2013. december 16., hétfő

Felfekvés.


Mit okoz a mozgás hiánya?
Az olyan betegségek,amelyek ágyhoz kötik az embert,már eleve nagyon nehezen viselhető el.Nem beszélve arról,hogy a mozgás hiányának következtében rengeteg másodlagos megbetegedéssel is számolni kell az embernek.Ilyen például a felfekvés,amely szakszerű ápolás mellett szerencsére elkerülhető.
Felfekvésnek nevezzük a bőr,illetve az alatta található szövetek elváltozását.Szokás még nyomási fekélynek is hívni,amely elnevezés valamivel jobban utal a bőrbaj kialakulásának okára.
Általában valamilyen tartós,fekvéshez kötött betegség során alakul ki.
De nemcsak az ágyban fekvő embereknél áll fenn a felfekvéses bőr kialakulásának veszélye,hanem például a túl szoros vagy nem megfelelő gipsz viselése során is előfordulhat az ilyen elváltozás.A szervezet normális működése során a testmozgás elősegíti és biztosítja is a bőr,valamint a szövetek folyamatos véráramlását.Ha az valamiért megszűnik,és tartós nyugalomra van ítélve a test,akkor a folyamat akadályoztatottá válik.Leggyakrabban a lapockák,a medence,a sarok és a csípő környékén jelenhet meg fekélyesedés.
Főként a mozgásképtelen,bénult vagy eszméletlen betegeknél alakulhat ki felfekvés.Attól függően,hogy a fekély mennyire válik komollyá,iszonyatos fájdalommal járhat,ezért jellemző kevésbé a kommunikálni tudó betegekre.
A bőr sűrűn át van szőve hajszálerekkel,amelyeken keresztül eljut a tápanyagokkal teli vér a szövetekhez.A bőrünk is olyan szerv,amely nem bírja tartósan vérellátás nélkül,ezért ha nem jut 2-4 órán át ahhoz,fokozatosan elhal.Először a külső,úgynevezett hámréteget érinti a probléma.A kezdeti fázisban általában még nem jár sebesedéssel a tartós mozgás,mozgatás hiánya,de a bőr már ilyenkor is kipirosodik,és érintésre fájdalmassá válhat.A következő stádium a vörösség mellett hólyagosodás is megjelenik.Ezt követően fokozatosan elhal a bőr.
Ahogy a sebesedés eljut a mélyebb szövetekig,úgy válik egyre fájdalmasabbá és veszélyesebbé a betegség.A fekélyes seb egészen olyan mélységekig hatolhat,hogy átjuthat a zsírszöveteken megtámadja az izomzatot vagy a csontokat is.
A felfekvést jellemzően nem kezelni kell,hanem megelőzni.Ebben az esetben a tehermentesítés az,amellyel a legjobb eredményt érhetjük el-ilyen célra léteznek például különféle szivacskarikák speciálisan 1-1 testrészhez.Emellett a tartósan fekvő betegeknél a szakszerű ápolás is elengedhetetlen.Már a legenyhébb esetben is,ha a felületi bőr kipirosodik,cselekedni kell,hogy elkerüljük a komolyabb sebesedést.Mindenekelőtt biztosítsuk a bőr tisztaságát,szellőzését,szárazon tartását,és bőven hintőporozzunk.Kerülni kell a felszínt nyomó kemény tárgyakat,azaz szivaccsal érdemes bélelni a fekvő beteg ágyának mindazon részét,amely nyomást gyakorol a testre.
A mozgásképtelen embereket általában két óránként,rendszeresen forgatni kell,hogy a felfekvést megelőzzük.Számukra a speciális matracos ágyak is segítséget nyújthatnak.
Ha már megtörtént a baj,akkor fontos a minél előbbi,gondos és szakszerű segítség-amely egyaránt jelenti a bőrgyógyászt,a sebészt és a kezelő orvost-kérése.Kezdeti stádiumban szerencsére még könnyű a kezelés,de minél hamarabb orvosi segítséget kell kérni!Mélyebb sebek esetén precíz sebtisztítással,hámosítással,valamint kötözéssel segíthetjük a gyógyulást.

Forrás: Pingvin Magazin 2013.november 16.





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése