le írom élményeimet-kudarcaimat-az esetleges sikereimet,és más egyebet. ígérem nem sűrűn untatom a látogatót.
2019. április 22., hétfő
Nem mindegy,mit eszünk,ha gyógyszert szedünk!
Nem mindegy,mit eszünk,ha gyógyszert szedünk!
Amikor kiváltjuk a patikában a tablettáinkat,a gyógyszerész elmondja,melyik napszakban,étkezés alatt,előtt vagy közben kell bevennünk,ám arra talán nem is gondolnánk,hogy bizonyos ennivalók vagy innivalók jelentősen befolyásolhatják a pirulák hatását.De melyik étel,és hogyan?Heringh Zsanett belgyógyászt kérdeztük.
Kerti partis ínyencségek:
Amennyiben asztma elleni gyógyszert szedünk,kerüljük a faszénen sült ételeket,vagy túlsütött ennivalók fogyasztását,mert az egészen minimális szénrészecskék is gátolják a készítmény hatását,ráadásul a szén önmagában is kiválthat asztmás rohamokat.
Tej és tejtermékek:
Antibiotikum-kúra esetén,vagy ha gyulladáscsökkentőt,csontritkulás elleni gyógyszert szedünk,különösen figyeljünk arra,hogy a tabletta bevétele előtt és után legalább két órával ne igyunk tejet és ne együnk tejtermékeket.A hatóanyag ugyanis kölcsönhatásba lép a tejtermékekben található kalciummal,megakadályozva a hatóanyagok felszívódását,gyakorlatilag hatástalanná téve a gyógyszert.
Érett finomságok:
Ha antidepresszánsokat szedünk,akkor az erjesztett,érlelt élelmiszereket-például sajtokat-érdemes kerülnünk,mint ahogy a banánt,a sertéshúst,a csokoládét és a szójatermékeket is.Ezek akadályozzák a felszívódáshoz szükséges enzimek termelődését,ami nagymértékű vérnyomás emelkedést is eredményezhet.
Rostban gazdag élelmiszerek:
Szívritmusszabályzó szedése után egy-két órával ne együnk rostos ételt,mert a lassú felszívódású szénhidrátok csökkentik a hatóanyagok felszívódását is.
Zöldség-gyümölcs:
Ha vérhígítót vagy antidepresszánst szedünk,hanyagoljuk a gránátalma és az áfonya fogyasztását,mert ezek lassítják az ilyen gyógyszerek lebomlását a májban,így azok veszítenek a hatékonyságukból.A vérhígító esetében kerüljük az olyan zöldséget-gyümölcsöt is amelyeknek magas a K-vitamin-tartalma,mert azok a véralvadást segítik elő.Ilyen a káposzta,a zöld tea,a spenót,uborka,a gyümölcsök közül pedig a szilva,a narancs vagy a málna.
Kávé:
A kávé szinte a legtöbb szer hatását befolyásolja,legyen az pajzsmirigygyógyszer ,csontritkulás elleni készítmény,antidepresszáns,szívgyógyszer,vérnyomásszabályzó vagy antibiotikum.Ráadásul ez sok esetben visszafelé is igaz,tehát a gyógyszerek erősítik a koffein hatását,ami heves szívdobogáshoz,álmatlansághoz,fejfájáshoz,ingerlékenységhez vezethet.
Grépfrútot ne!
Ha szívritmusszabályzót,antidepresszánst,epilepszia-gyógyszert,allergiára felírt antihisztamint,koleszterinszabályzót vagy vérnyomáscsökkentőt szedünk,akkor ne igyunk grépfrútlevet,mert az serkenti a hatóanyagok felszívódását,így akár duplájára is növekedhet a szer hatása.
Alkoholos italok:
Azt mindannyian tudjuk,hogy az alkoholfogyasztás nem összeegyeztethető a nyugtatók,antidepresszánsok,fájdalomcsillapítók,antibiotikumok szedésével,de nem árt azzal is tisztában lennünk,hogy a szeszes italok emellett még számos gyógyszer hatását súlyosan befolyásolják.Növelik például a véralvadásgátlók hatását,így vérzékenység alakulhat ki.A rendszeres alkoholfogyasztás vagyis az alkoholizmus viszont épp ellenkezőleg,gyengíti a véralvadásgátló-hatást,mert a szesz jelentősen megnöveli a gyógyszert lebontó enzimek mennyiségét,így akár trombózis is kialakulhat.
Az ital a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése mellett sem javasolt,mert felerősíti azok hatását,ami ájuláshoz,eszméletvesztéshez vezethet.
De gátolja egyes bétablokkoló vérnyomáscsökkentők lebomlását is,így túlzott vérnyomáscsökkenést és lassú szívverést okoz.Az ivás nem javallott vizelethajtók szedése mellett sem:mivel az alkohol is vízhajtó,gyakorlatilag megduplázódik a hatás.
Tipp.
Amikor orvosunk felír egy gyógyszert,bátran kérdezzük meg,hogy vannak-e olyan ételek,italok,amelyeket kerülnünk kell,amíg szedjük a tablettákat!
https://szimpatika.hu/cikkek/493/a_gyogyszerelelmiszer_kolcsonhatasokrol
Forrás: Meglepetés 2018.Június 28. XXIII. évfolyam,26.szám
2019. április 18., csütörtök
A lebegő mély farmok évenkénti élelmiszer-termesztést ígérnek
A lebegő mély farmok évenkénti élelmiszer-termesztést ígérnek
By Helen Knight
Mivel a világ népessége 2050-re várhatóan meghaladja a kilenc milliárdot, az élelmiszer-termelésnek majdnem 70 százalékkal kell növekednie a növekvő kereslet kielégítése érdekében.

Az éghajlatváltozás által okozott emelkedő tengeri szintek azonban valószínűleg a sós víz eróziójához és elárasztásához vezetnek, csökkentve a gazdálkodásra rendelkezésre álló földterületet, különösen a kis szigeteken és az alacsony fekvésű part menti régiókban.
Most a Nottingham Egyetem kutatói kifejlesztették a lebegő mély gazdaságok fogalmát, amelyek nagy függőleges tengelyekből vagy konténerekből állnak, amelyek a part menti vizek közelében merítettek.
A különböző növények termesztésére használható konténerek szintén a helyi környezetből származó szén-dioxid mosogatóként működhetnek.
A projekt a Saffa Riffat professzor, a Nottingham mérnöki karának fenntartható energiájú székhelye , valamint Yijun Yuan professzor, a bányászat és a fenntartható energia szakembere.
2018 októberében a pár bemutatta azon terveket, hogy földalatti gazdaságokatépítsenek ki a kimerült szén-, só- és aranybányák kihasználatlan alagútjaiban, például az Egyesült Királyságban és Kínában. Azóta az USA és Dél-Afrika iránt érdeklődtek az ötlet iránt.
Az ötlet továbbfejlesztése érdekében a kutatók most hat szabadalmat állítottak össze a mély gazdaságok földön, tengervízben és folyókban való használatáról.
A növények egész évben termeszthetők
„A tenger közelében fekvő területek, amelyek az éghajlatváltozás által okozott meredek emelkedésnek vannak kitéve, az egyik lehetőség a vízbe való bejutás, így továbbra is elő tudják állítani az élelmiszereket” - mondta Riffat.
A lebegő tartályok alján lezárnának, és tetején egy kupolával fednék. A növényeket vagy hidroponikával termesztjük, ahol a növényi gyökerek tápanyagban gazdag vizekkel, vagy aeroponikával táplálkoznak, amelyben a köd környezetben vannak elhelyezve.
A tartályokat a megfelelő hullámhosszúságú LED-ek világítják meg a fotoszintézis maximalizálása érdekében, miközben a lehető legkevesebb energiát fogyasztják.
A LED-ekből származó hulladékhőt napenergiával is kombinálhatjuk, és a tengervíz sótalanítással édesvízré alakíthatjuk. A napenergia és a LED-ek melegíthetik a sós vizet, így elpárolognak, és ez a gőz a csövek belsejében kondenzálódik, hogy friss vizet állítson elő a növények számára.
A hagyományos gazdálkodástól eltérően, amelyet az éves szezonális változások korlátoznak, a konténereken belüli ellenőrzött környezet azt jelenti, hogy a növények egész évben termeszthetők. A zárt gazdaságok lehetővé teszik a növénybetegségek és a kártevők könnyebb ellenőrzését is.

Ráadásul a gazdaságok tengervízbe merülése egész évben stabil hőmérsékletet biztosít, szemben a hagyományos üvegházakkal és függőleges gazdaságokkal, amelyek nagyban támaszkodnak a környezetet szabályozó, drága és energiaigényes fűtési és hűtési rendszerekre.
A LED-ek és más rendszerek szükséges teljesítményének biztosítása érdekében a függőleges tengelyek közvetlenül csatlakoztathatók a tengeri szélturbinákhoz, vagy hullám- vagy árapály-erőművekhez, hogy helyben elérhető megújuló energiát használjanak.
Az úszó gazdaságok magukban foglalhatják a halakra és a kagylókra vonatkozó akvakultúrát is, a közvetlenül a tengeri lényekhez táplált növények által termelt oxigént.
Riffat szerint védelmet is nyújthatnak a part menti közösségek számára az eróziótól.
„Számos ilyen gazdaság lehetett a part menti területeken, és akadályként is működhetnek, védelmi rendszerként a part menti térségben” - mondta.
A kutatók szabadalmat nyújtottak be a sivatagi területeken a mély gazdaságok használatáról. A függőleges tengelyeket a homokba lehetett süllyeszteni, a napelemek pedig a sós vagy sós víz sótalanítására szolgáltak a föld alatti vízgyűjtőből.

Lebegő Deep Farm koncepció (Prof. Saffa Riffat / WSSET)
Vörös gumók.
Vörös gumók.
Háziorvos helyett ajánljuk a vörös gumót,mert valódi csodaszer a hidegben.
Érdemes kipróbálni a céklát több formában is!
-Sült sajt párolt céklával:
Hozzávalók 4 személyre:
50 dkg kemény feta sajt,5 evőkanál olívaolaj,1 teáskanál currypor,40 dkg cékla,2 evőkanál balzsamecet,20 dkg brokkoli,1 evőkanál vaj,12 szem apró paradicsom,1 teáskanál finomra vágott bazsalikom,5 dkg zúzott,pörkölt dióbél.
1.-A sajtot vágja 4 szeletre.Keverjen össze 4 evőkanál olajat a curryvel,majd kenje a sajtszeletekre.Csomagolja be,és a hűtőben egy éjszakán át pihentesse.
2.-Másnap a céklát mossa meg,ne hámozza meg,és főzze puhára.Ha megfőtt,akkor hámozza meg,és vágja vékony cikkekre.Forrósítsa fel a maradék olajat,tegye bele a céklát,öntse rá a balzsamecetet,sózza,és pár percig párolja.
3.-A brokkolit tisztítsa meg,és kevés sós vízben párolja roppanósra,szűrje le.A felforrósított vajon forgassa át,sóval,borssal ízesítse.A paradicsomokat vágja félbe,és a brokkoli után 3-4 percet pirítsa.Sóval,borssal,a bazsalikommal ízesítse.
4.-Tálalás előtt a sajtszeletek mindkét oldalát pirítsa meg felforrósított,bevonatos serpenyőben.A brokkolival,paradicsommal,és a céklával tálaljuk,amit szórjon meg a pörkölt dióval.
Vérképző.
A cékla,más néven vörös répa gyökérzöldség.Különösen gazdag B-vitaminokban (B1,B2, niacin,B6,B12 ) vasban,de C-vitamin-tartalma is számottevő,emellett jelentős mennyiségű cukrot és kalciumot tartalmaz.
Fogyasztása kedvezően hat a vérképzés,valamint a máj,és az epe működésére.Különösen sokat használ azoknak az iskoláskorú gyerekeknek és serdülőknek,akik vashiány miatt tanulási,emlékezési nehézségekkel küzdenek.Havivérzés idején segítség a nőknek is.A gumón kívül a levele is hasznosítható,bár igen nehéz hozzájutni.10 dekája mindössze 43 kcal-t tartalmaz.
Almás krumplisaláta hallal.
Hozzávalók 4 személyre:
1 nagyobb burgonya,30 dkg cékla,4 szál zöldhagyma,2 alma,2 dl tejföl,1 csipet őrölt köménymag,3 evőkanál olaj,3 evőkanál balzsamecet,20 dkg olajos hal,tetszőleges zöldsaláta a tálaláshoz.
1.-A burgonyát mossa meg,héjában főzze meg (ne főzze túl,mert akkor nem tudja szépen szeletelni ),ha kicsit kihűlt,hámozza meg.A céklát is tisztítsa meg,főzze meg,vagy alufóliába csomagolva süsse meg a sütőben.A hagymát tisztítsa meg,karikázza fel,enyhén sózza meg.A zöldsalátát mossa meg.
3.-A céklát,a főtt burgonyát hámozza meg,vágja vékony csíkokra.Az almát mossa meg,húsát vágja szintén vékony csíkokra.
3.-Keverje össze a tejfölt egy csipet sóval,a köménnyel,az olajjal és a balzsamecettel.Ebbe a mártásba kíméletesen keverje bele a csíkokra összevágott céklát,az almát,a burgonyát és a hagymát.
4.-A halat csepegtesse le,vagdalja össze,keverje bele a salátába,de kínálhatja mellé is.A kész salátát a zöldsalátára kanalazva tálalja.
Hűsíti a vért.
A céklalé a régi görögök kedvelt itala volt,azt tartották róla,hogy hűsíti a vért.Hasonló célból használták a rómaiak is,lázas megbetegedés esetén.Természetes színezőanyag,ételszínezékként az E-162 nevet viseli (céklavörös vagy betanin ),fogyasztása ártalmatlan.
Diós hús céklás salátával.
Hozzávalók 4 személyre:
50 dkg pulykamellfilé,1 tojás,1 púpozott evőkanál liszt,10 dkg gorombára tört dióbél,bő olaj a sütéshez.
A cékla salátához:
20 dkg cékla,10 dkg zellergumó,10 dkg alma,10 dkg koktélparadicsom,1 dl majonéz,1/2 dl tejföl,1 evőkanál citromlé,1 fej ízlés szerinti saláta.
1.-A céklát mossa meg,és héjában főzze puhára.Szűrje le,hámozza meg,és vágja vékony csíkokra.A zellert tisztítsa meg,mossa meg,ezt is vágja vékony metéltre,és forró sós vízben 3 percig főzze,majd szűrje le.Amíg kihűlnek,az almát mossa meg,húsát vágja a céklához hasonló vékony csíkokra.A paradicsomot mossa meg,vágja cikkekre.A majonézt keverje össze a tejföllel,a citromlevével,borsozza meg,majd keverje bele-a paradicsom kivételével-a zöldségeket és az almát.
2.-A húst tisztítsa,és mossa meg,szárítgassa le,vágja 4-8 szeletre,sózza ,borsozza,tegye félre.A húst forgassa meg lisztben,a felvert tojásban és a dióban.A nem túl forró,bő olajban süsse meg,szedje konyhai papírtőrlőre,hogy felszívja a felesleges olajat.
3.-Tálaláskor szedje leveleire a salátát,öblítse le,tépkedje tányérra.Tegye rá a bekevert salátát és a paradicsomgerezdeket,mellé a diós bundájú hússzeleteket.Melegen is,hidegen is kínálhatja.
Szakállal.
Vásárláskor,ha tehetjük,a kisebb céklákat ép ,,szakállal" válasszuk,és mindenképpen legyen pár centiméternyi szára,így a főzés során nem fog levet engedni,és így megtartja színét,aromáját.
Főzve-sütve.
Főzés előtt a gumót mossuk le hideg vízben,de ne sértsük meg a héját,különben kiereszti pompás levét.Héjának eltávolításához (főzés után ) használjunk zöldséghámozót.Ha a sütőben készítjük,csomagoljuk a céklát duplán alufóliába,és 200 fokon körülbelül 1 órát süssük.Kötőtűt beleszúrva ellenőrizhetjük,hogy megpuhult-e már.A cékla íze,míg meg nem fűszerezzük,jellegtelennek mondható,de ezen egy kis citromlé,torma,őrölt bors könnyen segít.Készíthetjük sütve,főzve,párolva,de reszelhetjük salátába is.
Forrás: Kiskegyed 2012.November 20. 21.évfolyam 47.szám (1064.)
2019. április 14., vasárnap
2019. április 11., csütörtök
Először,de nem utoljára-Csorvási Hérics Futás.
Először,de nem utoljára-Csorvási Hérics Futás.
Három futni szerető csorvási hölgy ötlete nyomán 2019 Május 19.-én rendezik az I.Csorvási Hérics Futást.A szervezők-Evanics Brigitta,Melichné Benyovszki Mónika és Baráthné László Krisztina-hetek óta lelkesen készülnek a sportnapra,melyen fő szerepet a számunkra oly sokat jelentő futás kap,a cél pedig nem kevesebb,mint összegyűjteni a szükséges forrást egy salak futópálya alapjaira.
Egyre többen kerékpároznak,és futnak Csorváson,ezért vettük a bátorságot és belevágtunk 1 remélhetőleg hagyományteremtő családi sportnap megszervezésében,ami kicsiknek-nagyoknak egyaránt örömet okozhat-tudtuk meg a szervezőktől,akik kiemelték,a sportnapra minden mozdulni vágyót szeretettel várnak,nem kell profi futónak lenni.A sport,s ezen belül a futás népszerűsítése,az egészséges életmód fontosságára figyelmeztetés mellett egyéb célja is van a sportnapnak:-Egy salakos futópálya alapjaira szeretnénk összegyűjteni a pénzt a nevezési díjakból s ezzel megteremteni a lehetőséget arra,hogy a csorvási sportolók ne a betonon,hanem a térddel,bokával,ízületekkel sokkal kíméletesebb futópályán edzhessenek-emelték ki.
A verseny kiváló lehetőség arra,hogy kipróbáljuk magunkat ebben a sportágban,lehet az párszáz méter,de akár 10 km is,s talán az is motiváló,hogy a versenyzőknek a futás után befutó érem,és fagyi jár.Ha valaki kutyával szeretne futni,arra is módja lesz a május 19.-ére kitűzött rendezvényen,melynek központja a park művelődési ház felőli oldala lesz.
A távokról,ovis,kisiskolás,kutyás futásról,a nevezési díjról,annak befizetési módjáról,és minden egyéb tudnivalóról részletesen lehet tájékozódni a sportnap Facebook eseményének oldalán:
https://www.facebook.com/events/pet%C5%91fi-utca-12-csorv%C3%A1s-5920-magyarorsz%C3%A1g/i-csorv%C3%A1si-h%C3%A9rics-fut%C3%A1s/314025159280269/
Forrás:Csorvási Híradó XXX.évfolyam 4.szám 2019.Április.
2019. április 9., kedd
Kedvenceink.
Hörcsög:így szoktassa az alomra!
Nemcsak a cicák képesek alomba végezni a dolgukat,a hörcsögök is meg tudják ezt tanulni.
Kis odafigyeléssel a hörcsög is rávehető az alom használatára.Ki kell figyelni,hogy melyik sarokba szeret pottyantani.Ebben viszonylag következetes az állatka.Vásárolni kell egy hörcsögvécét,körülbelül 300 forintért szerezhető be.Ez lényegében egy háromszögletű,mini műanyag alomtálca.Ebbe kell tölteni az almot.Ezután már csak a tréningezés marad hátra.
Az alomba helyezzen keveset a hörcsög ürülékéből.Figyelje a hörcsögöt,és amikor látja,hogy az állatka felébred,tegye őt az alom mellé.Szimatolni fog és megérzi,merre van a WC.Hagyni kell,hogy a saját tempójában fedezze fel a helyet.Ha elsőre nem sikerül,próbálkozzon újra.Előfordul,hogy a hörcsög inkább kanapénak akarja használni a hörcsög vécét.Ez esetben az lehet az oka,hogy túl szűk a ketrec,és egy nagyobbra cserélve működik a dolog.Ugyanakkor,jóllehet a hörcsögök nagy része megtanulja a hörcsög-WC használatát,egyes makacs állatkák esetében nem sikerül a tréningezés.
Fontos:
Mivel a hörcsög lába érzékeny,a Wécéjét soha nem szabad macskaalommal feltölteni!Erre a célra csak a speciális kisállatalom megfelelő.
http://haziallatblog.blogspot.com/2011/
Forrás: Kiskegyed 2019.Február 26. 28.évfolyam 9.szám (1383 )
Cukormókus.
Ha vonzódik a kis méretekhez,ha olyan állattal szeretné megosztani otthonát,amely látványos légtornász-mutatványokkal is szórakoztatja,egy cukormókus egészen bizonyosan a kedvence lesz!
Az Ausztráliából származó erszényes állatka nagyjából 20 centire nő meg,ám a farka hosszabb a testénél.Utóbbi testrésze főként helyváltoztatáskor van szüksége,amikor mintegy kormányként,egyensúlyozó szervként használja,de támaszkodni,kapaszkodni is tud vele.A legnehezebb példányok sem nyomnak többet 15 dekánál.Leggyakoribb a fekete csíkos szürke hátú,de a barna különböző árnyalataiban is kitenyésztették.
A cukormókus óriási,fekete szemével legalább olyan jól lát élszaka,mint a macska.Csupasz,szőrtelen fülével elképesztően jól hall.Karmos ujjait kapaszkodásra,fogásra egyaránt képes használni.Nevét nem véletlenül kapta:rajong az édes ételekért.Növények nektárja,virágpor és édes gyümölcsök szerepelnek főleg az étlapján,de rovarokat,lárvákat is fogyaszt.A cukormókus éjszakai állat,így késő este és kora reggeli órákban mutatja a legnagyobb aktivitást.És ilyenkor foglalkozni is kell vele!Mivel nagy a mozgásigénye,nagy ketrecre van szüksége.Talán egyetlen hátránya,hogy nem nevelhető szobatisztaságra.Habár természetes körülmények között 7-8 évig él,olyan jól tűri a házi tartást és az ezzel járó kényelmet,hogy ilyen körülmények között átlagos élettartamát 5-6 évvel is túlteljesítheti.Az állatka fő vonzereje,hogy rendkívül nagy ragaszkodást képes tanúsítani gazdája iránt.Türelmes szoktatás eredményeként akár a zsebünkben is hordhatjuk.
A cukormókus nagyon szeret elbújni,ezért mielőtt leülünk,nagyon alaposan körül kell nézni,mert könnyen kinyomhatjuk a szuszt az éppen a fotel díszpárnája alatt szendergő állatkából.
https://hobbiallat.hu/nincs-mese-tenyleg-a-legedesebb-allat-a-cukormokus/
Forrás: Kiskegyed 2012.November 20. 21.évfolyam 47.szám (1064)
2019. április 6., szombat
Harc a penésszel.
Harc a penésszel.
Télen a legtisztább lakásban is felütheti a fejét,és nemcsak csúnya,de az egészségre is ártalmas.
Télen veszélyesebb:Az egészséges,megfelelő páratartalom az otthonunkban 40 és 50 % között mozog,de nyáron se legyen 60 % - nál magasabb.Ha tartósan 75 %-os páratartalom van a lakásban,a penészgomba kezd a levegőből megtelepedni a falakon.A gomba spórája egyébként teljesen természetesen ott van minden lakásban,együtt élünk velük nap mint nap.Ha a lakás száraz,megfelelően szellőztetett és a páratartalom is rendben van,nincs esélye a penésznek megtelepedni.A legkritikusabb azért is a téli időszak,mert ilyenkor a vizes ruhákat is kiteregetjük,a főzés is sok párát termel,nem beszélve az emberi szervezetről,hiszen mi magunk is ,,párologtatunk",amivel nagyban növeljük a levegő nedvességtartalmát.Ráadásul ritkábban is szellőztetünk.A penész szempontjából a legproblémásabb a fürdőszoba,hiszen a fürdéstől,zuhanyzástól magas a páratartalom,és az esetleg hidegebb falakon,az eldugott résekben vagy éppen a fugában könnyen megtelepedik a gomba.A penészes fal nemcsak esztétikailag problémás,de allergiás reakciót,légúti betegségeket is okozhat,ha nem orvosoljuk a bajt.
Az sem jó,ha sokkal alacsonyabb a páratartalom az ideálisnál,ugyanis az a nyálkahártya,a bőr kiszáradását eredményezheti.
Mit NE tegyünk?
-Addig ne használjunk gombaölő,penészedésgátló készítményeket,amíg nem szüntettük meg a penészesedés okát.Így ugyanis újra felütheti a fejét a probléma.
-Ne toljuk a bútorokat közvetlenül a falra,mert mögötte könnyen megtelepedhet a penész.
-Ha nincsenek mínuszok odakint,ne a lakásban teregessünk.Ha nem tudjuk másképp megoldani,száradjon a ruha a fürdőben,de közben hagyjuk résnyire nyitva az ablakot!
Mit TEGYÜNK?
-Szellőztessünk még akkor is ,ha kint hideg van.Ha néhány perc alatt átöblítjük a szobát,kevesebb hőt vesztünk,mintha folyamatosan résnyire nyitjuk az ablakot.
-Ellenőrizzük a páratartalmat.
-Időnként érdemes a kritikus felületeket átkefélni,és penészülő folyadékkal vagy penészesedés gátló festékkel átkenni.
A nagyi módszerei:
-A penészesedés megelőzésére a fürdőszobában ecettel töröljük át a csempét,legfőképpen ott,ahol a mosdótállal,káddal érintkezik.
-Tegyünk egy tál sót a nedvesebb helyiségekbe,hogy magába szívja a párát.A hipó is biztonsággal elbánik a fekete penésszel.
-A teafa olaj nagyon jó penészesedés ellen.A veszélyeztetett területet ezzel kezeljük.
-Keverjünk össze szódabikarbónát és ecetet,hogy kenhető állagú krémet kapjunk.Ezzel dörzsöljük át a fekete felületet.
Forrás: Meglepetés 2018.Január 11. XXIII.évfolyam,2.szám
Így védekezhet a hangyák ellen!
Ha nem szeretné legyekkel,hangyákkal,és más betolakodókkal megosztani az otthonát,vesse be ellenük ezt a filléres,csupán 2 összetevős receptet.Térképezze fel a lakást,és keresse meg a vonulási útvonalukat.
Hozzávalók:
-1 evőkanál szódabikarbóna,
-1 evőkanál porcukor.
Alkalmazás:
Keverje össze alaposan ezt a két egyszerű hozzávalót,majd tegye bele egy befőttesüveg tetejébe.Helyezze ki így a lakás azon pontjára,ahol a legtöbb esetben találkozott hangyával,vagy ha megtalálta az ,,otthonukat",akkor oda.
Hogyan hat?
A porcukor illatára a hangyák azonnal lecsapnak és bőven visznek is haza belőle.Elfogyasztják ezt a számukra ínycsiklandó port,de mikor a szódabikarbóna a testükbe kerül,puffadást okoz és azonnal megöli őket.
https://gardenista.hu/2018/09/16/hangyak-ellen-hazilag/
Forrás:Kiskegyed 2018.Március 27. 27.évfolyam 13.szám (1336)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)




