Veszélyes-e a harapós kutya?
Ha a veszettség szót halljuk,egy habzó szájú kutya képe ötlik fel a gondolatainkban.Nemcsak az állatvilágra veszélyes betegségről van azonban szó,az emberek életében is komoly gondokat okozhat egy ilyen fertőzés.
A veszettség egy vírusos megbetegedés,agyvelőgyulladás,amelyet a lyssa vírus okoz.Leggyakrabban harapás,marás során a nyál sebbel történő érintkezése útján terjed a betegség.Jellemzően állatról emberre terjed,csak rendkívül ritkán fordul elő ember és ember közötti fertőződés.
A betegség eredeti gazdaállatai a denevérek.A világ eltérő földrészein más-más állatok terjesztik tovább a betegséget.Magyarországon a vadállatok közül a vörös róka a leggyakoribb,a háziállatok közül a kutya és a macska lehet a fertőzés forrása,de a rendszeres védőoltások alkalmazásával manapság szerencsére már csekély a fertőzött állatok száma.
A veszettség nagyon veszélyes betegség.Ha nem sikerül időben immunizálni a fertőződött egyént,az elhalálozás esélye szinte 100 százalék.A lappangási idő általában 2 hét és 2 hónap között mozog.
Az eltelt idő nagyban függ a seb és a központi idegrendszer távolságától.A vírus a megfertőződött ember központi idegrendszerét támadja meg,a harapás,marás helyszínéről az idegszálakon át jut el az agyba,itt szaporodik,majd ismét az idegszálakon keresztül a nyálmirigyekbe kerül.
Fertőzött állatnál a viselkedés megváltozása után kifejezett agresszivitás,izomgörcsök,majd a táplálék,víz visszautasítása,nyelési nehézség,kancsalság,hang megváltozása és erős nyáladzás jelentkezik,ezt követően bénulás miatt pusztul el az állat.A halál előtti 5-7 napban jelenik meg a nyálban a vírus,így csak ebben az időszakban fertőzőképes az érintett egyed.
Az ember esetében kezdetben a seb körül viszketés,érezészavar,duzzanat jelentkezhet,amelyek általános tünetek-hőemelkedés,fejfájás,hangulatingadozás-kísérhetnek,ezek alapján még ritkán gondolunk veszettségre.Ezt követően jelentkeznek az izgalmi tünetek,amelyek már az idegrendszer érintettségét jelzik:hallucinációk,dührohamok,nagy hangulatingadozások,a nyelés fájdalmassá válik,ezért víziszony alakul ki,valamint bőséges nyál termelődik.Majd végül bekövetkezik a bénulásos fázis,a fenti izgalmi tünetek megszűnnek,a végtagok,majd a légzőizmok is lebénulnak,ez utóbbi vezet halálhoz.
A betegségnek speciális kezelési módja nincs.Emiatt egyetlen lehetőség az időben megkezdett védőoltás-sorozat alkalmazása,amelyet még a tünetek megjelenése előtt el kell kezdeni,ha a veszettség lehetősége felmerül.Így a halálozás esélye a nullára csökkenthető.Ha veszett állattal került kapcsolatba,azonnal orvoshoz kell fordulni,marás,harapás esetén traumatológiai,baleseti sebészeti ambulancián.Amennyiben a sérülést okozó állatot sikerül befogni,azt állatorvoshoz kell juttatni,hogy megfigyelés alá kerüljön.Háziállat ( kutya,macska ) esetében az oltási könyvet kell magunknál tartani! Hiszen ha veszettség gyanúja nem áll fenn,akkor elkerülhető az oltássorozat.Van lehetőség megelőző védőoltásra is,amelyet bizonyos foglalkozású személyeknek ajánlanak:állatgondozók,sintérek,állatorvosok,vadászok vannak nagyobb kockázatnak kitéve.
Magyarországon a betegség elkerülésének céljából a kutyák évenkénti veszettség elleni kötelező oltása van érvényben,macskák esetében ez nem kötelező,de ajánlott,főként ha a cica nemcsak lakásban él,hanem kijár,és így találkozhat más állatokkal.
Bár egy rendkívüli veszélyes betegségről van szó,hazánkban szerencsére nagyon ritka,amióta az előbb említett védekezési módokat alkalmazzák.Saját kutyánk,macskánk tartós és komoly hangulatváltozásának észlelése esetén vigyük állatorvoshoz kedvencünket.Ha bekövetkezik a harapás vagy marás,feltétlenül forduljunk orvoshoz!
Forrás:Pingvin Magazin 2013.november 16.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése