2016. március 14., hétfő

Sóska és spenót.


                                    Sóska és spenót.

A gasztronómiában akad néhány alapanyag,amit az ember vagy nagyon szeret vagy nagyon utál.Ilyen többek között a sóska és a legvadabb ellenérzéseket is kiváltani képes spenót.


Mellesleg ezek a húsvét előtti nagycsütörtök slágerei.
A perzsa ősöktől származó spenót karrierje nagyjából a 7.században kezdődött,amikor a nepáli király ajándékként 647-ben Kínába megérkezett a ,,perzsa zöld".A spenót-vagy más néven paraj-Spanyolországból kiindulva hódította meg az öreg kontinenst.Angliában sokáig spanyol zöldségként tartották számon.
A spenót tele van,A-,C-és K-vitaminnal,sok benne a kalcium és a magnézium.Ezen kívül még található benne mangán,folsav,kálium,B6-és E-vitamin,szelén és foszfor.
Kiváló tisztító és méregtelenítő.
A spenótfőzelék a legtöbb háztartásban tejjel,tejszínnel gazdagítva kínálják.A spenót ízével jól harmonizál a kardamom,a feketebors,a koriander,a szerecsendió,a fokhagyma,a szezámmag vagy a bazsalikom.

                              Sokoldalú sóska.
Márciustól késő őszig egész Európában megterem a sóska,de ismerik Észak-Afrikában és Ázsiában is.Hihetetlen mennyiségű kiaknázatlan lehetőség rejlik a zöld levelében-az egyszerű főzeléken messze túlmenően.A sóska még több teret enged a fantáziának savanykás,friss íze miatt.
Mint a többi leveles zöldség,a sóska is nagyon egészséges:alacsony kalóriatartalma miatt fogyókúrák tökéletes kiegészítője,ugyanakkor ásványi anyagokban-különösen vasban,magnéziumban és kalciumban-rendkívül gazdag.Emellett magas C-és B vitamin-tartalma hatékonyan erősíti az immunrendszert.
Nyersen vagy rövid ideig tartó hőkezeléssel elkészítve kell fogyasztani,hogy gazdag tápanyagtartalmából ne veszítsen.A sóskaleveleket vízben főzzük vagy olajon/vajon pároljuk.Saláta,leves,főzelék is készülhet belőle,illetve a burgonyához,a lencséhez,de omlettbe is tehetjük.
Halak töltelékeként is előfordul.
Sokan szeretik spenóttal keverve.
Jól le lehet fagyasztani.

                                       Spenótos penne.
Hozzávalók:30 dkg spenót,25 dkg penne,1 evőkanál étolaj,1 db vöröshagyma,3 gerezd fokhagyma,2 dl tejszín,fél citrom leve,1 teáskanál tárkony,1 teáskanál oregánó,szerecsendió,1 késhehynyi chilli(őrölt ),só;a tálaláshoz:trapista sajt(reszelt ).
A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk,az olajon megdinszteljük.Hozzáadjuk a spenótot és a tejszínt is.
Amikor felforr,fűszerezzük,ízlés szerint sózzuk,és a citromlevet is hozzáadjuk.Időnként megkavargatva addig főzzük,amíg besűrűsödik.Melegen reszelt sajttal tálaljuk.A főtt pennével kínáljuk.



Spenótos penne.

                                                   Sóskakrémleves.
Hozzávalók:30 dkg póréhagyma,25 dkg sóska,1 vöröshagyma,50 dkg burgonya,2 evőkanál margarin,1 liter húsleves,1 dl tejszín,metélőhagyma.
Margarinin megpirítjuk a felkarikázott póréhagymát és a finomra vágott hagymát.Sózzuk,borsozzuk.A burgonyát felkockázzuk,a hagymákhoz adjuk,és a húslevessel felöntjük.10-15 percig főzzük.A sóskát a leveshez adjuk.Egy percig együtt főzzük,majd a tűzről levéve botmixerrel pürésítjük.A tejszínnel felöntjük,ha szükséges,sózzuk,borsozzuk,majd metélőhagymával díszítve tálaljuk.



Sóskakrémleves.

                                  Sóskás frittata.

Hozzávalók:40 dkg sóskalevél,6 tojás,200 g mozzarella,olívaolaj,só,bors.
A sóskaleveleket serpenyőben addig megpároljuk,amíg összeesik.
Hűlni hagyjuk,majd nagy késsel apróra vagdossuk.Tálkában a tojásokat kevés sóval és borssal felverjük,majd belekeverjük a sóskát.Lereszeljük a mozarellát,és a sóskához keverjük.Serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk,majd beleöntjük a keveréket.Az egyik oldalát három percig nagy lángon,majd további három percig kis lángon sütjük.Amikor összeáll,óvatosan megfordítjuk.



Forrás: TVR ÚJSÁG 2016.március 14-20.   11.Hét.



                             Medvehagyma,metélő fokhagyma a kertben.


 
 Nagy divatja van a hazai medvehagymának.Piacainkon,aluljárókban,bevásárlóközpontok parkolóiban csokorba kötve árusítják.Haragos zöld színű széles leveleinek fokhagymaíze van.Márciustól május végéig gyepszerű nagy foltokban megtalálható a Mecsekben,a Zselicben,gyertyános tölgyes,bükkös ligetekben.A medvehagyma (Allium ursinum ) a medvék és a vaddisznók kedvelt elesége.Hagymája fehér,vékony,4-5 cm hosszú megnyúlt buzogány alakú,virágzata pedig fehér.Magyarországon nem védett,ám csak saját célra volna szabad gyűjteni,legfeljebb napi kétkilónyit.
A medvehagymát magról és tőröl is lehet és szabad vetni,illetve ültetni,mert azzal a természetet nem károsítjuk.Akár kertből,akár erdőből származik,a medvehagymát kizárólag tavasszal ültessük.Gumója évente 1-1 mellékgumót nevel.Elvirágzás után magot szedhetünk róla.Ezeket érdemes elvetni sűrű sorokba,1-2 cm mélyre,hogy néhány éven belül saját kerti medvehagymánk legyen.Ha hagymás növényt ültetünk,ajánlatos minél korábban,márciusban,legalább 15 cm mélyen elföldelni.Szedéskor csak 2-2 szélső levelet húzzunk ( vágjunk ) le a medvehagymákról,hogy a mélyen gyökerező gumó ne sérüljön.




Létezik egy másik,szintén fokhagymaízű rokona,a metélő fokhagyma.Levelei a snidlingéhez hasonlóak,hengeres alakú,ám nem csövesek,hanem tömörek,és enyhén fokhagymaillatúak.Tudományos neve Allium tuberosum.Díszkertben is szépen virít,mert nyár végén nyíló szép fehér dús virágzata van.A termesztett metélőfokhagyma abban különbözik a hagyományos fokhagymától,hogy az egész szára zöld színű,a hagymája pedig nem gömbölyödik ki,hanem buzogány alakú marad.

Forrás TVR ÚJSÁG 2016.március 21-27.   12.Hét.









Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése