2016. szeptember 16., péntek

Csendes gyilkos.


                              Mért leszünk törékenyek:A lappangó csontritkulásról.


Az emberi csontozat folyamatosan megújul.30-35 éves korig tart a fiatalkori maximális,úgynevezett csúcs csonttömeg kialakulása,amely ezt követően évente enyhe csökkenést  mutat.A természet nagy igazságtalansága,hogy a nők csonttömegvesztése a menopauzába érve-a női nemi hormonok ritkulása miatt-felgyorsul.A férfiaknál csak 10-15 évvel később indul meg a jelentősebb csonttömegvesztés.
Életmóddal,étrenddel megelőzhető.
A kalciumban és vitaminban gazdag étrend,a rendszeres testmozgás pozitívan hat a fiatalkori csúcs-csonttömeg mennyiségére és minőségére.Ha sikerül ifjúkorban a maximumra feltornásznia,a későbbi csontvesztés magasabb értékről indul,és lehet,hogy soha nem fogja elérni a törésre hajlamosító mértéket.
Nem csak az idősebb nők...
Kevésbé ismert,hogy fiatalabb korban is előfordulhat csontritkulás.Ennek hátterében leginkább belgyógyászati ( például:pajzsmirigy-)-betegségek, bizonyos gyógyszerek ( szteroidok ) huzamosabb ideig történő szedése állhat.Ilyen esetekben mindenképpen érdemes a kezelőorvossal,reumatológussal megbeszélni,hogy  milyen megelőző terápiát lehet és kell folytatni.
A csontsűrűség kimérhető!
A csontritkulást meggyógyítani nem ( ! ),több-kevesebb sikerrel csak megelőzni lehet.Ha a csontvesztést idejében észlelik,megfelelő terápiával a folyamat megállítható,lelassítható.Arra kell törekedni,hogy minél hamarabb fény derüljön a betegségre.Szerencsére ez a modern műszerekkel könnyen elérhető,és már egészen korai szakaszban felismerhető a csontritkulás.
H valakinek gyakran eltörik a keze-lába,nem elég a traumatológiai ellátás.Mindig gondolni kell az esetleges valódi okra,a csontritkulásra is.Akinél ezt megállapítják,figyelnie kell:csontjai már fiatalabb korban is hajlamosabbak a törésre.
A csontritkulást lappangó kórnak is nevezik,mivel tünetei nincsenek.Hosszú évek után lépnek fel az első panaszok:hátfájdalom,deréktáji fájdalom.Gyakran csontritkulás van az időskori combnyaktörések hátterében is.Ebben az életkorban az egyik legveszélyesebb betegség:a betegek harmada nem rehabilitálható;20 százalékuk belehal a combnyaktörés szövődményeibe.
Napsütéssel,kalciummal,gyógyszerre.
Ma már  tudjuk,hogy önmagában a kalcium nem elég az üdvösséghez.D-vitaminra is szüksége van a szervezetnek,hogy fel tudja venni a kalciumot az elfogyasztott ételekből.A legfontosabb D-vitamin-forrás a napfény.A napfény hatására a bőrben szintetizálódik a D-vitamin.
Mennyi napsütés?
Az amerikai Holick professzor ajánlása szerint a testfelületnek legalább a negyedét mindennap érje valamennyi napfény,nyáron 8-11 óra között érzékeny bőrűeknek már 15-20 perc elegendő.Viszont 11-15 óra között ehhez mindössze 5-10 perc szükséges.Mivel a lábak a testfelület körülbelül 36 százalékát adják,már pusztán a lábak napoztatásával is el lehet érni a célt.A csontok felépítése mellett a szív és idegek működésében is fontos szerepet játszó kalciumot a szervezet nem képes előállítani.Ezért fontos,hogy az étrendben mindig legyen elegendő kalcium.
Gyógyszeres kezelés.
Korábban főleg hormonkészítményeket írtak fel csontritkulás ellen.Ma is ez az egyik megoldás.Szerencsére a mai hormongyógyszerek már sokkal biztonságosabbak,mint a régebbiek,és nem csak tabletta formájában érhetők el.Tapasz is létezik.A vényköteles gyógyszerek egy csoportja képes meggátolni a csontlebomlást,sőt rendszeres szedésükkel még növelhető is a csonttömeg.Ilyen gyógyszereket csak orvos ( reumatológus ) írhat fel.Természetesen kalciumot és D3-vitamint is szedniük kell a csontritkulással küzdő betegeknek.Mindig az orvos írja elő,hogy pontosan miből mennyit.
Legolcsóbb gyógyszer:A torna.
Az erős csontozat nem csak kalciummal és D-vitaminnal,esetleg gyógyszerekkel érhető el,legalább ilyen hatásos lehet a testmozgás is.
Milyen gyakorlat?
Főleg a gerincet,a csöves csontokat függőleges irányban érő terhelést okozó gyakorlatok ajánlottak.Legjobbak a futás,a kocogás,a tempós gyaloglás,a lépcsőzés,a síelés.A konditermi edzések közül az aerobik,a spinning,a súlyemelés jöhet szóba.Mivel a különböző táncok is jó hatásúak,a sportot nemigen kedvelők ezt is választhatják.Természetesen idősebbek esetében inkább a gyógytornász által betanított,kifejezetten oszteoporózisra kitalált gyógytorna javallott.Szintén az idősebbek számára nagyon ajánlott a nordic, walking,a bottal megtámogatott séta,ami minden évszakban űzhető.


Életkor-és a csonterősítés.
Minden korosztálynak oda kell figyelnie a csontozatára!
10-20 évesek.
A csontok még gyarapodnak.Minél jobban fel kell tölteni a szervezet ,,kalciumbankját".Legalább napi 1000-1300 mg kalciumbevitel szükséges.
20-30 évesek.
A csontsűrűség topon van.Ezt kellene konzerválni.A rendszeres séta,kocogás kifejezetten csonterősítő hatású!Legalább napi 1000 mg kalcium bevitel szükséges.
35-50 évesek.
Elkezdődik a csontvesztés:évente egy-másfél százaléknyi lehet.Ezért nem szabad abbahagyni a rendszeres testmozgást.
Napi 1200 mg kalciumbevitel a csontvesztés folyamata minimumra csökkenthető.
50 év felett.
A menopauza beálltával egyetlen év alatt akár hat százalék csont is elveszhet!Ennyit már nagyon nehéz pótolni.
Nőknek a napi legalább 1200 mg kalciumbevitelt kell megcélozni,férfiaknál elég napi 1000 mg.

Miben mennyi kalcium van?
1 csésze tej 300 mg,
10 dkg ementáli sajt 1000 mg,
20 dkg kelkáposzta főve 320 mg,
20 dkg túró 130 mg,
1 szelet sajtos pizza 220 mg,
10 dkg szardínia 330 mg,
10 dkg gomba 200 mg,
10 dkg mák 1400 mg,
10 dkg szezámmag 740 mg.


Forrás: TVR Újság 2016.szeptember 12-18.     37.Hét.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése