó szívvel rámehessünk és az állatok is jól érezzék magukat nálunk. Nem csúnyább egy színekkel, illatokkal, formákkal tarkított gyep, csak éppen a hangulata más.

Engedjük el a mérgeket, engedjük be az állatokat!

Igyekezzünk elhagyni az ártalmas vegyi anyagokat. Ez a magunk egészsége és a Földünk védelme miatt is elengedhetetlen – gondolva akár a közvetlen környezetünk növény- és állatvilágára. Ne gyomirtózz, inkább gyomlálj! Védd a gyümölcsfákat természetes módszerekkel a kártevők ellen, [például a levéltetű ellen házilag kevert permetszerrel, amiről itt már írtunk!] (https://proaktivdirekt.com/magazin/cikk/hazi-modszerekkel-a-leveltetu-ellen)
Vonzóbbá teheted a területet új lakók számára méhecske hotellel vagy kerti tóval, de akár gyíkvárat is építhetsz. Meglátod, a vendégek meghívó nélkül is odatalálnak majd!

2020. május 17., vasárnap

ŐSZ HAJSZÁLAK? NE ESS KÉTSÉGBE! - A SZÜRKE AZ ÚJ ŐRÜLET

ŐSZ HAJSZÁLAK? NE ESS KÉTSÉGBE! - A SZÜRKE AZ ÚJ ŐRÜLET

Mióta világ a világ, igyekszünk tincseinket a lehető legjobb fényben, és a lehető legjobb színben feltüntetni, szó szerint. Manapság nem ragaszkodik mindenki ahhoz, hogy az eredetitől teljesen eltérő hajszínt viseljen. Végülis, a szürke is egy szín, és nem is olyan unalmas.


Ősz haj
Sőt, szürke tincseknek is megvan a maguk előnye!
  • Hangsúlyosabb szemek! Tudtad, hogy az ősz hajszín mellett sokkal élénkebbnek tűnik a szemek színe?
  • Szürke tincsek=érettebb kor! Míg az első ősz hajszálaktól inkább megriadunk, hiszen az idő gyors múlását, esetleg az öregedést jelezhetik, addig a szürke hajzuhataggal már sokkal magabiztosabbak lehetünk, hiszen érett korunkra lehet bizonyíték.
  • A szürke tincsek reneszánszukat élik! Vagyis míg korábban takargatni szerettük volna őket, manapság büszkén viselhetjük azt, vagy annak bármely árnyalatát.:-)

  • Csak a frizuraválasztással kell törődnöd! Időt és energiát spórolhatsz meg, ha a természetes árnyalat mellett voksolsz, hiszen csupán a frizuraválasztásra kell koncentrálnod, és az üzletben is csak ennek elkészültét kell kivárnod.
  • A szürke az már majdnem szőke! Ha mindig is kacérkodtál a szőke hajszínnel, csupán néhány árnyalat választ el ettől a színtől!:-)

2020. május 10., vasárnap

ÍGY LESZ HOSSZÚÉLETŰ A CSEREPES FŰSZERNÖVÉNYED!

ÍGY LESZ HOSSZÚÉLETŰ A CSEREPES FŰSZERNÖVÉNYED!

Gyakorlott és karantén szülte konyhatündérek egyaránt tisztában vannak vele, hogy a friss zöldfűszer jobban feldobja az ételt, mint a szárított vagy őrölt verzió. Ráadásul, ha véletlenül eljutunk egy üzletbe, eléggé csalogató is a burjánzó, illatos, pompás zöldfűszer. Otthon a konyhában viszont két hét után inkább lehangolóan, mint étvágy gerjesztően fest. Ezekkel a tippekkel szép és egészséges marad a fűszernövényed!


Fűszernövény cserépben
Csábító illatú fűszernövényeid nem csak a kajákat, koktélokat, de a konyhád megjelenését is feldobják. Addig a pillanatig, amíg el nem száradnak, meg nem rohadnak. Ne mondj le a fűszerekről, és ha beneveztél egy cserepesre, újat venned sem kell helyette havonta!

Miért megy tönkre?

A csodásan zöldellő bazsalikom, menta, rozmaring, petrezselyem ideális körülmények közül, például üvegházak melegéből kerül az üzletek klímával hűtött eladó terébe. Ez több ponton káros tartósság szempontjából. Például ezek az üvegházban, gyors növekedésre sarkalt fűszerek valóban rövid idő alatt lesznek konyhakészek, ám elég gyengék, kevésbé bírják a strapát. Másrészt a klíma szinte az összes növénynek káros, így nem csak a körülményváltozás, de a hosszabb távú hideg is megviseli a fűszernövényt, még ha ez nem is rögtön látszódik meg rajta.

Teremtsd meg az ideális körülményeket!

Ez három fő pontra tereli a figyelmet: A hely, a víz és a közeg. A megfelelő helyválasztás kifejezetten fontos, hiszen például a direkt napfényt a fűszernövények többnyire rosszul viselik. Tegyük félárnyékos helyre, ahol elegendő fényhez jut, de mégsem közvetlenül az égető napsugarak közé. 20-22 fok ideális hőmérséklet a legtöbbjüknek, ezt nyilván kint nem tudjuk komolyabban befolyásolni, de ha nem tűző napon van, már az is sokat számít. Bent pedig ne kerüljön a tűzhely mellé közvetlenül, bármennyire praktikus is.
A víz utánpótlás szintén elengedhetetlen. Természetesen a túlöntözés sem jó, hiszen a föld penészedni, a gyökerek rohadni kezdenek, ám a kiszáradás sem megoldás. Napi egyszer a cseréptérfogat 10%-ának megfelelő vízmennyiséggel kínáljuk meg az ültetett fűszert. 1 liter térfogatú edényben tehát napi 100 ml víz az ideális mennyiség. Ha a növényünk rendszeres öntözés esetén is száradás tüneteit mutatja – ne dőljünk be neki. Feltehetően azért száraz a levele, mert a gyökér elrohadt és a nedvesség, a tápanyag nem jut fel. Ültessük át, vágjuk le a tönkrement gyökereket és figyeljünk, hogy ne vigyük ismét túlzásba a locsolást!
Az ültető közeg is lényeges. Hosszú életű növényeink akkor lesznek, ha jól érzik magukat. A fűszerek esetében ez tápanyagszegény, tőzeg mentes, fűszernövényeknek ideális összetételű föld a megfelelő választás. Szintén sokat segíthetünk az élettartamukon, ha megvásárlást követően azonnal szétültetjük 2-3 cserépbe. Így több fényhez, térhez, vízhez, tápanyaghoz jut egy-egy tő és szebben kezdenek növekedni.

Felhasználáskor is gondolkodjunk hosszútávon!

Főzés során csak lecsippentünk 1-2 bazsalikom levelet és már megy is a serpenyőbe. Pedig jobban tennénk, ha ilyenkor nem egy-egy levelet, hanem a hajtást vágnánk le, hiszen azzal a növényünket újabb hajtások nevelésére sarkalljuk. Az épp nem felhasznált leveleket pedig száríthatjuk vagy lefagyaszthatjuk későbbre.


2020. május 8., péntek

ÜTŐS TIPPEK KERTÉSZEKNEK: EZEKKEL A TRÜKKÖKKEL RENGETEG IDŐT ÉS PÉNZT TAKARÍTHATSZ MEG

ÜTŐS TIPPEK KERTÉSZEKNEK: EZEKKEL A TRÜKKÖKKEL RENGETEG IDŐT ÉS PÉNZT TAKARÍTHATSZ MEG


A legtöbb ember számára költségesnek, és borzasztóan munkaigényesnek tűnhet egy kert fenntartása, sokan talán ezért sem vágnak bele a saját veteményes kialakításába. Nem feltétlenül kell azonban mindent méregdrágán beszerezni, hiszen rengeteg olyan bevált házi praktika létezik, amellyel például növelhetjük a talajunk tápanyagtartalmát, távol tarthatjuk a növényeinktől a kártevőket, de arra is léteznek trükkök, hogyan turbózzuk fel zöldségeink és gyümölcseink terméshozamát. Összegyűjtöttük a 10 legütősebb házi fortélyt, amit minden kertésznek ismernie kell.

A saját kiskert, illetve veteményes kialakítása nem feltétlenül kell, hogy drága és időigényes hóbort legyen - írja a www.attainable-sustainable.net. Számtalan olyan házi praktika létezik, amellyel könnyedén helyettesíthejük a kertészkedéshez szükség, sokszor csak drágán beszerezhető eszközöket és termékeket, így időt és pénzt takaríthatunk meg. Mutatunk 10 olyan trükköt, amelyek segítségével csökkenthetjük bizonyos kórokozók és kártevők megjelenését a kertünkben, odacsalogathatjuk a beporzókat a növényeinkhez, ráadásul kevesebb munkával varázsolhatunk magunknak termésekben gazdag kertet.
1. Készíts komposztot
Könnyedén készíthetünk otthon komposztot bizonyos konyhai hulladékok, szerves anyagok, kerti hulladékok (szalma, szárított levelek) és növényevő állatok ürülékéből. Habár a komposztálás egyszerű folyamat, akad azért néhány szabály, amelyet érdemes betartani, ilyen például, hogy rendszeresen forgassuk át a készülő komposztunkat, és figyeljünk arra, hogy soha ne legyen se túl nedves, se túl száraz a halom. Az odafigyelésért cserébe tápanyagokban gazdag komposztunk keletkezik majd, nem kell feleslegesen elégetnünk, vagy a szemétbe dobnunk a szerves anyagokat, és a növényeink, valamint a kertünk is meghálálja majd erőfeszítésünket. És ha mindez nem lenne elég, a különböző tápanyagokra sem kell annyi pénzt költenünk.
2. Használj mulcsot
Érdemes füvet, szénát vagy faforgácsot használni talajtakarónak a növények köré, ezzel ugyanis megakadályozhatjuk a gyomnövények elszaporodását, és megőrizhetjük a nedvességet a növényeink és a talaj számára. Ráadásul mivel ezek természetes anyagok, lebomlásukkal tápanyagokat szolgáltatnak majd a növényeinknek. A talajtakarókat ajánlott minden évszakban alkalmazni. 
3. Adj Epsom-sót a talajhoz, így növelve annak magnézium- és kéntartalmát
Az erősen savas talajokban a növényeknek bizony rendesen meg kell küzdeniük a különböző tápanyagokért, ezek a talajok ugyanis megkötik a foszfort, amelyre a növényeknek a virágzáshoz és a termésképzéshez nagy szükségük van. Érdemes a savas talajokra Epsom-sót szórni, ezzel ugyanis nem csak a pH-ját növelhetjük, hanem a magnézium- és kéntartalmát is, ezek pedig elengedhetetlenek a növények növekedéséhez, virágzásához és termésképzéséhez. Az Epsom-sót a növény szára köré szórjuk, és a növekedési időszakban ezt a folyamatot 6 hetente ismételjük meg.


4. Keverj hamut a talajba, mielőtt gyökérzöldséget ültetnél
A hamu káliumot tartalmaz, amely a növények növekedéséhez elengedhetetlen. Érdemes hamut kevernünk a talajba a gyökérzöldségek elültetése előtt, ezzel ugyanis segíthetjük a termések fejlődését. Vigyázzunk azonban, mert a hamu növeli a talaj pH-ját, ezért inkább csak savas, vagy semleges talajok esetén használjuk.
5. Alakíts ki tökéletes növényházasságokat a gyümölcsfák és a zöldségek, valamint a fűszernövények között
Jó ötlet fűszernövényeket és különböző zöldségeket ültetni a gyümölcsös sorai közé, illetve a gyümölcsfák mellé. A fűszernövények vonzzák a beporzó rovarokat, amelyek szükségesek a jó gyümölcsterméshez, erős illatuk azonban megzavarja a károsítókat. A gyümölcsfák is jó hatással vannak a többi növényre, a közelükbe ültetett zöldségek ugyanis védve lesznek a széltől, és a vízellátottságuk is biztosított lesz.


6. Tegyél zúzott tojáshéjat a káposztafélék köré
A tojáshéjban rengeteg a kalcium, így tökéletes tápanyagforrás lehet a káposztafélék számára, hiszen támogatja azok növekedését. Ráadásul kitűnő védelmet biztosít a meztelen csigák ellen, akiknek kedvelt csemegéi a különböző káposztafélék, és rövid idő alatt képesek tönkretenni az egész termést. A tojáshéj azonban megsebzi a csigák testét, és ezzel elriasztja őket. A módszer a nagyobb csigáknál nem működik, náluk érdemes sörrel teli edényeket kihelyezni a növények köré, ettől ugyanis bódult állapotba kerülnek a csigák, és nem törődnek majd a káposztafélékkel. 
7. Tartsd távol a kártevőket, és ültess fűszernövényeket a zöldségek közé
Érdemes fűszernövényeket ültetni a zöldségek közé, így ugyanis hasznos növénytársításokat alakíthatunk ki a kertben. A káposztafélék mellé például ültessünk kaprot, ami távol tartja a káposztalepkét a növényektől, emellett a sárgarépa és kapor magokat együtt vetve a kapor segíti a sárgarépa kelését, megtámasztja a csíranövényeket, illóolajaival pedig védi a répát. A kapor az uborkának is jó társa lehet, segíti ugyanis a csírázásban és növeli az ellenálló képességét, a bazsalikom pedig odavonzza a beporzókat, és védi az uborkát a lisztharmat ellen.

8. Öntözd meg a növényeket a fagyok előtt
A növények többségét kevésbé károsítják a fagyok, ha jól beöntözzük őket, ezért is van, hogy sok gyümölcsösben fagyvédelmi öntözéssel védik a fákat a kemény mínuszoktól. Ilyenkor a fákat éjszaka jól megöntözik vízzel, a törzstől kezdve egészen a lombig, a víz megfagy a fán, így védelmet nyújt számára a fagyok ellen. A kertben elég ha jó alaposan meglocsoljuk talajt, amely így több hőt képes megtartani, mint a száraz, és tovább védi a növényeket a hidegtől.


9. Használj fahéjat a különböző gombák és baktériumok ellen
A palántanevelés kezdetekor szórjunk fahéjat a talajra a magok köré, ezzel ugyanis megakadályozhatjuk a növények későbbi kirohadását. Amikor elvetjük a magokat, hintsünk egy kis fahéjat a talaj felszínére, és ezt egészen addig ismételjük meg havonta legalább egyszer, amíg ki nem ültetjük a növényeket a végleges helyükre. A fahéj meggátolja a penészgombák és a baktériumok megjelenését a növényeken és a talajban, ráadásul mivel természetes anyagról van szó, így sem az emberre, sem a háziállatokra nem veszélyes.
10. Ültess körömvirágot a zöldségek köré
A füves területekből kialakított kertekben gyakran több évig képtelenség termékeny veteményest kialakítani, amiért általában a különböző, talajban élő fonálférgek a felelősek, ezek ugyanis megtámadják a zöldségek gyökerét, és felfalják azokat. A körömvirág mérgező ezekre a fonálférgekre, így ha zöldségek mellé ültetjük, távol tartja majd a károsítókat tőlük. Ráadásul ha vége a szezonnak, egyszerűen csak aprítsuk össze a körömvirág növényeket, és ássuk be a talajba.

2020. május 7., csütörtök

HOKKAIDO KENYÉR TANGZHONG - EGY ALTERNATÍV KENYÉRSÜTÉSI MÓDSZER

HOKKAIDO KENYÉR TANGZHONG - EGY ALTERNATÍV KENYÉRSÜTÉSI MÓDSZER

Hogy micsoda mivel? :) Jogos a kérdés, és hidd el érdemes megismerned a választ is, majd pedig lelkesen kipróbálni! Hidd el, nem fogod megbánni, sőt, ezentúl csak ilyen kenyeret akarsz majd enni. Ilyen vajpuha kenyeret még biztosan nem ettél!

Hokkaido kenyér | gizi-receptjei.blogspot.com

Tangzhong hozzávalói:

2 dkg liszt 1 dl tej
A hideg tejjel keverjük simára a lisztet, majd állandó keverés mellett, főzzük olyan sűrűre mintha puding lenne.
Ezután hűtsük ki teljesen, mielőtt felhasználnánk.
Tipp:
Az elkészült Tangzhong-ot pl. jól zárható dobozba 2-3 napig a hűtőben tárolhatjuk mielőtt felhasználnánk kenyér, vagy kalács sütésnél. Felhasználás előtt, szobahőmérsékleten hagyjuk felmelegedni.
A Tangzhong egy régi ázsiai módszer "tésztadoktornak" is nevezik, de akár vizes rántásnak is hívják. Nagyon puha állaga lesz tőle a kenyérnek, és a kalácsnak. A kalács sokkal foszlósabb lesz. Eredetileg liszt és víz keveréke, de a víz helyett tejjel is készülhet.

Hozzávalók a Hokkaido kenyérhez:

(Én 25x10x7 cm-es teflonos sütőformában sütöttem.)
  • 30 dkg liszt (Nagyi titka búzaliszt)
  • 1,5 dl langyos tej
  • 1 tk cukor
  • 2 dkg friss élesztő (v. 7 gramm szárított)
  • 1 tk só
  • 1 db tojás (nagy)
  • 2,5 dkg puha vaj
  • Tangzhong kihűtve
  • 1 kisebb tojás a lekenéshez
A langyos, cukros tejbe morzsoljuk bele az élesztőt, majd pár perc alatt futtassuk fel.
A keverőtálba tegyük bele a felfuttatott élesztőt, a kissé felvert tojás, szitáljuk rá a sóval összekevert lisztet, majd adjuk hozzá a teljesen kihűlt Tangzhongot is.
Ezután a robotgép dagasztó karjával, közepes fordulaton kb. 5 percig dagasszuk a tésztát.

Ezután csipkedjük hozzá a puha vajat, és dagasszuk tovább pár percig, hogy szép sima állagú tésztát kapjunk. Természetesen kézzel is megdagaszthatjuk a tésztát. 
A kelesztőtálat vékonyan kenjük ki olajjal, helyezzük bele a megdagasztott tésztát, majd meleg helyen egy óra alatt kelesszük a duplájára.
A megkelt tésztát borítsuk ki enyhén lisztezett felületre, majd osszuk el 4 részre.
Ezután egyesével nyújtsuk ki a tésztát olyan szélesre mint amekkora a forma amiben majd sütjük, és kb. 20 cm hosszúra.
Ezután tekerjük fel, majd helyezzük bele az előzőleg kivajazott, és lisztezett sütőformába. (a formát pl. sütőpapírral is kibélelhetjük, majd a papírt kenjük meg vékonyan puha vajjal)
Amikor mind a négy tésztát a formába helyeztük, takarjuk le konyharuhával, és 30 perc alatt kelesszük újra, majd kenjük le felvert egész tojással.
Helyezzük be előmelegített sütőbe, 40-45 perc alatt süssük szép aranybarnára. 
A sütőből kivéve hagyjuk pár percig a formában hűlni, majd helyezzük rácsra, és hűtsük ki teljesen.
A tésztája a Tangzhong-nak köszönhetően légiesen könnyű, és nagyon finom. Több napig friss és olyan puha marad, mintha akkor sütöttük volna. 


2020. május 5., kedd

TERMELD MEG OTTHON A ZÖLDSÉGET, GYÜMÖLCSÖT A CSALÁDNAK!

TERMELD MEG OTTHON A ZÖLDSÉGET, GYÜMÖLCSÖT A CSALÁDNAK!

Egészségesebb és praktikusabb, ha magad termeled meg a szükségeset a családnak. A karantén ideje alatt pedig logikus is, ha kimerészkedünk a kertbe és esetleg komolyabb terveket szövünk az eddiginél, hiszen van időnk. De mennyi terület és milyen felosztás kell ahhoz, hogy megtermeljük a napi fogyasztáshoz szükséges zöldségeket?




Konyhakert
Ha kiskertet tervezünk, elsődleges szempontként a saját családunk fogyasztását kell szem előtt tartanunk. Mindenből annyit érdemes termelnünk, amennyit elfogyasztunk, ide számítva a befőzések, aszalások, savanyítások, fagyasztások eredményeit is. A túltermelést a tágabb családban, szomszédi vagy baráti körben ugyan elajándékozhatjuk, de alapos tervezéssel a fő célra, a háztartásunk ellátására ideális mennyiséget termelhetjük meg.

Használhatóság előtérben

A fentiekből kiindulva tehát, hiába könnyen és jól terem valami, nem feltétlenül érdemes ültetnünk, ha egyszerűen nem fogy el. Fölöslegesen gondozunk spenótot vagy épp tököt vagy karalábét, ha hozzá sem nyúl a végeredményhez a család legtöbb tagja. Cseréljük inkább ezeket a kedvencekre, ültessünk padlizsánt, paradicsomot, erős paprikát, ha azt a család jobban preferálja. Hüvelyesekből is ennek fényében válogassunk.
Fektessünk hangsúlyt a fűszernövények otthoni termesztésére is, hiszen a kis helyigényű fűszerek általában könnyedén gondozhatóak és sokkal ízletesebbé teszik az ételt, mint szárított és őrölt bolti társaik. A csípős paprikát mi magunk is száríthatjuk, savanyíthatjuk, a fűszernövények legtöbbje pedig megőrzi friss aromáját, ha fagyasztással tartósítjuk.

Felosztás – akár a profik

A kis kertünk területét osszuk be körülbelül 120 centiméter széles ágyásokra, melyek párhuzamosan futnak egymás mellett és szűk két arasznyi munkaút választja el egymástól a sávokat. A munkaút nagyon fontos, hogy a gyomlálási, ápolási és betakarítási folyamatok során ne tapossunk a növényekre. Ezt a területet érdemes takarni, akár fenyőkéreggel, mulccsal, kaviccsal vagy gyaluforgáccsal, így esőzések után sem ragadunk a sárba, a nagyobb nyári zivatarok pedig kevésbé verik fel a sarat a növényeinkre.

Mivel a ház körüli kertet általában sokféle, de kisebb mennyiségű zöldség megtermelésére hasznosítjuk, így nem érdemes nagy helyigényű zöldséget, gyümölcsöt nevelnünk. A burgonya, fejes káposzta, görögdinnye, sütőtök ültetését hagyjuk a nagyobb területtel rendelkezőknek, hiszen ezeket kis mennyiségben termeszteni szinte lehetetlen, a fölösleggel pedig nem tudunk mit kezdeni.
A fenti felosztás alapján, ha 100 nm hasznosított területben gondolkodunk, ami átlag 4 fős család igényeit jól kiszolgálja, akkor 60 métert szánjunk az egyéves növényekre, és 10 métert az évelőkre, amik következő években is teremnek újra ültetés nélkül.

Ne maradjon ki a veteményes jelölése!

Érdemes magunk és kevésbé kert-értő családtagjaink miatt is jelölni, hogy mit hová ültettünk így nyomon követni is egyszerűbb a növekedésüket és nem maradnak el az ültetést követő munkák sem. A jelöléshez használhatunk erre a célra kapható sorjelölőket is, de készíthetünk házilag a gyerekek, unokák közreműködésével is jelző táblákat, ami nem csak hasznos lesz, de a kert díszeként is ékeskedik és meghozza a kicsik kedvét a kerti elfoglaltsághoz.

2020. május 4., hétfő

HIGIÉNIA SZÉPÜLÉS KÖZBEN IS!

HIGIÉNIA SZÉPÜLÉS KÖZBEN IS!

Alaphelyzetben is, jelenleg pedig különösen fontos, hogy odafigyeljünk a higiéniára minden körülmények között. Ez igaz akkor is, ha éppen bőrünket, hajunkat ápoljuk, csinosítjuk. Apróságok, vagy annak tűnő pontok következnek, melyekre érdemes odafigyelni szépségápolás közben.



Szépség, higiénia
Talán fel sem tűnik, hogy egy-egy otthoni szépségnap, „szépségóra”, „szépségfélóra” alkalmával milyen alapvető higiéniai bakikat követünk el. Ezekre figyelj, hogy higiénikus legyen a szépülésed!

Le az ékszerekkel!

A gyűrűket, fülbevalókat, egyéb, arcodat díszítő ékszereket távolítsd el szépüléskor.

Fontos a kézmosás!

Egyébként is igaz, de most különösen fontos, hogy mielőtt az arcodhoz érsz, moss alaposan kezet!

A rövid az igazi!

Van, aki él-hal a hosszú körmökért. Szép, szép, ez igaz, de arcápolás szempontjából nem túl higiénikus! Vágd, vagy vágasd rövidre körmeid, hogy a köröm alá szorult piszok ne tehessen kárt arcod bőrében, vagy a szemedben.


Tisztítsd őket is!

Ahogy minden másnak, úgy sminkeszközeidnek is jár a tisztaság! Pucold meg őket rendszeresen, csipeszeket, ecseteket, ezzel is óvva bőrödet.

Ügyelj a tincseidre!

Ha rövid a hajad, nem lesz sok gond velük, akár egy kendő, vagy hajpánt is elég, hogy a homlokodból elhúzza a belógó tincseket. Hosszú sörényed viszont kösd hátra mindenképpen, hogy ne lógjanak a tincsek a szemedbe, arcodba!
Forrás: brigitte.de







TISZTÍTÓKENDŐ? INKÁBB CSAK RITKÁN HASZNÁLD!

TISZTÍTÓKENDŐ? INKÁBB CSAK RITKÁN HASZNÁLD!

Van az úgy, hogy nincs lehetőségünk vízzel arcot tisztítani. Ilyenkor nagyon jól jönnek a drogériában kapható tisztítókendők, melyekkel hipp és hopp eltávolíthatjuk az aznap a bőrünkön összegyűlt szennyeződéseket. Természetesen, mindennapi használatuk nem a legjobb.



                                                                 Kozmetikai kendő
Csak néhány ok a miss.at jóvoltából, amiért ne rendszeresítsd a tisztítókendőt a hétköznapokban!

A szemeidnek sem tesz jót!

A smink legmakacsabb része bizony a szemünkön található, hiszen a szemhéjfestéket, szempillaspirált elég nehéz dörzsölés nélkül eltávolítani. Az előre benedvesített kendők viszont nem olyan hatékonyak, mint egy sminklemosóval frissen átitatott vattapamacs, így valószínűleg nem is lesz olyan hatékony. Kicsit jobban meg kell dörzsölni a szemünk körül, ám ezt a látószervünk körüli vékony bőr nem igazán tolerálja. Kipirosodhat, kiszáradhat ez a rész, ezért csak csínján a tisztítókendővel.

Nem környezetbarát

Sem a bőrödnek, sem a környezetnek nem tesz jót a rengeted tartósítószer, vegyi anyag, ami ezekben a kendőkben van.

Nem az alapos tisztítás az erőssége

Utazás közben, esetleg munka után például az edzés előtt nagyon praktikus lehet egy tisztítókendő, hiszen nem mindig van lehetőségünk vízzel megmosakodni. Ám ez a kis kendő nem tisztít olyan alaposan, mint a tiszta, langyos víz, előfordulhat, hogy foltokban némi smink marad az arcodon. A pórusaid eltömődhetnek, így könnyebben előjöhetnek a pattanásaid!










2020. május 3., vasárnap

Aranyosi Ervin:Köszönet Anyának.


Egész évben ünnepeltem,
neked tündöklött a kertem,
neked nyílott száz virágom.
Tőled kaptam szép világom.
Mindent, mim van, tőled kaptam,
nyelvben, szóban, gondolatban,
te voltál az én forrásom,
tőled ered a tudásom.
Mozdulatom tőled ered,
minden rajzom áldja kezed,
minden szavam a tiéd volt,
hálaadó szép igét szórt.
Egy darab vagyok belőled,
álmaid is rólam szőtted,
s ha jót adok a világnak,
azzal is csak téged áldlak!
Föld voltál s én mag a földben,
tápláltál, míg nagyra nőttem,
s azzá váltam, kivé lettem,
mindig őrködtél felettem.
Óvtál széltől, óvtál bajtól,
tűző naptól, zivatartól,
fájdalomtól, félelemtől,
s meséltél az életemről.
Nagy a világ, cseppek vagyunk,
s reméljük, hogy nyomot hagyunk,
s ha világunk békés tanya,
neked köszönhetem, Anya!






2020. május 1., péntek

KUKAC NÉLKÜL SZERETED A CSERESZNYÉT? KEZDŐDHET A VÉDELEM!

KUKAC NÉLKÜL SZERETED A CSERESZNYÉT? KEZDŐDHET A VÉDELEM!

Palántáláson és ültetésen, metszésen túl is van élet a kertben. Ennek persze nem minden verzióban örülünk, mert a cseresznyébe harapva jobb, ha a gyümölcs lakatlan. De hogyan védhetjük meg a kukacoktól a cseresznyefát?



Ropogós cseresznye
Ahhoz, hogy a termés ne legyen kukacos először is utána kell járnunk, hogy mi is okozza tulajdonképpen ezt a problémát. A cseresznye esetében legtöbbször a cseresznyelégy a hibás, ennek lárvája a nyáron oly sokat szidott kukac.
Mivel a gyümölcs kezdemény felszínére április-májusban teszi le tojásait a kártevő, ezért már most gondolnunk kell a védekezésre. Hiszen a bába alakban, a talajban áttelelt legyek ekkor már nekiállnak a szaporodásnak. A gyümölcs ilyenkor még maximum zöldborsó méretű, mégis ott van már rajta a láthatatlan ellenség. Ahogy pedig múlik az idő, lárvákká fejlődnek a lerakott peték és berágják magukat a gyümölcs húsába.

Hogyan védekezhetünk ellenük?

Mivel a talajban telelnek át, különösen fontos ezen lehetőség lecsökkentése a minimumra. Tehát az elhullott növényi részeket mindig takarítsuk fel, szükség esetén a talajfertőtlenítésről is gondoskodjunk. Minél kevesebb cseresznyelégy éli túl a telet, annál kevesebb tud majd petét rakni a gyümölcsfáinkon!
Nagyon sokat segít, hogyha ragasztóval bevont sárga kartonlapokat aggatunk a cseresznyefánkra. Ezeket beszerezhetjük például gazdaboltokban, rendelhetünk interneten, de készíthetünk házilag is, ha találunk hozzá megfelelő ragasztót. A rajzó legyeket vonzza a sárga szín, így ráröppennek a kitett kartonokra, ám tovább repülni már a ragasztó miatt nem tudnak, elpusztulnak. Ezzel a módszerrel jócskán megtizedelhetjük a cseresznyefáink iránt érdeklődést mutató legyeket, ám nagyon fontos, hogy csak a virágzás után tegyük ki a csapdákat, hiszen a méhecskék is hajlamosak rárepülni, ezt pedig nem kockáztathatjuk meg. A beporzók védelmében tehát várjuk meg az elvirágzást.
Rajzáskor permetszerrel és hadjáratot indíthatunk a kellemetlenkedő kukacgyárosok ellen. Permetezzük a fákat Zolone, Decis, Fendona, Sherpa vagy Karate nevű rovarölővel, vagy kérjünk rá a gazdaboltban más alternatívát hatóanyagok alapján – biztosan tudnak ajánlani.

Leginkább hatékony védekezés pedig az, ha a kifejlett nyüveket a fertőzött gyümölcsökkel együtt eltudjuk távolítani, ez azonban a magasba törő cseresznyefák esetén rendkívül komoly kihívás. Mivel a fölső ágakat jó eséllyel ezeken a fákon nem érjük el még létráról sem, így nincs sok esélyünk a százszázalékos sikerre kizárólag ehhez a módszerhez folyamodva. Igyekezzünk alacsonyabb, könnyen kezelhető cseresznyefákat nevelni, metszeni, amiről az egészséges termést is jóval egyszerűbben betakaríthatjuk majd és a kártevő mentesítésük is sokkal könnyebb.
Amíg a termés beérik, érdemes folyamatosan figyelemmel kísérnünk a gyümölcsöket. Ha egy-egy hibás szemet találunk, azonnal távolítsuk el, hogy a kártevők több szemet már ne fertőzhessenek meg. Szedés során ugyanígy érdemes eljárnunk, a beteg, feltűnően puhább vagy sötétebb színű szemeket és természetesen azokat, amelyeken lyuk van, dobjuk ki.
Nem megoldás a rossz cseresznyéket a fa alá dobálni, hiszen úgy tovább fejlődik benne a cseresznyelégy, a kifejlett példány a talajban áttelel és jövőre már ő teszi petéit az új termésre.